Президентът на Българската федерация по шахмат Стефан Сергиев очаква мачът за световната титла между Веселин Топалов и Вишванатан Ананд да се проведе след около година.
„Домакин ще бъде този, който осигури най-добри условия, засега вариант за домакинство на България не е обсъждан”, добави още президентът на родната шахматна федерация.
В момента четирима наши гросмайстори се състезават на Европейското първенство по шахмат, провеждащо се в адриатическия черногорски град Будва. Не пропуснахме да попитаме какво очаква Стефан Сергиев от Чепаринов, Георгиев, Николов и Бербатов. В следващите редове можете да прочетете какво каза той.
- Тези дни се появи различна информация относно мачът за световната титла между Веселин Топалов и Вишванатан Ананд, можете ли да ни кажете нещо повече, има ли яснота къде и кога ще бъде игран той?
- Засега няма никаква информация и е трудно да има такава на този етап, тъй като след това заседание на Борда на ФИДЕ, което беше в Истанбул, се открива процедура за намиране на домакини и осигуряване на необходимия награден фонд и другите средства, които са необходими за провеждане на мача. И тъй като това е все пак един доста продължителен период от време, предполагам, че може би ще отнеме около два-три месеца, и едва тогава ще се подпише договорът между двамата състезатели. След подписването на този договор, съгласно действащите до сега правила на ФИДЕ, мачът трябва да се проведе в срок от шест месеца. Според мен, най-реално е мачът да се проведе в началото на следващата година. Изхождам първо от тези неща, които ви казах и второ – от това, че календарът е много претоварен. До края на годината има много състезания, то и в началото на следващата година има състезания, но може би след турнира в Линарес следващата година, който приключва в началото на месец март и някъде краят на месец март, може би, мачът ще се проведе.
- Има ли вариант този мач да бъде проведен в България?
- Има ли вариант този мач да бъде проведен в България?
- Засега въобще не е обсъждана такава възможност, тъй като, първо е свързано с доста средства, второ – ФИДЕ ще даде възможност първо на други страни и на други спонсори, за да може да се гарантира неутралност в истинския смисъл на думата. Ако не се получат такива предложения, тогава вече може да се търси и такъв вариант, но на този етап не се обсъжда вариант поне в България и Индия да бъде мача, въпреки че се предоставя възможност на двамата участници във финалния мач и те самите да участват в намирането на спонсори и домакини. В крайна сметка домакин ще бъде този, който осигури най-дори условия. Но засега, пак казвам, такъв вариант не сме обсъждали.
- А обсъждан ли е вариант мачът да бъде разделен на две – едната част да се играе в България, другата в Индия?
- А обсъждан ли е вариант мачът да бъде разделен на две – едната част да се играе в България, другата в Индия?
- Не. Такъв вариант също не е обсъждан и вероятността за това е малка. Различни са и климатичните условия, адаптирането на състезателите от една страна и от друга страна – и Топалов, и Ананд живеят в 90% от времето, когато не са ангажирани в Испания, така че това се родните им страни, но по същество те прекарват повече от времето си в Испания.
- Силвио Данаилов изрази мнение, че би трябвало наградният фонд за мача да бъде увеличен, но дали това е нормално на фона на световната икономическа криза?
- Това са виждания на Силвио Данаилов, той като всеки мениджър се бори за повече пари и ако има кой да ги даде – добре дошло, но според мен наградният фонд за този мач, изхождайки от това, което беше досега и от това, което е записано в документите на ФИДЕ, ако сега не го променят, наградният фонд трябва да бъде от порядъка на 1.5 - 2 млн. долара. Но като имате предвид отчисленията на ФИДЕ, другите допълнителни разходи, които са някъде около още 40-50%, това се убедихме сега тук, за нашия мач. Макар и само от седем партии, разходите бяха толкова големи, а на един мач за световната титла, който е от 12 партии и още 6 почивни дни, стават 18, и още една седмица предварително… Двамата състезатели и щабовете им са ангажирани около месец, представители на ФИДЕ, така че разходите по организацията са големи и мисля, че под 3 млн. няма да бъде, но за 5 млн., само ще казвам „Браво!”, ако някой се намери да ги даде. На този етап за мен това е наистина много голяма цифра.
- Нещо малко встрани от тази тема – Европейско първенство, какво очаквате от нашите?
- Очаквам Чепаринов първо да се класира за участие в турнира за Световната купа в края на годината, а освен това, като го изпратихме разговорите ни бяха да се бори за медал, а защо не и за първото място? Независимо, че във втория кръг загуби, той засега се движи три от четири, което е едно добро начало и смятам, че има сили и възможности да оправдае това доверие. Кирил Георгиев явно не е в тази форма, в която беше миналата година, играе по-трудно, но все пак – 2.5 от 4, без загуба, запазва добри шансове. Останалите двама наши състезатели – Момчил Николов и Киприян Бербатов са с по-скромни възможности, но за тях това първенство е много важно за обиграването им. Те се представиха много добре на завършилото Държавно индивидуално първенство и ние ще разчитаме на тях в предстоящите срещи на националния отбор. В края на годината предстои и Европейско отборно първенство, през октомври, което ще бъде в Нови Сад. Като изключим Топалов, който по всяка вероятност ще бъде освободен от участие тогава в националния отбор, то явно ще ни трябват поне двама нови състезатели, които да играят в отбора и Европейското първенство ще го използваме и за обиграване и трупане не опит на състезателите, тъй като все пак през две години се провеждат и шахматните олимпиади, които са най-големите отборни шахматни състезания в света и по представянето в тях се съди и за развитието на шахмата в отделните страни. Така, че – оптимист съм за представянето на нашите състезатели, въпреки че конкуренцията е изключително голяма – участват 305 шахматисти, много гросмайстори, силите са изравнени и всички се борят за намиране на място за Световната купа, така че – борба!