Топ 10 допинг скандала в Италия

Най-често на Апенините гърбят с нандролон

Топ 10 допинг скандала в Италия

Скандалът с Пол Погба, дал положителна проба за допинг, не е нещо ново за Серия А. През годините на Апенините за подобни провинения са си плащали редица футболисти с не по-малко впечатляваща визитка от тази на френския халф. Авторитетният вестник „Гадзета дело Спорт“ направи топ 10 на тези, които преминаха от другата страна на закона през новия век.

Анджело Перуци

През октомври 1990 година гръмна една от първите подобни сензации в пресата. Вратарят Анджело Перуци бе уличен в употреба на фентермин (стимулант от семейството на амфетамините, който подтиска глада и спомага за по-лесно сваляне на килограми) след двубоя между „Рома“ и „Бари“. Той не обжалва наказанието и бе изваден от футбола за една година. Впоследствие бе продаден на „Ювентус“ за 2.3 млн. евро, където възроди кариерата си и спечели Шампионска лига, както и три титли на Италия.

Кристиан Буки

В самото начало на новия век централният нападател на „Перуджа“ даде положителна проба за нандролон (анаболен стероид с андрогенен ефект). Пред съда той обясни, че положителният тест е следствие на прекомерна консумация на месо от диво прасе след барбекю с приятели. И все пак Буки бе санкциониран да не играе за период от една година, пропускайки останалата част от сезон 2000/01, преди да се завърне в игра за „Перуджа“. 

Салваторе Монако

Съотборникът на Буки по същото време, защитникът също „изгърмя“ с положителна проба, показала наличие също на нандролон. И той обяви, че е ял от същото месо от диво прасе, но логично получи наказанието на Буки – без футбол за 12 месеца. В момента Монако работи като шеф на скаутското звено в „Брайтън“, а кариерата му на футболист завърши в различни провинциални отбори.

Фернандо Коуто 

Наличие на нандролон бе установено и в кръвта на Фернандо Коуто. Португалският защитник бе уличен в употреба на допинг през януари 2001 година след победа на „Лацио“ над „Фиорентина“. И неговото обяснение бе повече от любопитно – използвал е шампоан, чийто състав включвал забраненото вещество. Това не трогна особено допинг ченгетата, които го извадиха от играта за 10 месеца, но впослествие санкцията му падна на 4. След като се отказа от футбола, Коуто работи в „Спортинг“ (Брага) като директор, а последният му клуб на апенините бе „Парма“ през 2008 година.

Яп Стам

Свирепият защитник се присъедини към „Лацио“ през лятото на 2001 година, но само шест седмици по-късно бе установено, че и той е употребил нандролон. На фаталния за него 13 октомври след победата над „Аталанта“ с 2:0 националът на Нидерландия даде положителна проба. Получи 5-месечно наказание да не играе, впоследствие редуцирано до 4, за да се завърне в игра през втория полусезон на Апенините. Стам изкара три луди години в „Лацио“ преди да премине в „Милан“ и „Аякс“. Отказа се от футбола през 2007 година. По-късно се насочи към треньорска кариера и бе начело на отбори като „Рединг“ и „Фейенорд“. За последно бе начело на „Синсинати“ в МЛС преди 2 години.

Едгар Давидс

В капана на нандролона попадна още един безкомпромисен нидерландец – Едгар Давидс. Някогашният халф на „Ювентус“ даде допинг тест след 2:0 над „Удинезе“, а пробата му се оказа положителна. И все пак продължи да играе за „Старата госпожа“ с месеци преди да бъде наказан през март. Той получи санкция от 5 месеца, но се завърна на терена през октомври същата година. Краят на кариерата му бе в Англия за скромния „Барнет“, а именно от този тим тръгна и за треньорството. В момента е асистент в националния отбор на „лалетата“.

Пеп Гуардиола

Очаквал ли е някой име като Пеп Гуардиола да попадне в подобен списък? Е, и това се е случвало в историята на футбола. Легендарният треньор мина през тежко изпитание при пристигането си на Апенините, където се присъедини към Бреша под ръководството на покойния вече Карло Мацоне. През ноември 2001 година тогавашният халф „изгърмя“ за нандролон. Цели две проби се оказаха положителни след мачовете с „Пиаченца“ и „Лацио“. Испанецът пледираше, че е невинен, което по-късно описва детайлно и в своята биография, но това не трогва италианските власти. Пеп получава наказание от четири месеца през януари 2002 година. Смекчаващ фактор в присъдата му бе фактът, че той не знаеше, че приема забранени вещества. Години по-късно бившият полузащитник бе оправдан по всички обвинения.

Марко Бориело

Бившият нападател на „Милан“ бе уличен в употреба на допинг през декември 2006 година. В кръвта му бе установено, че има преднизон (глюкокортикоидно лекарство, използвано най-вече за потискане на имунната система и намаляване на възпалението), както и преднизолон (кортикостероид, стероиден хормон). Защитната му теза бе, че не е знаел, че приема двете забранени вещества. Тогавашната му приятелка Белен Родригес била използвала специален вагинален крем, който съдържал въпросните субстанции. В крайна сметка получи тримесечно наказание и се завърна в игра още през същия сезон. 

Фабио Лукиони

Централният защитник даде положителен тест за анаболния стероид клостебол през септември 2017 година при загубата от „Торино“ с 0:1. Капитанът на „Беневенто“ също пледира, че е невинен, а цялата вина се стовари върху клубния доктор, поел отговорност. И все пак Лукиони бе наказан за година. Впоследствие санкцията бе намалена, а опитният играч премина в „Лече“. В момента той е част от „Палемрмо“.

Жоао Педро

Настоящият нападател н „Гремио“ бе уличен в употреба на хидрохлоротиазид (диоритично лекарство) през февруари 2018 година. Две проби се оказаха положителни след мачовете на „Каляри“ със „Сасуоло“ и „Киево“. Таранът бе наказан за шест месеца, но се завърна в игра през септември, за да вкара директно на „Милан“ за 1:1. Педро остана в „Каляри“ до юли 2022 година и дори получи повиквателна от селекционера Роберто Манчини. Дебютът му дойде в плейофа от световната квалификация със Северна Македония, загубен злополучно с 0:1.

 

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки