3. Северна Ирландия дочака своята първа победа на европейски финали (ВИДЕО+СНИМКИ)

Северна Ирландия дочака своята първа победа на европейски финали (ВИДЕО+СНИМКИ)

Украйна игра много слабо под дъжд и градушка в Лион и загуби с 0:2

Северна Ирландия поднесе една от големите сензации до момента на Евро 2016 и победи Украйна с 2:0 в Група C. Голове на Гарет Макоули и Найъл МакГин през втората част на „Стад де Люмиер” в Лион донесоха първия успех на британците на европейски финали и голяма радост за многобройните им фенове по трибуните.  Предишната голяма победа на Северна Ирландия датира от преди 34 години, когато те победиха домакина Испания с 1:0 на Мондиал '82.

Германия, Северна Ирландия и Полша имат по три точки преди мача на Бундестима от 22:00 срещу „Дружината”, а Украйна остава с нула и почти сигурно ще напусне турнира безславно.

Днес Майкъл О’Нийл направи цели пет промени в своя състав, явно недоволен от пасивната игра на отбора му срещу Полша при загубата с 0:1. Той заби на пейката водещия голмайстор на отбора Кайл Лафърти и разчиташе на Конър Уошингтън. Михайло Фоменко направи само една промяна и пусна на върха на атаката Йехвен Селезньов вместо Роман Зузуля.

Северноирландците носеха черни ленти на ръцете в памет на загиналия 25-годишен фен Дарън Роджърс, който почина по-рано тази седмица след падане от 8 метра на кея в Ница.

Очаквано мачът не бе особено зрелищен, но започна с удар на Конър Уошингтън, който бе лесно спасен от вратаря Пятов. След амбициозния старт на британците инициативата премина в украински ръце, но атаките в жълто срещаха много гъстата защита в зелено.

Чистите голови положения липсваха, а Северна Ирландия дебнеше своя шанс на статични положения. Най-креативните играчи на украинците – Коноплянка и Ярмоленко, бяха бледи сенки, а дъждът, който заваля над стадиона в Лион хич не им помогна.

Уорд центрира в 34-ата минута, а Каткарт успя да стреля с глава, но неточно. Капитанът Стивън Дейвис опита силен изстрел след бързо изпълнен фаул, но Пятов спаси.

Втората част започна сензационно. В 47-ата минута Оливър Норууд центрира от пряк свободен удар на втора греда, а там бранителят на Уест Бромич Гарет Макоули с глава насочи в обратния ляв ъгъл за 1:0. За Северна Ирландия това бе първи гол на голям форум от 1986 година, когато Колин Кларк вкара при загубата с 1:2 от Испания на световното първенство. Маколи стана вторият най-възрастен голмайстор на европейски финали (36 г., 194 дни) след лидера в тази класация - Ивица Вастич, който през 2008-а вкара за Австрия на 36 г. и 256 дни.

Украинците опитаха веднага да върнат гола, но МакГавърн спаси удара на Селезньов с глава след центриране Ярмоленко от фаул.

Дъждът над стадиона обаче премина в градушка и чешкият рефер Павел Краловец спря мача в 58-ата минута и прибра играчите в тунела за няколко минути докато ледените късове спрат да падат от небето. Прекъсването бе кратко и двата тима подновиха битката върху вода и лед на терена.

Ярмоленко и Коноплянка оставаха незабележими, а Коваленко стреля силно на сантиметри покрай дясната греда. Пак Коваленко опита далечен шут и пак встрани. Младият Зинченко накара МакГавърн да спасява след изстрел с глава.

Едва минута преди края Ярмоленко напомни, че е на терена, но МакГавърн се хвърли и отрази ниския му шут.

В шестата минута на добавеното време Магенис финтира отдясно и центрира ниско, МакГин остави зад себе си за Стюарт Далас, чийто удар бе избит от Пятов, но МакГин направи точна добавка отблизо в десния ъгъл за 2:0 и реши всичко с най-късния гол до момента на тези еврофинали.

Манчестър Юнайтед плаща огромна неустойка на Тен Хаг при уволнение

Манчестър Юнайтед ще трябва да плати компенсация от около 17.5 милиона паунда на мениджъра Ерик тен Хаг

Байерн сменя Нойер с Алисон?

Бразилският страж на Ливърпул може да поеме към Мюнхен през лятото

Алонсо засипа с похвали Милан преди мача в Шампионската лига

Старши треньорът на Байер Леверкузен сподели очакванията си за предстощия двубой в Шампионската лига

Килиан Мбапе се връща за Реал Мадрид срещу Лил

Френският нападател се е излекувал от контузията си

Байерн Мюнхен си хареса Ди Марко от Интер

Байерн ще иска да замени Алфонсо Дейвис с Федерико Ди Марко през лятото

Ханзи Флик потвърди трансфера на Шчесни в Барселона

Наставникът на Барселона говори преди утрешния мач на каталунците срещу Йънг Бойс в Шампионската лига