3. Юнайтед отново на върха след 5:0 над опашкаря Помпи

Юнайтед отново на върха след 5:0 над опашкаря Помпи

Бербатов с гол, грандиозен пропуск и 66 минути игра

Шампионът Манчестър Юнайтед направи поредна важна стъпка към защитата на титлата си, след като разгроми с 5:0 последния в класирането Портсмут. Срещата се игра на стадион „Олд Трафорд” и бе от програмата на 25-ия кръг на английската Висша лига. За домакините 66 минути игра капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов, който се отчете с гол и грандиозен пропуск, както и с феноменален извеждащ пас към Валенсия.

Двубоят започна със страхотен натиск на „червените дяволи”, които окупираха полето на Помпи буквално от първите секунди. В 11-ата минута капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов опита удар около 14 метра, но той прелетя високо над вратата на Джеймс. В 12-ата Еванс се извиси над всички след един корнер, стреля с глава, но кълбото премина на сантиметри от лявата греда на Портсмут.

След това положение гостите се опитаха да погледнат към противниковата врата и можеха да открият резултата, но стражът на шампионите Ван дер Сар спаси последователно шутове на Ванден Боре и Надир Белхадж. Така се стигна до 33-ата минута, когато Белхадж можеше да изведе своите напред, след като отправи страхотен удар по земята, но в последния момент Джони Еванс се намеси и изчисти топката от самата голлиния.

В 35-ата минута дойде и големият шанс за Бербатов, след като Невил му достави кълбото по прекрасен начин на малкото наказателно поле, но българинът направи грандиозен пропуск, пращайки го в аут. Все пак упоритостта на „червените дяволи” даде резултат в 40-ата минута, когато Флетчър центрира отдясно и непокритият Рууни прати топката в мрежата с глава от близко разстояние – 1:0.

След това попадение натискът на домакините продължи с пълна сила и в 45-ата минута те стигнаха до втори гол. Тогава Нани проби отляво, стигна почти до самата аутлиния и опита центриране, кълбото срещна крака на Ванден Боре, промени своята траектория и влезе за втори път в мрежата на Дейвид Джеймс.

Втората част започна малко по-равностойно, но Манчестър Юнайтед бързо овладя контрола върху играта и продължи да диктува темпото. Първото по-опасно положение пред една от двете врати дойде в 55-ата минута, когато Бербатов изведе по невероятен начин Валенсия очи в очи с Джеймс, еквадорецът стреля, но стражът на Помпи спаси с тяло.

Така се стигна до 59-ата минута, когато шампионите направиха преднината си класическа. Тогава Рууни свали с гърди за Карик, халфът стреля с левия крак, кълбото се отклони в крака на Хюз, срещна напречната греда и влетя в мрежата на слисания Джеймс. Само 4 минути по-късно и капитанът на българския национален отбор Бербатов записа името си сред голмайсторите, след като пое топката в наказателното поле, завъртя се няколко пъти и с премерен удар с десния крак я прати в долния десен ъгъл на Помпи.

След като Юнайтед вече водеше с 4:0 сър Алекс Фъргюсън си позволи да извърши накуп и трите си смени, вадейки Флетчър, Рууни и Бербатов и пускайки на тяхно място Гибсън, Оуен и Диуф. Натискът на „червените дяволи” обаче продължи и в 69-ата минута Евра проби отляво, центрира остро в наказателното поле, където Уилсън изчисти немърливо и прати топката в собствената си мрежа, правейки кошмара за Аврам Грант пълен.

До края на двубоя Манчестър Юнайтед намали темпото, но продължи да владее кълбото, но нов гол в една от двете врати не падна. Така хората на сър Алекс Фъргюсън разгромиха тима на Портсмут с 5:0 на своя „Олд Трафорд”.

След тази победа домакините се изкачиха на върха в Премиършип с актив от 56 точки, на една пред втория Челси, но и с мач повече. Гостите от Помпи пък остават дълбоко на дъното с едва 15 спечелени точки, на 7 от спасителния бряг.

Манчестър Юнайтед – Портсмут 5:0