3. Пето отличие за България от европейското по борба

Пето отличие за България от европейското по борба

Тайбе Юсеин ще спори за златния медал в категория до 59 кг.

България си осигури още един медал, този път при жените на европейското по борба в Баку (Азербайджан). Отличието спечели Тайбе Юсеин, като се класира за финала при 59-килограмовите и си осигури поне сребро.

Възпитаничката на русенската школа преодоля три класни съпернички - Ганна Василенко (Украйна), бронзова медалистка от световното през 2009-а и трета на европейското през 2007 г. с 2:0 части (1:1, 1:0). После срази бронзовата медалистка от "Евро 2009" Наталия Смирнова (Русия) с 2:1 части (0:5, 2:0, 7:0), а в полуфиналите елиминира Марина Састин (Унгария), трета от световното през 2009-а и носителка на два медала от европейски първенства с 2:0 части (1:0, 7:0).

За златото по-късно днес Тайбе Юсеин ще спори с представителката на домакините Сона Ахмадли, чийто по-сериозен успех е среброто от световното за девойки през 2008 г.

Така България вече има 5 медала от шампионата в Баку - сребро на Радослав Великов и Кирил Терзиев, бронз на Михаил Ганев и Димитър Кумчев в свободния стил, а по-късно днес ще стане ясен и цвета на благородния медал, с който ще се окичи Юсеин.

Останалите ни две представителки в днешния ден не успяха да пробият до медалите. Валя Трандева (51 кг) започна убедително - с туш срещу португалката Лиана Сантош, но във втория кръг отстъпи на Наталия Буду с  0:2 (0:1, 0:3). В следващата среща молдовката загуби и така не успя да изтегли българката в репешажите за бронза.

При 67-килограмовите Ралица Иванова падна на старта от Мари-Софи Макела (Швеция) с 0:2 (0:1, 0:1). После скандинавката претърпя поражение и не успя да изтегли нашето момиче в репешажите.

По-късно днес е жребият на 4-кратната европейска, трикратна световна шампионка и сребърна медалистка от олимпиадата в Пекин Станка Златева (72).
Сестри Стоеви спечелиха титлата в Нидерландия

Двете победиха британска двойка на финала

Сребро за България от Световното по вдигане на тежести за юноши и девойки

България стартира с три медала на Европейското първенство по вдигане на тежести за юноши и девойки до 20 и до 23 години в Рашин, Полша

Сестри Стоеви на полуфинал в Нидерландия, Стефани продължава и единично

Стефани Стоева се класира за полуфиналите на единично и на двойки жени на международния турнир по бадминтон от сериите "International Challenge" в Хертогенбош (Нидерландия)