3. Българин на финал на Световното по стрелба с лък

Българин на финал на Световното по стрелба с лък

Българинът Явор Христов отива на финал на Световното първенство по стрелба с лък на закрито, което се провежда в град Ржешов, Полша.

Днес нашият състезател пребори успешно четирима съперници в стрелбата с олимпийския лък рекърв. На елиминациите Христов отстрани Дамиен Пижо (Франция) и Алън Уилс (Великобритания); на четвъртфинала победи Деймиън Симънс (Австралия) с 118 на 117 точки, а на полуфинала надстреля Деймиън Голи (Полша) с 119 на 117 точки.
На финала Явор Христов ще мери точност с поляка Рафал Доброволски в неделя, 8 март от 9 ч. И двамата претенденти за златото имат по 119 точки на полуфиналите, а само точка повече е максималният възможен резултат, поставен като световен рекорд през 1995 г. от американеца Ричард Джонсън.
Общо 58 мъже се състезават в дисциплината рекърв, индивидуално, а за трето и четвърто място ще се състезават Жан-Шарл Веладон (Франция) и Деймиън Голи (Полша).
Вчера бе подобрен и един световен рекорд. Французойката Шу Беранжер спечели 592 точки с лък рекърв. Предишният рекорд е поставен през 1997 г. от украинката Лена Херасименко с 591 точки.
Общо шест състезатели от България участват на световното първенство по стрелба с лък. Освен Явор Христов, в стил рекърв участваха Христо Христов, класирал се на 39 място с 570 точки, Мартин Мицов е на 58 място с 546 т. и Тодор Тодоров – младежи, който участва за първи път на международно състезание е на 39 място с 551 точки. С лък компаунд се състезава Иван Йотов, който е на 43 място с 575 точки. Единствената дама в отбора ни – Пламена Миткина, която стреля с рекърв се е класирала на 36 място с 551 точки.

Утре ще се проведат осмифиналите, четвъртфиналите и полуфиналите на рекърв-мъже-отборно, където ще се състезават Явор Христов, Христо Христов и Мартин Мицов. Финалите ще са на 8 март, неделя.
Явор Христов е печелил бронз на Световна купа и Европейско Гранд При в Анталия, Турция през 2006 г., а на Световното първенство през 2003 г. заедно с Иван Йотов се класират на второ място отборно-мъже. Христов е състезател от русенския клуб „Джамбо – 2006“ и е най-добрият български стрелец през последните години.
На Световното първенство в Полша участват 338 състезатели от 37 държави.
През месец май България ще събере звездите на стрелбата с лък, когато ще се проведе Европейското Гранд При по стрелба с лък, на което се очакват да пристигнат състезатели от над 30 нации.

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната