3. Вожда пак е №1, България със седем медала от СУМО ГРАНД ПРИ ВАРНА

Вожда пак е №1, България със седем медала от СУМО ГРАНД ПРИ ВАРНА

Изп.директор на Българската федерация по сумо Петър Стоянов спечели СУМО ГРАНД ПРИ ВАРНА. Вожда триумфира в най-очакваната категория +115 кг.при мъжете, след като на финала в Двореца на културата и спорта надви класния руснак Артур Багаев. България спечели общо седем отличия от международната надпревара. Пред погледа на доста публика и президента на Европейската федерация Сергей Коробко у нас остават две златни, три сребърни две бронзови отличия. Украйна остана с 4, Русия с 3, Полша с един бронз, а Сърбия и Черна гора не стигнаха до отличията.

Стоянов излезе под аплодисментите на публиката за златото и се справи с два пъти световния шампион отборно и два пъти първи на европейско първенство руснак Багаев. По пътя си към голямата купа Вожда надви последователно сърбина Слависа Иванович, родния национал Петър Ананиев, на 1/2-финала се справи с 4-кратния европейски шампион, 3-кратен сребърен медалист от Световни първенства и №1 на планетата отборно Алан Бабилов от Русия. При най-тежките мъже Русия освен среброто на Багаев взе и бронз чрез Алан Бабилов, а 140-килограмовият Яцек Ярач от Полша (многократен медалист от Европейски и Световни първенство в последните 10 години, 2-ри на ЕП и 3-ти на Мундиала миналата година) се задоволи също с трето място край Черно море. В тази категория имаше общо осем български представители.

Най-титулуваният роден сумист и вече шеф във федерацията Петър Стоянов донесе една от двете титли за България от международния турнир СУМО ГРАНД ПРИ ВАРНА. Второто злато извоюва изключително опитната Галина Иванова при до 80-килограмовите сумистки. В изцяло българския финал Галя надви европейската шампионка от Лозана`09 Анна Методиева, за която остана среброто. Украйна пък взе два бронзови медала. Мария Максимиленко и Свитлана Тросиук се справиха на дохиото в схватките за третите места съответно с националките Елена Григорова и Мария Георгиева.

Сребърен медал за България взе и Надя Жейнова, която просто нямаше шанс срещу 160-килограмовата мощна Олга Давидко на финала за златото. Блондинката от Украйна е световна шампионка за 2008 г. и два пъти №1 на Стария континент и нямаше конкуренция при над 80-килограмовите. С нея сили премери и Марине Никогосян, която в последствие взе бронз. Украинката Олга Давидко въобще пък не се и пробва да се напъва срещу сънародничката си, а българката Гергана Георгиева стигна до бронз.

Европейският шампион за 2008 година, многократен медалист пред последните 5 години от класни първенства Константин Ермаков завърши първи при до 115-килограмовите мъже. Украинецът надви на финала завърналия се от лагер в Япония Михаил Илиев, за когото остана среброто. Валентин Колев отново бе приятната изненада на турнира, като след бронза до 18 години от Европейското първенство в Лозана, зае трето място във Варна. Също бронзов стана руснакът Роман Зимовец. Общо 11 български гиганти се пуснаха в тази категория.

Голямата атракция на СУМО ГРАНД ПРИ ВАРНА стана синът на изп.директор на БФСумо Петър Стоянов – Здравко. 6-годишният млад сумо талант записа победи над два от шампионите на турнира в зала Конгресна. Здравко първо се справи с момченце, излязло от публиката, след това направи така, че 160-килограмовата Олга Давидко да падне, а след това отново надви баща си.

Турнирът съчета и дните на японската култура, като на видеостените се прожектираха филми за страната на изгряващото слънце, имаше демонстрации на кендо, калиграфия и дегустация на суши.

Всички участници в СУМО ГРАНД ПРИ ВАРНА бяха извеждани на дохиото от красиви манекенки, а медалистите си поделиха 5000 долара.

Важен ден за българските гимнастически спортове

В Доха по време на конгреса на международната федерация по гимнастика ще бъдат избрани новите членове в ръководните структури на организацията

Кралев: Успяхме да вдигнем качеството на управлението на българския спорт, но след нас проектите спряха

Ретроспекция на Красен Кралев

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната