3. Юнайтед си върна на Ливърпул, но и съдията помогна

Юнайтед си върна на Ливърпул, но и съдията помогна

„Дяволите” обръщат до 2:1, Рууни и Парк блестят пред 75 хиляди на „Олд Трафорд”

Манчестър Юнайтед успя да спечели едно от най-големите дербита на Стария континент – това срещу Ливърпул, с 2:1. „Червените дяволи” осъществиха пълен обрат над „мърсисайдци” и си върнаха за загубата с 0:2 на „Анфийлд” през есента. При изравнителния гол на Уейн Рууни обаче главният рефер грешно отсъди дузпа за домакините, след която произлезе и попадението.

Срещата на "Олд Трафорд" предложи достатъчно емоции, каквито бяха и очакванията. Разбира се, искри също прехвърчаха. Двата отбора си размениха по един гол през първото полувреме. Ливърпул поведе светкавично в 5-ата минута, когато Торес се възползва от центриране и с глава реализира. Само седем минути по-късно Юнайтед изравни чрез голмайстора Рууни, който изпълни неправилно отсъдена дузпа, Рейна изби, но при добавката нападателят не сбърка. В 60-ата минута кореецът Парк осъществи пълен обрат, отбелязвайки красив гол с летящ плонж. До края двата  отбора създадоха по едно чисто положение, но до гол не се стигна и „червените дяволи” се поздравиха с победа.

Българинът Димитър Бербатов бе оставен на резервната скамейка за Манчестър Юнайтед и до края не се появи в игра.

Така шампионите отново са лидери в първенството на Премиъшип с актив от 69 точки, с две повече от Арсенал и с 5 повече от Челси. „Сините” обаче са с два мача по-малко. Ливърпул сериозно намали шансовете си за участие в Шампионската лига следващия сезон. „Мърсисайдци” заемат 6-ата позиция в класирането с 51 точки, с 4 по-малко от четвъртия Тотнъм, който има и мач бонус.

Като гръм от ясно небе Ливърпул поведе в резултата още в 5-ата минута. Дотогава двата отбора спокойно разиграваха, но грешка в центъра на Карик бе отлична предпоставка за опасна контраатака, която бе използвана от Ливърпул. Действията на „мърсисайдци” се развиха мълниеносно, след като Джерард комбинира с Каут по десния фланг, той центрира в наказателното поле, където Фернандо Торес по фамозен начин с глава откри за гостите, отбелязвайки 5-ия си гол само за тази седмица. Така Юнайтед прекрати серията си от 704 минути без допуснат гол на „Олд Трафорд”.

Юнайтед обаче бързо стигна до изравняване в 12-ата минута от дузпа, която обаче бе неправилно отсъдена от главния рефер Хауърд Уеб. Антонио Валенсия бе изпуснат от Масчерано заради лошото пласиране на Агер и аржентинецът си послужи с ръце, за да спре еквадорското крило. Нарушението обаче бе извън наказателното поле, но това не бе видяно от Уеб, който посочи бялата точка и показа жълт картон на Масчерано. Уейн Рууни застана зад топката, но Рейна успя да усети ъгъла и изби. При добавката обаче националът на Англия бе безпогрешен, отбелязвайки 33-ия си гол за сезона във всички турнири и 26-ия във Висшата лига. Гологлавият стрелец на Юнайтед обаче записа едва второто си попадение срещу „мърсисайдци” в 15 мача.

Срещата продължи с надмощие за Ливърпул, но Юнайтед създаде следващото по-опасно положение. В 23-ата минута Валенсия центрира от крилото към наказателното поле, където ниският Парк бе пропуснат от слабия Агер, но височината не му достигна да стори нещо повече от неточен удар на 3 метра от вратата.

В 29-ата минута Луиш Нани отправи удар по земя към долния десен ъгъл, Рейна обаче плонжира и изби в ъглов удар, от който не произлезе нищо. С това по-интересните положения се изчерпаха и двата отбора се оттеглиха на почивка при 1:1.

През второто полувреме Юнайтед взе нещата в свои ръце и осъществи пълен обрат след час игра на „Олд Трафорд”. Включването на корееца Парк отново имаше елемент на изненада, която даде своите плодове. Рууни комбинира пред наказателното поле с Дарън Флетчър на десния фланг, той центрира и Парк с летящ плонж опъна мрежата зад Рейна. От страна на Ливърпул Глен Джонсън и Джейми Карагър подцениха халфа, който се възползва по най-добрия начин.

Единоборство между Дарън Флетчър и Дирк Каут предизвика обичайните за такива дербита мелета, които обикновено приключват с по жълт картон. Реферът Уеб обаче реши да не раздава правосъдие.

Така се стигна до 86-ата минута, когато Уейн Рууни развинти защитата на Ливърпул, но ударът му бе неточен. Бенаюн имаше не лош шанс да изравни резултата в самия край, но Гари Невил игра с тяло, а Ван дер Сар улови без притеснение.

По този начин Юнайтед спечели трето голямо дерби във Висшата лига, след като по-рано през сезона се наложи два пъти над Арсенал. Ливърпул вече няма победа в последните си шест гостувания.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД – ЛИВЪРПУЛ 2:1
0:1 Торес (5’)
1:1 Рууни (12’)
2:1 Парк (60’)

Манчестър Юнайтед: Ван дер Саар; Г. Невил, Фърдинанд, Видич, Евра; Валенсия, Карик, Флетчър, Нани (79- Гигс); Парк (87- Скоулс); Рууни.
Неизползвани резерви: Кушчак, Рафаел, Еванс, Бербатов, Обертан.
Треньор: Сър Алекс Фъргюсън

Ливърпул: Рейна; Джонсън, Карагър, Агер, Инсуа; Лукас (83- Бенаюн), Масчерано, Каут (73- Акуйлани), Джерард; Макси (76- Бабел), Торес.
Неизползвани резерви: Кавалиери, Кирякос, Кели, Нгог.
Треньор: Рафаел Бенитес

Жълти картони: Валенсия, Видич (МЮ), Масчерано, Торес, Карагър (Л)
Червени картони: -
Съдия: Хауърд Уеб
Стадион: „Олд Трафорд”, Манчестър, 75 216 зрители
Манчестър Юнайтед плаща огромна неустойка на Тен Хаг при уволнение

Манчестър Юнайтед ще трябва да плати компенсация от около 17.5 милиона паунда на мениджъра Ерик тен Хаг

Байерн сменя Нойер с Алисон?

Бразилският страж на Ливърпул може да поеме към Мюнхен през лятото

Алонсо засипа с похвали Милан преди мача в Шампионската лига

Старши треньорът на Байер Леверкузен сподели очакванията си за предстощия двубой в Шампионската лига

Килиан Мбапе се връща за Реал Мадрид срещу Лил

Френският нападател се е излекувал от контузията си

Байерн Мюнхен си хареса Ди Марко от Интер

Байерн ще иска да замени Алфонсо Дейвис с Федерико Ди Марко през лятото

Ханзи Флик потвърди трансфера на Шчесни в Барселона

Наставникът на Барселона говори преди утрешния мач на каталунците срещу Йънг Бойс в Шампионската лига