3. Нов рекорд за българската фехтовка: Йоана Илиева шеста на европейското за жени

Нов рекорд за българската фехтовка: Йоана Илиева шеста на европейското за жени

Нов рекорд за българската фехтовка: Йоана Илиева, чиято история ви разказахме наскоро, след като спечели европейската титла до 23 години, стана шеста на европейското за жени в Пловдив! Само два дни, след като Йордан Гълъбов завърши седми на шпага на европейското първенство по фехтовка за мъже и за жени в Пловдив, българската фехтовка отбеляза ново рекордно класиране за последните 30 години. Йоана Илиева зае шесто място на сабя на европейското първенство, в изключително силна конкуренция и с впечатляваща игра. В турнира участваха повечето от най-силните сабльорки вЕвропа, а втората и петата в световната ранглиста останаха извън двайсетицата. Катинка Батай от Унгария например, която преди два месеца спечели старт за Световната купа, не успя да влезе сред най-добрите 32.
Йоана започна турнира по шампионски и записа в групите пет победи и една загуба, което й отреди четвърто място в подреждането за елиминациите. В първия двубой от втория кръг на директните елиминации възпитаничката на фехтовална академия "Васил Етрополски" и на националния треньор Ивайло Воденов победи Илинка Пантис от Румъния с 15:4. В следващата среща, валидна за място сред най-добрите 8 Илиева победи 14-тата в световната ранглиста Микела Батистон от Италия с 15:8. В двубоя за място на полуфиналите българката се изправи срещу Теодора Контура от Гърция и отстъпи с 13:15 след две скандални съдийски решения, които решиха изхода от мача. За съжаление сабльорката ни нямаше право на повече видеконтрол и беше принудена да приеме загубата. Въпреки това Илиева се класира шеста и записа рекордно за последните 30 години класиране на българската фехтовка.
Сабльорката ни, която преди по-малко от месец стана европейска шампионка за жени до 23 години, отново доказа, че има огромен потенциал и е заплаха за най-добрите фехтовачки в света. Следващата цел пред Илиева са медалите на Европейските игри в края на юни в Полша и на световното първенство в края на юли в Милано.
Другите три български сабльорки на европейското в Пловдив също показаха добра игра. Емма Нейкова се класира 34-та, след като в първия двубой от елиминациите отстъпи пред Ирина Шчукла от Турция с 14:15. Олга Храмова завърши 42-ра, а Кристина Миланова е 45-та.
В надпреварата на рапира мъже Матей Матеев завърши 64-ти, Велин Стойчев раздели 65-66 място с Марк Леополд Кучта от Словакия, Калоян Николов раздели 67-68 място с Илиас Ризос Джанос от Гърция, а Васил Чепишев раздели 69-70 място със Силвиу Розу от Румъния.
Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта

Карлос Насар тръгва да спасява федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион обеща, че ще направи всичко възможно

Официално: Признаха световния рекорд на Цанко Цанков

Две седмици след историческото плуване на Цанко Цанков от 120 километра без спиране в река Дунав, днес сутринта постижението беше официално ратифицирано от авторитетната Асоциация за световни рекорди

Глушков участва в откриването на спортна площадка в Кърджали

Имате изключително богата спортна база, обяви министърът на младежта и спорта

24-ти лекоатлетически пробег „Варна“ се провежда тази събота

Заявки за участие са подали 102 атлети от почти всички спортни центрове в страната

Зам.-министър Андонов: Спортът ни прави по-здрави, по-организирани и по-добри

Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов присъства на спортен празник в Нова Загора, част от #BeActive Tour

БФХГ ще обясни ситуацията с Краснобаева след Управителен съвет

По-рано днес бронзовата медалистка от Будапеща обяви, че няма да се състезава за България

Гимнастичка обяви, че вече няма да се състезава за България

Елвира Краснобаева е бронзова медалистка на лента от Европейското първенство тази година