3. Ибра-Кадабра върна Барса на върха

Ибра-Кадабра върна Барса на върха

Каталунците надвиха Реал в „Ел Класико” с 1:0. Кристиано Роналдо и компания отстъпиха първото място

Отборът на Барселона постигна много важна победа с минималното 1:0 над Реал (Мадрид) в супер-дербито от 12-ия кръг на испанската Примера дивисион. В герой за каталунците се превърна резервата Златан Ибрахимович, който отбеляза единственото попадение в срещата и по този начин върна шампионите на първото място в класирането. „Белия балет” имаше своите шансове както за равенство, така и за победа, но добрите намеси на Виктор Валдес и отбраната пред него осуетиха опитите на Кака, Роналдо и останалите футболисти в звездната селекция на Мануел Пелегрини. След гръмкото 6:2 през миналия сезон, „Ел Класико” завърши с нова победа за Барса, но този път тя дойде далеч по-трудно. Двата отбора завършиха мача с по 10 души, след като Бускетс от Барселона и Диара от Реал получиха по два жълти картона и бяха отстранени от игра.

През първото полувреме двата отбора не успяха да оправдаят очакванията за супер дерби. Играта се водеше предимно в центъра на терена, а опасности пред двамата вратари почти нямаше. Първият удар в мача дойде в 6-ата минута, когато Марсело опита удар от въздуха, но той се оказа твърде неточен. Малко по-късно пък Меси намери Анри отляво на наказателното поле на Реал, французинът опита удар, но той се оказа твърде слаб и попадна право в ръцете на Касияс.

Така се стигна до 20-ата минута, когато дойде и най-чистото положение от началото на срещата. Кака напредна в половината на домакините, подаде към непокрития Роналдо, който стреля моментално от чиста позиция, но Виктор Валдес отрази по блестящ начин и спаси своя отбор от сигурен гол. След това положение гостите от Мадрид заиграха по-силно и сътвориха няколко добри атаки, като при една от тях Марсело получи топката на чиста позиция, но не успя да си я спре добре и бе блокиран от притичалия Пуйол.

До края на полувремето двата отбора намалиха оборотите и не рискуваха с масирани атаки. Играта се водеше в центъра на терена, а Валдес и Касияс нямаха никаква работа. Единственият точен удар дойде минута преди последния съдийски сигнал за първата част, когато Марсело пробва да изненада Валдес с далечен удар, който обаче бе твърде слаб и не затрудни стража на Барса.

През второто полувреме домакините заиграха по-добре и наложиха натиск в първите минути на втората част, но той не доведе до нищо по-опасно. За сметка на това Реал играеше на контраатаки и при една от тях в 53-ата минута Игуаин получи топката в наказателното поле, освободи се от бранител на Барса и тъкмо да нанесе удар, и бе блокиран от Пуйол – втора решаваща намеса на капитана на каталунците в дербито.

Така се стигна до 56-ата минута, когато появилият се като резерва малко по-рано Златан Ибрахимович успя да открие резултата. Дани Алвеш намери Ибра със страхотно центриране в наказателното поле, а шведът засече топката с левия крак от въздуха и отблизо разстреля Касияс за 1:0. В 62-ата минута обаче Барселона получи тежък удар, след като Серхи Бускетс получи втори жълт картон и бе отстранен от игра.

Останали с човек повече на терена, гостите от Мадрид моментално се впуснаха в търсене на изравнителното попадение. В 65-ата минута Роналдо засече с глава центриране на Алонсо, но ударът му премина над вратата на Валдес. Малко по-късно пък в другото поле Пике се извиси над всички и стреля с глава, но топката премина на сантиметри от левия страничен стълб. Карим Бензема, който замени Роналдо, също опита своя късмет с удар от границата на наказателното поле, но и той се оказа неточен.

В 76-ата минута Барселона бе много близо до отбелязването на втори гол. След страхотна контраатака на домакините, топката стигна до Абидал отляво, който веднага стреля силно по диагонала, но ударът му профуча на около половин метър от лявата греда на Касияс. Пет минути по-късно пък Бензема пропусна златен шанс да изравни. След центриране от ъглов удар се получи разбъркване в наказателното поле, Бензема стигна до топката и отправи удар от около 2,3 метра, който обаче премина високо над вратата.

До края на срещата Реал хвърли всички сили в атака, но не успя да сътвори чисти положения пред вратата на Валдес. За сметка на това Барса заигра на контраатаки и при една от тях минута преди края Лео Меси пропусна да реши всичко в мача. Той получи топката в наказателното поле на чиста позиция, стреля моментално с левия крак, но Касияс спаси. Малко по-късно пък Диара също пое към съблекалнята, след като и той получи втори жълт картон и бе отстранен.  Все пак до края Реал не стигна до нещо по-опасно и така резултатът остана непроменен.

С тази победа Барселона събра 30 точки в актива си и по този начин измести Реал от първото място. „Белия балет” остава на втора позиция с 2 точки по-малко.

Барселона – Реал (Мадрид) 1:0

1:0 Ибрахимович 56’

Барселона: Валдес, Дани Алвеш, Пуйол, Пике, Абидал, Бускетс, Кейта (Туре 66’), Шави, Иниеста, Меси, Анри (Ибрахимович 51’)