В Италия няма да имаш проблеми, ако хвърляш портокали по клубния автобус, за такова нещо в Англия отиваш в затвора. Това е само част от футболните и културни различия между две от най-големите футболни сили Италия и Англия, посочени от goal.com. Сравненията между двете държави идва в навечерието на сблъсъците между Арсенал - Рома, Интер - Манчестър Юнайтед и Челси - Ювентус на 1/8-финалите на Шампионската лига.
Футболни различия:
В неделя италианските фенове отиват на църква, след това на мача и се прибират вкъщи. В Англия отиват в кръчмата, на мач, след това обратно в кръчмата.
Италианските фенове се държат културно в чужбина и вилнеят на собствена територия, английските са кротки у дома и стават зверове зад граница.
В Англия използват седалките за сядане, в Италия ги превръщат в оръжие.
Стюардите на английските мачове гледат публиката, в Италия стюардите гледат мача, или най-често са клубни ултраси и участват в битки с полицията.
В Англия, ако си бърз, мощен и пробивен футболист, ти си велик, дори да имаш техниката на магаре. В Италия, ако си техничен и интелигентен играч, те водят за добър, дори да имаш повратливостта и бързината на охлюв.
Ако Sky Sports твърди, че Питър Крауч е най-великият играч на планетата, цяла Англия ще повярва на това твърдение. Ако Sky Italia твърди, че Симоне Лориа е най-добрият защитник в света, всички италианци ще престанат да гледат канала.
В Италия защитата е изкуство, в Англия е анти-футбол.
Ако италиански отбор губи с 0:3, играчите се предават, феновете освиркват тима, след това чупят колата на най-слабия на терена и буйстват на следващата тренировка. Ако английски клуб губи дори и с 0:8, играчите продължават да се борят за всяка педя терен, докато феновете продължават да скандират и пеят песни във възхвала на любимците си.
В Англия слабият рефер се смята за некомпетентен, в Италия за корумпиран.
В Англия - след мачовете дават 99 % хайлайтс и един процент анализи, В Италия - един процент хайлайтс и 99 % анализи, задължително на забавен кадър.
Културни различия:
В Англия си невинен до доказване на противното, в Италия си виновен до доказване на противното.
Малките деца в Италия опитват алкохол за първи път, когато са на 9 месеца, а родителите им започват да ги учат как да се наслаждават на добрите питиета. На децата в Англия се забранява да пият до 18-годишна възраст, а след това започват да унищожават каквото им попадне пред очите.
В Италия децата се обгрижват от майките си, докато навършат 40 години, 16-годишните английски хлапета имат собсвена къща и започват сами да се издържат.
Италианските мъже започват да се бръснат преди 11-годишна възраст, а след това трябва да го правят всеки ден, за да поддържат имиджа си. Английските не се бръснат преди 18 годишна възраст, а след това чакат 5 години, за да им израсте лек мъх на брадичката.
Точността е издигната в култ в Англия, в Италия се счита, че си точен, ако закъснееш с 30 минути.
Всички возещи се на влак в Италия, го правят без билет, в Англия всеки си купува, дори и цената да е скандално висока.
В Италия е нормално двама души от един пол да си разменят целувки по бузите за поздрав, ако правиш това в Англия, трудно ще минеш за хетеросексуален.
Ако си поканен на вечеря в Италия, те очакват поне 6 ястия, а трябва да откажеш поне 10 пъти на любезните домакини преди да те попитат - "Наистина ли си сигурен, че не искаш още малко"? В Англия ще те помолят да занесеш бутилка алкохол, мръвки и още нещо, а на връщане към вкъщи, ще трябва да минеш през Макдоналдс, за да си доядеш.