На 25 май на плажа в Албена се проведе първият по рода си аматьорски турнир по плажен голф. В състезанието взеха участие 35 студенти и ученици от България, Турция, Нигерия и Индия, представители на Кулинарна Академия HRC- Добрич, Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров"- Варна, Природо-математическа гимназия „Иван Вазов"- Добрич, Частна профилирана гимназия по туризъм и предприемачество „Райко Цончев”- Добрич, аниматорски екипи от хотелите на първа линия Гергана и Калиакра. Турнирът се проведе на плажа на хотел Гергана, на терен с 9 дупки.
В категория жени трите най-добри представяния бяха на Пламена Пенчева (Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров"- Варна), Елиз Гюрсел (Природо-математическа гимназия „Иван Вазов"- Добрич) и Елис Михайлова (Частна профилирана гимназия по туризъм и предприемачество „Райко Цончев”- Добрич). Най-добрите резултати в категория мъже отбелязаха Пламен Тодоров от анимационния екип на хотел Калиакра, Викас Кумар и Марин Сименов от Кулинарна Академия HRC- Добрич. Целта на турнира бе да представи плажния голф като продукт на плажната анимация през лято 2014. Той ще се предлага безплатно на All Inclusive гостите в хотелите Калиакра и Гергана и ще е част от шестдневната анимационна програма. Всички участници в турнира са преминали базисно обучение по голф. Събитието бе аматьорско, но уникално по рода си, тъй като се провежда за пръв път в България.
Плажният голф е разновидност на голфа и се поражда в град Пескара, Южна Италия, на Адриатическото крайбрежие през 1999. Негов основател е Мауро де Марко. Играе се на многолюдни плажове през лятото, като предметите по плажа като чадъри, шезлонги, хора се вземат за естествени препятствия на терена. Правилата на играта позволяват публиката да е в контакт с играчите. Играта е развита от Асоциацията по плажен голф /Beach Golf Sport Association/ и призната от италианския национален образователен спортен център /Centro Sportivo Educativo Nazionale/ и от италианския национален олимпийски комитет. С течение на времето придобива популярност и в други средиземноморски държави. Някои от по-мащабните състезания по плажен голф са Jeckerson Cup 2005, провело се в Пиаца дел Кампо, Сиена, където участие вземат 40 отбора от различни страни, играта преминава от плажа към улиците на града (вариант на плажен голф на улицата) в състезание, наречено "We Golf race", където тълпата публика наброява 80,000 души. През следващите години състезания по плажен голф се организират през лятото по плажовете на Италия. През 2006 се провеждат серия състезания от шампионата по плажен голф в регионите на Неапол, Калабрия и Сардиня. През 2010, университетът в град Урбино провежда състезание по плажен голф в продължение на 30 дни на Адриатическото крайбрежие.
Правилата в плажния голф са сходни с тези при класическия голф- играчът трябва да вкара топката в крайната дупка с най-малък на брой удари. Разстоянието, на което се играе може да достигне до 2 км. В плажният голф има 9 или 18 дупки. Обикновено играчите играят в отбори от двата души. Играе се с мека гумена топка и класически клъбове. Аниматори следят за безопасността на играчите, движейки се зад играча с широки предпазни ленти, с цел да не пострада зрител или участник при отбелязване на удар.