Конгресът на Световната антидопингова агенция (УАДА) прие новия Кодекс, който влиза в сила от 1-и януари 2015-а година.
Около 1000 делегати участваха в конференцията, която завърши днес в Йоханесбург (Република Южна Африка).
Основните промени са увеличаване на срока на наказанието от две на четири години, освен ако спортистът не докаже, че е приел забраненото вещество случайно. В този случай наказанието е от предупреждение до лишаване от права за две години.
Увеличеното минимално наказание автоматично ще изключва провинилите се спортисти от следващите олимпийски игри.
Отказ от предоставяне на анализ, подменен анализ, опит за сплашване на свидетели и вмешателство в работата на персонала, който взима пробата, се счита за нарушение на антидопинговите правила. Три пропуска да се даде анализи в рамките на 12 месеца (период е съкратен от 18 месеца) също е нарушение.
Ще има наказания за треньори, лекари и официални лица, ако се докаже, че те са помагали на спортистите да взимат допинг.
"Силно вярвам, че новият кодекс ще постави като основен приоритет наличието само на чисти спортисти", каза президентът на УАДА Джон Фейхи.
Неговият мандат изтича на 31-и декември и Конгресът днес единодушно избра за нов президент на УАДА Крейг Рийди (Великобритания).
72-годишният Рийди, вицепрезидент на МОК, наследява поста от 1-и януари 2014-а година с двегодишен мандат и е първият президент на организацията от Европа.
Той бе единствен кандидат за поста.
Фейхи бе начело на УАДА в последните шест години.
Макенкеси Стофил от Южна Африка бе избран за вицепрезидент на УАДА.