2. Други спортове
  3. Турски ездач с български произход е големият победител в Балканския шампионат по обездка

Турският състезател с български произход Ферхат Яваш с кон Клокуърк е големият победител в Балканския шампионат по обездка, който се проведе на конна база “Хан Аспарух” в с. Войводиново, Пловдив. Тридесет и пет годишният ездач е роден в с. Гложево, Разградска област. От 19 години живее в Турция и се състезава за турската държава. Яваш спечели състезанието с прецизно изпълнена волна програма в съпровод с музика. Най-оспорваната конкуренция на турския състезател бе румънеца Сорин Александреску с кон Сикер, който победи във вчерашните квалификации, а в днешните финали остана втори. Третото място зае Чара Поули от Гърция с кон Ванданго 14. Българинът Светлозар Касчиев с кон Гевриор остана шести във финалното класиране.

Турският състезател с български произход Ферхат Яваш с кон Клокуърк е големият победител в Балканския шампионат по обездка, който се проведе на конна база “Хан Аспарух”  в с. Войводиново, Пловдив. Тридесет и пет годишният ездач е роден в с. Гложево, Разградска област. От 19 години живее в Турция и се състезава за турската държава. Яваш спечели състезанието с прецизно изпълнена волна програма в съпровод с музика. Най-оспорваната конкуренция на турския състезател бе румънеца Сорин Александреску с кон Сикер, който победи във вчерашните квалификации, а в днешните финали остана втори.  Третото място зае Чара Поули от Гърция с кон Ванданго 14. Българинът Светлозар Касчиев с кон Гевриор остана шести във финалното класиране.

Индивидуалният приз при юношите до 18 годишна възраст спечели гръцката ездачка Кели Склавоноу с кобила Династи. Втора се класира отново представителка на гръцкия отбор - Юлия Коудонис с кон Донергрол. Зейнеб Юлгезен от Турция с кон Ланселот запази своето трето място от предварителните стартове и от квалификациите.  Най-доброто българско представяне в тази възрастова група – седмото място, е на Одре Кекс с кон Фиорд де Сиси.

За първи път на Балкански шампионат по обездка се разпределя награден фонд от общо 7 500 Евро за двете възрастови групи – мъже и юноши. Наградата на победителя при мъжете Ферхат Яваш е 700 Евро. 600 Евро получи Сорин Александреску за второто си място, а останалата трета Чара Поули – 400 Евро. Четвъртият и петият състезател (Стелиос Стовролакис от Гърция с кон Риголето и Бианка Радукан от Румъния с кон Микеле) получиха съответно 200 и 100 Евро.
Победителката при юношите Кели Склаваноу получи 350Евро, а втората Юлия Коудонис – 300 Евро. Зейнеб Юлгезен получи 200 Евро за третото си място, а четвъртият и петият състезател – съответно 100 и 50 Евро.

Във финалното състезание при децата до 14 г. на първо място е гръцката състезателка Амарилис –Айкатерини Гуландри с кон Ред даймънд 4. Второто място е за Ротем Ибрахимзаде с кон Хайлайт 46 от Турция, третото – за Лейла Атес, отново от Турция с кон Селсиа. От българските участници с най-добро класиране е Александър Красимиров с кон Астория - 6-о място. Неговият брат Емил Красимиров с кон Самурай е осми във финалното класиране.

Важен ден за българските гимнастически спортове

В Доха по време на конгреса на международната федерация по гимнастика ще бъдат избрани новите членове в ръководните структури на организацията

Кралев: Успяхме да вдигнем качеството на управлението на българския спорт, но след нас проектите спряха

Ретроспекция на Красен Кралев

Георги Глушков: Щастлив съм, че има млади състезатели, които успешно вървят по пътя на големите имена в биатлона

Това каза министърът на младежта и спорта Георги Глушков по повод 40-ата годишнина от създаването на Българска федерация по биатлон

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната