1. Novsport
  2. Интервю
  3. Костадин Костадинов: Бивши рефери се опитват да влияят на младите съдии

Костадин Костадинов: Бивши рефери се опитват да влияят на младите съдии

Извинение за непокрилите нормативите няма – затова ще стоят отстрани и ще гледат

Костадин Костадинов: Бивши рефери се опитват да влияят на младите съдии

С председателя на Съдийската комисия Костадин Костадинов разговаряме след края на семинара в Сливен. Обучението на реферите от професионалния футбол завърши с покриването на физическите нормативи и резултатите развалиха доброто настроение на съдийския шеф. Тестовете на пистата на ст. „Хаджи Димитър” се оказаха висока летва за Антон Генов, Кольо Данев, Радан Мирянов и Мартин Александров, както и за международния асистент-съдия Тихомир Боболов. С норматива не се справиха и четирима арбитри от „Б” група – главните Ибрям Даил и Христо Христов, и тъчреферите Мартин Балулов и Виктор Главински. Най-тежко се прие провала на Антон Генов, който беше гласен да ръководи вечното дерби. Въпреки това Костадинов отговори изчерпателно на всички въпроси на сайта на Асоциацията на съдиите.


- Г-н Костадинов, доволен ли сте от семинара в Сливен?
- Условията, които ни предоставиха домакините в хотел „Спорт Палас” и на стадион „Хаджи Димитър”, бяха перфектни. Голяма заслуга за това има и БФС, който въпреки финансовата криза осигури средства за този първи съвместен семинар на съдии и съдийски наблюдатели. Присъствието на президента на БФС Борислав Михайлов също беше много важно. Той лично поздрави всички арбитри, а и двата разговора с представителите на УЕФА Кирос Васарас и Йорн Ларсен, които проведохме, бяха много полезни.Специално искам да благодаря на Антон Попов, който е директор „Първенства и турнири” и на секретаря на спортно-техническо направление към БФС Веселин Маркович. Двамата бяха неотлъчно до нас през цялото време. Председателят на Областния съвет в Сливен Краси Кръстев ни оказа пълно съдействие по всички въпроси, а младите рефери в града ни помогнаха много в практическите занимания и покриването на нормативите. И не на последно място бих искал да отбележа отличната работа, която свърши главният методист на Съдийската комисия Детелин Баялцалиев и неговият екип – Радан Мирянов, Илонка Джалева, Неделчо Чакъров, Петър Петров.

- А каква оценка бихте дали на представянето на съдиите?
- Не съм доволен и не го крия. Разочарован съм най-вече от начина, по който се представиха на физическите нормативи. Говоря като цяло, защото имаше и много добре подготвени съдии. Специално искам да отлича жените, които показаха много високо ниво. И 8-те международни съдийки, без изключение, покриха с лекота тестовете. Но за съжаление картината при мъжете не беше такава. Извинение за непокрилите няма – нито за младите, нито за старите. За мен причината е само една – не са тренирали достатъчно. По-добре беше представянето на съдиите на теоретичните изпити. Освен писмен тест, проведохме и видеотест. Имаше доста йезуитски въпроси и трудни за решаване ситуации. Допуснаха се грешки, разбира се, но те бяха в границите на допустимото.

- Възможно ли е някой от непокрилите норматива да бъде изваден от ранглистата?
- Няма да бързаме да задраскаме никого. Всеки ще получи нов шанс след месец, когато ще има ново покриване на нормативите. Ако тогава се справи, ще бъде включен в нарядите. Но дотогава въпросните 9 души ще стоят отстрани и ще гледат. Друг е въпросът, че когато на 23 г. не можеш да влезеш в норматива, камбанката започва да бие. На тази възраст от сън да те вдигнат, трябва да го покриеш.
 
- Очевидно визирате Мартин Александров, който е син на един от вашите предшественици на поста – Борислав Александров. Не смятате ли, че в съдийството има много синове на бивши рефери?
- Мартин не беше включен в групата на „талантите”, защото е син на баща си, а защото има качества. Убеден съм в това, защото сме го наблюдавали доста дълго. Същото се отнася и за другите, чиито бащи са бивши арбитри.

- За втори пореден път семинарът се наблюдава от представители на УЕФА – Кирос Васарас и Йорн Ларсен. Задължена ли е Съдийската комисия да кани гости от чужбина?
- Не, това е наше решение и смятам, че ще донесе само позитиви на съдийството ни. Васарас е член на Съдийската комисия на УЕФА и едно от задълженията му е да следи персонално българските съдии в УЕФА. Ларсен (в средата на снимката) пък отговаря за конвенцията и затова държахме много на присъствието и на двамата. Те си записват всяка стъпка на международните арбитри, но следят и се интересуват от останалите. Това трябва да радва най-много младите рефери, защото могат да бъдат забелязани по-лесно.

- А как ще отговорите на тези, които смятат, че не е необходимо в УЕФА да знаят вътрешните ни проблеми?
- Не ги разбирам. Както държавата се стреми към Европа, така ние искаме да вървим към УЕФА. Сигурно на някои това не им харесва, но мен не ме интересува.

- Ако ги нямаше представителите на УЕФА, можеше ли да бъдете по-благосклонни към реферите?
- В никакъв случай. Вероятно имате предвид да си затворим очите в някои ситуации, но подобно нещо няма как да стане. Аз като съдия никога не съм си позволявал да не покрия нормативите и затова няма да скрия никой, който не се справи. Трябва да има принципи и те да се спазват.

- За първи път бяха събрани заедно реферите и съдийските наблюдатели. Доволен ли от реализирането на тази идея?
- Според мен това е една страхотна стъпка към уеднаквяването на критериите на съдии и наблюдатели. И двете страни бяха подробно запознати с указанията на УЕФА при оценяване на съдийството в даден мач. Доста по-тежка е задачата на делегатите в „Б” група, които попълват по два доклада след всеки мач – за представянето на рефера и за организацията. Надявам се да се справят.

- Наскоро от УЕФА ни пратиха пари по програма за развитие на талантите. Имате ли готовност да я стартирате още този сезон?

 

- На 95 % всичко е ясно. Започваме от долните три нива, засега няма да работим само по четвъртото, което е за съдии, кандидати за международни арбитри. Изготвили сме групите с перспективните съдии в „Б” група, по-трудно е със списъците в аматьорските дивизии. Имаме готовност и за менторите, които ще следят и напътстват талантите. Задължително условие е те да не са съдийски наблюдатели.

- А има ли шанс договорът за конвенцията с УЕФА да бъде подписан до края на годината?
- Със срокове не бих се наел, защото има неща, които не зависят от мен или от Съдийската комисия. Мога да гарантирам, че се работи усилено, но засега не можем да изпълним всички условия за да ни приемат.

- Ще ви даде ли независимост конвенцията, защото един от упреците сега към вас е, че сте прекалено зависим от БФС и по-конкретно от президента Борислав Михайлов?

 

- Аз дори не получавам заплата от БФС. Това че работим съвместно, не означава, че нещо ми зависи от него. Да, нямам достатъчно самостоятелност и аз не го крия
Примерно, за да поканим гости от БФС, аз трябва да ги съгласувам с Боби Михайлов. Защото парите не ги дава Съдийската комисия, а БФС. А една от целите на конвенцията наистина е да се осигури независимост и самостоятелност на комисията.

- А хората в Съдийската комисия вие ли ги избрахте?

 

- Да, лично аз ги предложих на Изпълкома на БФС, който ги одобри. Но имаше и други, които не бяха приети.

- Имаше ли натиск при изготвянето на новите ранглисти?

 

- Аз и моите колеги от Съдийската комисия изготвихме списъците, които след това бяха разгледани и одобрени от Изпълкома на БФС. Има много спекулации около Цветан Георгиев и Георги Игнатов, затова искам да подчертая – сега не сме предлагали двамата да бъдат върнати в ранглистата на „А” група. Направихме това през зимата , но „А” група, но не се прие. Сега извадихме от професионалния футбол само един съдия - Ивайло Бозев от Пловдив. Има причина и той я знае най-добре. Върнахме и трима от реферите в „Б” група, за да дадем шанс на няколко съдии, които са играли професионален футбол. Христо Ристосков сам пожела да бъде изваден от ранглистата, тъй като замина да живее в чужбина. Още когато приех да ръководя Съдийската комисия, знаех че Изпълкомът е органът, който има последната дума. Ако не ми харесва, мога да си тръгна. Но това няма да промени нещата и затова предпочитам да остана и да опитам отново. Защото когато от 25 предложения, не се приемат две, това не е причина да зарежа всичко, а означава, че има желание за работа.

- А има ли опит за влияние от страна на някои клубове към вас или към съдиите?

 

- За себе си съм категоричен, че няма. От арбитрите никой не ми се е оплаквал, че даден клуб го притиска. Сега положението е коренно различно от годините, в които аз бях съдия. През пролетта имаше грешки, но нямаше тенденция. Мисля, че това ще го признаят всички. А в УЕФА държат точно на това. Но пък има опити за влияние от страна на бивши рефери и това никак не ми харесва.
Божидар Андреев: Съжалявам, че не вдигах за друга държава

Бронзовият медалист от Париж 2024 официално обяви края на кариерата си

Георги Дерменджиев: Илиан Илиев трябва да продължи да води националния

Това ще е най-лесният сезон за Лудогорец, казва специалистът

Керкез говори за Зингаревич, успеха на „Колежа“ и дербито на Пловдив

Вижте какво каза треньорът след 3:1 над Ботев (Враца)

Росен Барчовски: Предадохме се и имаше несериозно отношение накрая

„За нищо не сме готови“, ядосва се селекционерът на България след загубата от Черна гора

ИЗВЪНРЕДНО: Кобрата срещу Усик или Фюри, ако победи Чар

Българинът може отново да излезе на ринга срещу най-добрите в тежка категория

Шеф в БФС: Свършеното от Илиан Илиев и неговия щаб заслужава добра оценка

Вижте интервю с техническия директор на централата Кирил Котев

Александър Тунчев: Много лесно се пада отвисоко!

„Крушарски не заслужава това отношение“

Звездата на Монтана: Интересът от елита не ме разсейва

Филип Ежике вече има 9 гола във Втора лига този сезон

Барчовски: Не очаквам Черна гора да ни подцени

Селекционерът на България очаква 2 трудни мача от квалификациите за Евробаскет 2025