Мнацаканян спечели квота за Париж!

След като пребори китаец на полуфинала в Истанбул

Айк Мнацаканян стана третият български борец с квота за Олимпийските игри в Париж, след като националът в категория до 77 кг класически стил спечели три драматични победи на последния квалификационен турнир в Истанбул, Турция. Той последва Семьон Новиков на 87 кг и Биляна Дудова на 62 кг жени, които спечелиха квотите съответно на световните финали през септември и на първия квалификационен турнир през миналия месец.

Мнацаканян започна с победа с 3:1 срещу испанеца Маркос Санчес-Силва, след което се изправи срещу унгареца Золтан Левай. Българинът и световният вицешампион си размениха по една точка на старта, а в последствие Мнацаканян записа още една и спечели с 2:1.

На четвъртфиналите Мнацаканян се изправи срещу Паулиус Галкинас. Българският национал удържа атаката на литовеца от партер в първата част и я завърши с точка пасив, а във втората изравни за 1:1, но също не успя да пренесе съперника. Мнацаканян обаче взе предимство по критерий и го задържа до края за класиране на полуфиналите - в случая директна схватка за олимпийска квота.

Досущ като до този момент в турнира, Мнацаканян остана непоклатим на партер и в срещата с Лю Рюи. Китаецът се оттегли на почивка с точка преднина и българският национал получи правото да атакува втори, което изравни резултата при 1:1. Мнацаканян отново поведе по критерий и отново запази преднината си с последна точка, печелейки третата олимпийска квота за българската борба.

Абу-Муслим Амаев загуби на старта при 67-килограмовите след драматична схватка с действащия и петкратен шампион на Африка - Мохамед Елсайед от Египет. Българският национал отстъпи с 2:5 в първата част, а 40 секунди след началото на втората върна две точки. Елсайед обаче взе нови четири бързо след това и поведе с 9:4. Египтянинът започна да играе пасивно и Амаев се доближи на 8:9 минута преди края, но така и не успя да вземе още точки.

На осминафиналите Елсайед се изправи срещу Валентин Петич от Молдова и загуби с 1:4.

На 97 кг Калоян Иванов отстъпи на азиатския шампион от 2019 и полуфиналист на регионалните квалификации Узур Джузупбеков (Киргизстан) с 1:3. В последствие съперникът на българина загуби с 0:2 от финалндеца Арви Саволайнен.

Недялко Петров също приключи с участието си в турнира в Истанбул, след като в началото на деня отстъпи с 0:8 срещу Юстас Петравичюс. Литовецът записа още една победа до четвъртфиналите, където обаче отстъпи по критерий последна точка на румънеца Разван Арнаут.

Националите по спортен риболов са световни вицешампиони

Голям успех за родните рибари

България завърши на 10-о място на Световната купа по фехтовка

Карлос Насар: Никога не бих предал хората, които ме подкрепят

„Отивам в Париж, за да зарадвам България“

Министър Глушков присъства на фестивала по утринна гимнастика „Ямбол‘24“

Йоана Илиева и Олга Храмова във втория ден на Световната купа по фехтовка в Пловдив

Зам.-министър Петър Младенов награди участниците в спортния празник на училище „Питагор“