2. Други спортове
  3. Завърши първият балкански шампионат по автомоделизъм

Завърши първият балкански шампионат по автомоделизъм

През почивните дни Враца бе домакин на Първото в историята на автомоделизма балканско първенство за радио модели, предаде кореспондент на Novsport.com. 70 състезатели от 15 клуба с повече от 100 болида от България, Румъния и Турция бръмчаха три дни на единствената автомоделна писта в България.

Състезанието се проведе под името „Гранд При България” по автомоделизъм, а състезателите мериха сили в класовете „Електроформула”, „Нитро”, „Нитро с пулстартер”, „Супернитро” и  „Формула 2”. Паралелно с това мероприятието бе втори кръг от Държавния шампионат, като за първи път в историята на България е и Балкански шампионат при радиоуправляемите автомодели.

По двама състезатели от държава се съревноваваха за титлата „Балкански шампион” в класовете „Електроформула”, „Нитро”, „Формула 2” и „Нитро1:5”. При отлична организация от страна на родната ни федерация и спортно-техническият моделен клуб - Враца, всички състезатели дадоха максимума от своите възможности, поради което състезанието бе много напрегнато и невероятно атрактивно.

Целият съботен ден състезателите се бориха за първите места в различните класове модели и полуфиналите за класиране в стартовата решетка. Мероприятието бе открито от зам. кмета на Враца Тони Милева. В неделния ден бяха проведени и всички финални гонки. Постигнатите резултати говорят за повишено израстване на състезателите,  що се отнася до подобряване на спортно-тренировъчния процес и спортносъстезателната дейност.

В клас „Електроформула” първият балкански шампион в историята на автомоделизма стана шуменският ас Юрий Трънчев, втори заслужено се класира Марио Вутов от „АЕЦ” Козлодуй, а трети завърши румънският пилот Разван Унгуряну.

В клас „Нитро” Емил Костадинов от отбора на „Хоби Дик” София спечели балканската титла и доказа, че в момента е автомоделист № 1 в България и на Балканите. Втори в този клас се класира Танер Тимурлени от Турция, а трети Юрий Трънчев от Шумен.

В клас „Формула 2” балкански шампион стана Габриел Муто от Румъния, който е и депутат в Румънското народно събрание. Втори след множество технически проблеми остана Емил Костадинов, а трети Борислав Трънчев от Шумен.

В клас „Нитро 1:5” първи на балканите завърши Бюлент Дюздемир от Турция, следван от Дамян Петров от Враца и Светослав Янакиев от Варна.

Ето и резултатите от проведените стартове в състезанието „Гранд При България” по автомоделизъм за 2009 година:

3. Станимир Станев - Стелди ЕР-София              - 49 обиколки

Победителите бяха наградени от председателя на Българската авомоделна федерация Иван Гризанов. Същите получиха купи и материални награди от Община Враца. След приключване на състезанието се проведе съвещание между ръководителите на България, Румъния и Турция. През 2010 година Балканският шампионат ще се проведе в същите класове модели, като се увеличава броят на състезателите в клас - 6. Увеличават се и кръговете за излъчване на шампионите на Балканите - 2. Първият ще се проведе в гр.Враца, а вторият в турския град Бурса.

Кралев: Успяхме да вдигнем качеството на управлението на българския спорт, но след нас проектите спряха

Ретроспекция на Красен Кралев

Георги Глушков: Щастлив съм, че има млади състезатели, които успешно вървят по пътя на големите имена в биатлона

Това каза министърът на младежта и спорта Георги Глушков по повод 40-ата годишнина от създаването на Българска федерация по биатлон

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната