1. Novsport
  2. Интервю
  3. Свилен Нейков: Не държа да ме обичат

Свилен Нейков: Не държа да ме обичат

"Имаме голяма традиция в щангите", заяви спортният министър

Свилен Нейков: Не държа да ме обичат

Когато трябва да се раздават кифли на учениците, министрите са готови сами да ги разкарват с баничарки по училищата. Ако има кой да ги снима, разбира се. Когато обаче трябва да се правят реформи, да се реже живо месо и да се разваля рахатът на много хора, никой не бърза. На Свилен Нейков му предстои второто. За да има спорт и след него. Не просто да го има, но да е по-силен, по-ефективен и да носи престиж на нацията. "Знам, че ще ме намразят, но не ме е страх. Никак даже", заявява министърът. От отворения прозорец на кабинета му в Спортната палата се вижда "Васил Левски", който е към края на мандата си като национален стадион.

- Откъде трябва да започне реформата в спорта, г-н министър?
- Всички имат очаквания да започне от преразглеждане на списъка с неолимпийските спортове, които държавата подпомага. В момента те са 37. Общият бюджет на тези федерации обаче е приблизително 2 милиона лева (б.р. - 2,4 млн. лв.). Дори да ги съкратя, това, което ще спечеля от тях, не е кой знае какво. Но ние ще направим сериозни промени. Наясно съм, че много хора ще ги заболи.

- За които спортове става въпрос?
- Има ли смисъл да ги цитирам сега?

- Дали сега или по-късно, те трябва да си го знаят.
- Добре. Говоря за дартс, боулинг, йога, тихи и забавни игри и др. Там спортният резултат е удоволствието, което изпитват практикуващите. Те го правят, за да свалят килограми и да влязат във форма Добрата физическа форма и спортната форма обаче са различни неща. Държавата не може да плаща на някой да отслабне. Несериозно е.

- А с олимпийските спортове какво смятате да правите. В момента държавата субсидира 35 от тях.
- Там е по-страшно, защото има хора, които ги практикуват, но нямат резултат и само гледат големите състезания по телевизията.

- Такъв беше случаят със спортните шейни на олимпиадата във Ванкувър. На вас не ви ли беше обидно България, която няма улей, няма държавно първенство по шейни, няма тренировъчен процес, да има олимпийски състезатели в този спорт и вие да треперите дали ще стигнат живи до долу. Това трябва ли да продължава?
- Не. Изключително непрактично е.

- Не трябва ли да им се каже честно - извинете, много сте ми симпатични, но това всъщност е опасно за самите вас и за вашето здраве.
- Напълно съм съгласен. Със спускането в алпийските ски е същото. Ние не можем да затворим цяла Витоша за двама спускачи да тренират.

- Съгласете се обаче, че по същия начин стои въпросът с щангите, защото от игрите Монреал'76 до днес те носят само допинг скандали. Изобщо в цял свят щанги означава допинг, това е ясно, защо трябва да лъжем? А щом означава само допинг и нищо друго, бедните и малките ще ги ловят. Ние сме бедни и малки, следователно непрекъснато ще ни ловят.
- Имаме голяма традиция в щангите.

- Традиция с допинг. Не е ли крайно време да кажем и на щангите - много ви благодарим, оттук нататък отивайте в общофизическата подготовка и точка.
- Трябва да има различен подход, да изчистим начина на подготовка и използването на средствата.

- Вие бяхте елитен спортист, още по-елитен треньор и елитен преподавател в НСА. На вас известен ли ви е друг начин на тренировка в щангите, освен лапане на допинг с лопатата - да или не?
- Не мога да кажа.

- Да се върнем на категоризацията на олимпийските спортове. По какъв критерий ще се прави?
- Олимпийските спортове трябва да бъдат разделени на три категории. В първата ще бъдат тези с призови класирания на олимпийски игри, световни и европейски първенства; във втората - тези, които предизвикват масов интерес, като плуването и баскетбола например, и в третата група ще са тези олимпийски спортове, които имат слаби резултати. При последните субсидията рязко ще падне. Ще има рязка граница между трите групи.

- Вероятно ще има много недоволни.
- Със сигурност, но ние нямаме друг път. Ще направим една кръгла маса, за да чуем какво мислят отделните федерации. След това ще изготвим окончателната стратегия. Искам да подчертая, че ние няма да закриваме спортове. Ще продължим да даваме лицензи на всички, защото подкрепяме развитието на всички. Това обаче не означава, че ще ги финансираме, както досега.

- Кога смятате да преминете към конкретни действия?
- До 15 септември всички федерации трябва да са внесли своите проекти за 2011 година.

- Това означава, че вие трябва да обявите новия начин на финансиране преди 15 септември.
- Юли или август това трябва да се случи.

- Ясно е, че спасението на българския спорт минава през тази реформа. Вашите предшественици Весела Лечева и Васил Иванов бяха декларирали, че ще направят подобна реформа, но не я започнаха.

- Значи е дошъл моят ред да го направя.

- Страх ли ви е от реакцията на тези, които ще бъдат отстранени от държавната хранилка?
- Не ме е страх. Правителството прави реформи във всички сфери. Струва ми се съвсем нормално тези, които работят и постигат резултати, да получават пари и да се чувстват добре.
- Държите ли да ви обичат?
- Не държа да ме обичат и знам, че няма да ме обичат. Каквото и да направя, винаги ще има недоволни. За мен важни са базите. Искам да оставя нещо на България като спортна база. Да направим колкото може повече детски площадки и не само в София. Готови сме за публично-частно партньорство.

- Какво конкретно се прави в момента?
- Прави се голямата зала на 4-и километър в София, направихме ремонт на Белмекен. Почваме "Спортпалас" във Варна, направили сме няколко бази в София, взехме Дианабад, за да съберем всички плувни спортове там. Оборудваме залата по спортна гимнастика на Данчо Йовчев на стадион "Раковски". Това правим.

- Имате идея елитните спортисти да влизат без изпит във висшите учебни заведения?
- Това е само предложение, което може да стане факт с решение на Академичния съвет на съответното висше училище. Ако те искат да имат престиж чрез спорта, да го направят. Но вузовете са автономни и ние не можем да им нареждаме.

- Имате ли подкрепа от премиера за тази реформа?
- Да, не само на премиера, а и от всички колеги, защото ние нямаме друг изход. По малко от баничката не стига за всички. Вярно, ще правим някакъв спорт, но само ще кретаме. Ефективността на България е много ниска.

- Кажете малко повече по този въпрос?
- Давам ви пример. Една Белгия участва с 11 души на олимпиадата в Пекин и спечели два златни медала и няколко четвърти места. Те развиват само 19-20 спорта.

- Според вас коя е оптималната бройка за България?
- Това зависи от спортовете, които имат класиране. Тези, които са в шестицата на световни първенства и олимпиада, ще бъдат в първа група. След като си добър, заповядай, работи, класирай се и ела в първа група - тогава ще бъдеш финансиран. Трябва да разберем - без резултати не може. Няма ли резултати, значи не го можем. След като не го можем, трябва да се занимаваме с нещо друго. Мениджмънтът на федерациите също е много слаб.

- Спортът в България е единствената област в цялата държава, която си остава, както беше до 90-а година. Чакат държавата да им даде колкото искат пари. А те самите произвеждат нищожно количество пари. Докога ще продължава така!?
- До края на 2010 година.

- Ще обвържете ли новото финансиране по някакъв начин с допълнителните извънбюджетни приходи по федерации?
- Да, мисля да ги обвържа. Ще се постарая от тази позиция да намеря спонсори за някои от спортовете. В момента водя преговори и мисля, че съм успял в някаква степен за биатлона, защото там имаме много добър потенциал. Струва ми се важно да привлечем и чужди треньори. Наскоро разговарях със Силвано Пранди. Казвам му: "Здравей, как си?", а той ми отговаря "Ужасно добре се чувствам и страшно ми се работи." Ето такива хора ни трябват.

- Колко пари ще дадете за Рали България, което тази година за първи път е кръг от световния рали шампионат? Идват президентът на ФИА Жан Тод, бившият президент Макс Мозли. Това е все едно на посещение в България едновременно да пристигнат Барак Обама, Владимир Путин и папата.
- Така е, това наистина е страхотна чест за България. Ние ще отделим някъде около 800-850 хил. лв. Намерили сме и други възможности за финансиране - организираме извънреден тираж на спортния тотализатор, който ще подкрепи рали шампионата. Преговарям за асфалтиране на улици, това също е помощ за ралито.

- За световното по мотоциклетизъм дадохте 2,7 млн. лв., а за Рали България - 800 хиляди. А разликата между едното и другото е от земята до небето.
- Така е, но правим, каквото можем.

- В бюджета на министерството за 2010 са заложен пет милиона лева за организиране на международни състезания в България. Вие вече дадохте шест милиона за мача за шахматната корона, почти три милиона за моторите... Няма ли да ви компенсират по някакъв начи?
- Това е точно така. Дянков е в чужбина. Само го чакам да се върне и веднага отивам при него. Трябва да има компенсация.

- Какво става със стадионите на футболните клубове?
- Искаме да ги прехвърлим на акционерните дружества, т.нар. професионални футболни клубове. Тези, които имат възможност, нека вземат стадионите и да си направят нещата. Да си направят съответните фитнеси, спортни зали - баскетболна, волейболна.

- А "Васил Левски"?
- За момента го ползваме като национален стадион. В най-скоро време обаче ще започне строежът на друг. Само да завършим залата на 4-и километър. Няма да бутаме "Васил Левски", ще остане като тренировъчен стадион за футбола и като писта за лекоатлетите.

- Къде е мястото на новия национален стадион?
- Имаме две възможности. Когато споменах терена около стадион "Септември", всички скочиха и казаха, че нищо не разбирам от спорт. Там има огромна площ - 60 дка. Вторият вариант, уточнен при разговор с главния архитект Петър Диков, е до летището.

- Във всички случаи това трябва да е отатък околовръстния път, нали?
- Да, задължително. За да има достъп, за да има паркинг места и да не се затваря движението в София. Направи се една комисия от общината, изпрати се становище до Министерството на регионалното развитие и благоустройството, те обаче поискаха допълнителна информация. В момента отново е информирана Дирекция "Архитектура и градоустройство" към общината. Чакаме да се направят тези добавки още веднъж до МРРБ и след това ще преценим кога, как и защо.

- Какво е бъдещето на стадион "Българска армия"?
- Могат да бутнат този стадион и да построят нов, с нова козирка, с нови зали. Зали, които да са вътре в самия стадион, както е на националния "Васил Левски". Така ще изкарват някакви пари от наеми за поддръжка. Без търговски обекти. Да не говорим за жилищни блокове. Какви блокове в парка? Кафе и ресторант си има и трябва да има. Но те са вътре в стадиона.

- Ръководството на ЦСКА обаче иска да направи в Борисовата градина сгради, хотели....
- Това е невъзможно да стане.

- Клубът дължи на министерството на спорта 2,1 млн. лева за наеми и такса смет. Какво става с тези пари?
- С ЦСКА си водим някакви преговори, до момента само си приказваме. Трябваше на 25-и да ми платят, не са платили. Чакам ги - на 25 юни е следващият срок с 10% лихва върху сумата.

- Те не са ги платили на държавата, а Боби Михайлов им дава лиценз, как стават тези номера?
- Имаме договор за разсрочено плащане, ние си го спазваме. Те не го спазват. Внесоха първата и втората вноска, оттам нататък нищо не са внасяли. Чакам на 25 юни с 10% лихва. Ако не - ще си водим дела.

- Това означава, че те влизат в неизрядност към БФС и не бива да получат лиценз?
- Това го преценява БФС - дали да даде лиценз на ЦСКА, или не. Според тях финансовите задължения на ЦСКА към държавата не са основание за спиране на лиценза.

- Как гледате на ситуацията във футбола?
- Проблемът е, че футболните президенти са със самочувствие, че не трябва да им се бъркаш в работата, защото те дават пари, милиони левове. За тях това е лична инвестиция и затова са по-чувствителни.

- Това, че те са дали и дават, е едната страна на въпроса, но това, че не са могли да изкарат пари от футбол, говори, че са некъдърници в бизнеса, тъй като в цяла Европа футболът е най-големият бизнес.
- Сложно е наистина.

- Не ви ли се струва цинично световният шампион по бокс Детелин Далаклиев да не си взима 9 месеца премията за титлата, а Боби Михайлов да дава 50 хил. лв. на месец на Мъри Стоилов, за да не ни класира на нито едно първенство. Той работи 3 месеца в годината, а взима 12 месеца заплата.
- Не бива да се противопоставят, защото аз на футбола давам само едни 200 000 лева за децата, а клубовете са АД-та, самофинансират се и аз нямам отношение към тях.

- Но през лиценза на БФС можете да ги принудите да си вършат работата нормално?
- Правим го, водим разговори с Боби.

- Вие сте тези, които трябва да принудите БФС да приложи изцяло нормативната уредба на УЕФА. Защо не го изисквате от тях?
- Не успяваме. Трябва да се обединим, за да се наложат съответните правила. Аз мисля, че и на футбола в България му предстои реформа. Мисля, че футболът ще има много добро бъдеще.

- Бъдеще без Боби Михайлов или...?
- Не казвам такива неща.

- Валентин Михов ще се кандидатира ли за президент на БФС?
- Мисля, че не. Не иска.

Интервю: "7 дни спорт"
Кокала: Левски вече трябва да готви отбор за догодина

„За мен между Сангаре и Алекс Колев само един има място сред титулярните 11", коментира Емил Велев

Пламен Гетов: Изненадах се от радостта в ЦСКА след спечелената точка от Лудогорец

Бившият халф на ЦСКА и Левски, Пламен Гетов, сподели мнението си за равенството 2:2 на ЦСКА с Лудогорец в неделя вечерта

Бленджини: Разговаряме с Андрей Жеков да влезе в щаба на националния отбор

„Важно е да продължим процеса на подобряване“

Божидар Андреев: Съжалявам, че не вдигах за друга държава

Бронзовият медалист от Париж 2024 официално обяви края на кариерата си

Георги Дерменджиев: Илиан Илиев трябва да продължи да води националния

Това ще е най-лесният сезон за Лудогорец, казва специалистът

Керкез говори за Зингаревич, успеха на „Колежа“ и дербито на Пловдив

Вижте какво каза треньорът след 3:1 над Ботев (Враца)

Росен Барчовски: Предадохме се и имаше несериозно отношение накрая

„За нищо не сме готови“, ядосва се селекционерът на България след загубата от Черна гора

ИЗВЪНРЕДНО: Кобрата срещу Усик или Фюри, ако победи Чар

Българинът може отново да излезе на ринга срещу най-добрите в тежка категория

Шеф в БФС: Свършеното от Илиан Илиев и неговия щаб заслужава добра оценка

Вижте интервю с техническия директор на централата Кирил Котев