3. ОБЗОР: България завърши на пето място по медали в Загреб

ОБЗОР: България завърши на пето място по медали в Загреб

Турция защити първата си позиция на Европейското по борба

България завърши на пето място в класирането по медали на европейското първенство по борба в Загреб, след като националите стигнаха до три златни отличия и сбор от 11 медала. Шампион за втора поредна година е Турция с шест златни медала, следвана от Азербайджан с пет, Армения с четири, Украйна с три, България също с три и едно сребро пасив, както и други.

Българските национали в класически стил пък завършиха турнира пети със 101 точки по схемата за отборно класиране в отделните категории. Победител стана отново Турция със 155 точки, а на подиума се наредиха още Азербайджан и Грузия.

Едмонд Назарян започна деня за българските национали със злато в категория до 60 кг, след като победи на финала молдовеца Виктор Чобану с категоричното 13:0. Третите места останаха за Георги Тиболов от Сърбия и Нихат Мамадли от Азербайджан, който загуби срещу българския национал на осминафиналите.

Следващите две категории бяха спечелени от борци именно от Азербайджан, с което страната изпревари България в класирането по медали. Шампион на 67 кг стана Хасрат Джафаров с победа срещу грузинеца Йони Кецуриани, а минути по-късно титла на 72 кг вдигна Улви Ганизаде след труден успех срещу французина Ибрахим Гарем.

Третите места в двете категории спечелиха украинецът Парвиз Насибов, норвежецът Ховард Йоргенсен, полякът Камил Чарнецки и турчинът Селчук Джан.

Бурхан Акбудак спечели шестото и решаващо злато за Турция на 82 кг, а без него шампион на стария континент щеше да бъде отборът на Азербайджан, който завърши с една титла по-малко и с три втори места повече. Той надви на финала украинеца Ярослав Филчаков, а в един от малките финали Филип Шашич спечели първи медал за домакините от Хърватия. До бронз стигна и германецът Роланд Шварц.

В последната категория до 97 кг Артур Алексанян надви Кирил Милов и по този начин Армения изпревари България в класирането по медали. Любопитно е, че арменците стигнаха само до пет отличия на целия шампионат, но го направиха със стил – четири златни и едно бронзово.

Трети места в последната категория спечелиха сърбинът Михаил Каджая и чехът Артур Омаров.

Сестри Стоеви стигнаха полуфинал на международния турнир в София

На 1/2-финалите ще играят още Михаела Чепишева/Цветина Попиванова и Таня Иванова/Гергана Павлова

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Карлос Насар тръгва да спасява федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион обеща, че ще направи всичко възможно

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Глушков участва в откриването на спортна площадка в Кърджали

Имате изключително богата спортна база, обяви министърът на младежта и спорта

24-ти лекоатлетически пробег „Варна“ се провежда тази събота

Заявки за участие са подали 102 атлети от почти всички спортни центрове в страната

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България

Гимнастичка обяви, че вече няма да се състезава за България

Елвира Краснобаева е бронзова медалистка на лента от Европейското първенство тази година