Турция ликува, Австрия е аут! (ВИДЕО)

Мерих Демирал герой с 2 гола в Лайпциг

Турция е последният четвъртфиналист на Евро 2024.

Макар и без своя капитан Хакан Чалханоглу южните ни съседи успяха да вземат сладък реванш от Австрия за загубата с 1:6 в контрола през март като спечелиха с 2:1 в Лайпциг и си уредиха среща с Нидерландия в следващата фаза.

Антигероят от споменатото тежко поражение, а и от миналите еврофинали - Мерих Демирал, се превърна в герой като вкара и 2-те попадения, но не само той, а и целият отбор на Винченцо Монтела показа характер, за да продължи Турция напред.

Мачът в Лайпциг започна по най-добрия възможен начин за отбора. Комшиите реализираха още в 57-ата секунда попадение, което се оказа и най-бързото в историята на елиминациите на еврофинали и второ в цялата история след онова на Албания в групите, дошло след само 22 секунди игра.

Този път, малко преди да изтече първата минута, турците се възползваха от карамбол в наказателното поле на Австрия след корнер.

Топката се удари в трима от „червените“ преди Мерих Демирал да я прати отблизо в мрежата и да открие резултата – 1:0.

Отговорът на Австрия не закъсня и дойде скоро след подновяването на играта от центъра. В 3-ата минута Кристоф Баумгартнер стреля мощно, но на сантиметри от страничната греда.

Не след дълго именно Баумгартнер пропусна още един отличен шанс, тъй като не успя да засече едно прострелно центриране, след което топката премина пред голлинията и след няколко рикошета все пак беше изчистена.

Последваха удари с глава на Филип Линхарт от Австрия и на турската звезда Арда Гюлер от разстояние, но без успех, а в 25-ата минута Демирал се размина на косъм с втория си гол в двубоя.

Неговият изстрел с глава след корнер обаче профуча над гредата, докато шут на Марсел Забитцер в 33-ата минута беше блокиран.

До почивката Турция заигра по-предпазливо, като разчиташе предимно на контраатаки, но с много стабилна защита не позволи опасно положение пред вратата си и се оттегли с минимален аванс на полувремето.

По време на паузата селекционерът Ралф Рангник направи 2 промени в състава на Австрия, а неговите момчета се настаниха в половината на съперника си веднага след подновяването на играта.

В 51-ата минута капитанът Марко Арнаутович бе изведен отлично в коридор сам срещу вратаря, но последния излезе бързо и успя с крак да отрази удара, за да запази аванса на Турция.

Това се оказа решаващо, защото не след дълго преднината на отбора бе увеличена. В герой за тима отново се превърна Мерих Демирал, който се извиси в наказателното поле и засече с глава едно центриране, за да направи резултата 2:0 в 59-ата минута.

Австрия обаче не се предаде и в 66-ата минута върна един гол. След ъглов удар топката бе продължена с глава към далечната греда, където Михаел Грегорич засече отблизо – 1:2.

Броени секунди след това отново Грегорич бе намерен в пеналта, ала пробва сложен удар с глава и не затрудни вратаря на Турция.

Впоследствие дъждът в Германия се усили, както и натискът на Австрия, а в 84-ата минута Баумгартнер пропусна с глава като не успя отблизо да вкара в почти празната врата.

До края турските футболисти, подкрепяни бурно от своите фенове, както и със страхотна намеса на вратаря си в 94-ата минута, успяха да задържат аванса си и така се класираха за четвъртфиналите на Евро 2024.

В тях те ще срещнат Нидерландия като срещата е на 6-и юли в Берлин от 19:00 часа българско време.

Австрия – Турция 1:2
0:1 Мерих Демирал (1)
0:2 Мерих Демирал (59)
1:2 Михаел Грегорич (66)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Австрия: 13. Патрик Пенц, 5. Стефан Пош, 4. Кевин Данзо, 15. Филип Линхарт, 16. Филип Мвене, 6. Николас Зайвалд, 20. Конрад Лаймер, 9. Марсел Забицер, 18. Романо Шмид 19. Кристоф Баумгартнер, 7. Мартко Арнаутович (к);

Треньор: Ралф Рангник;

Турция: 1. Мерт Гюнок, 18. Мерт Мюлдюр, 14. Абдюлкерим Бардакджъ 3. Мерих Демирал, 20. Ферди Кадъоглу, 22. Каан Айхан (к), 16. Исмаил Юксек, 8. Арда Гюлер, 6. Оркун Кьокчу, 19. Кенан Йълдъз, 21. Баръш Алпер Йълмъз;

Мпабе: Има само един Кристиано, той е уникален

Капитанът на Франция се възхищава на Роналдо, но се надява на успех срещу Португалия

Дешан очаква битка за надмощие с Португалия

"Португалският отбор има умението да владее топката и очевидно обича да атакува"

Ямал отговори на Леман: На терена ще видите колко сме малки

"Той е германец и иска да помогне на отбора си"