3. Контадор покори изкачването до „Слънчевия остров”

Контадор покори изкачването до „Слънчевия остров”

Янец Брайкович не се даде на испанеца и спечели Критериум Дофин

Испанският колоездач Алберто Контадор („Астана”) спечели последния шести етап от колоездачното състезание Критериум Дофин. Победителят от Тур Дьо Франс обаче остана на второ място зад словенеца Янец Брайкович („Радио Шак”) в генералното класиране.

Двамата състезатели се бяха вкопчили в зверска битка за победата, а сцената на съревнованието не можеше да бъде по-удачна. Контадор и Брайкович се движеха един до друг по алпийския склон на път за зимния курорт Алп д’Юез, известен и с името си „Слънчевия остров”.

Двамата се нуждаеха от 45 минути за да достигнат върха в края на 151-километровия етап, който стартира в Кройе. Контадор взе етапа с едно колело преднина след финален спринт до пресечената линия. Силвестър Жмуд от тима на „Ликуигас” на няколко пъти се опита да атакува лидерите, но в крайна сметка завърши със 17 секунди закъснение. Жером Копел завърши четвърти с изоставане от 24 секунди.

Водачите във временното класиране завършиха с едно и също време, а това позволи на Брайкович да запази преднината си от 1:41 минути във крайното класиране.

Последното голямо състезание в календара на професионалистите преди Тур Дьо Франс е Обиколката на Швейцария, която стартира на 12 юни. Тур Дьо Франс стартира на 3 юли.