3. Автомоделният керван мина и през Русе

Автомоделният керван мина и през Русе

През почивните дни Русе бе домакин на първи кръг от държавния шампионат по автомоделизъм за радиоуправляеми автомодели с електродвигател, предаде кореспондент на Novsport.com. 52-ма състезатели с 66 болида от 15 клуба от страната и 9 състезатели от съседна Румъния уважиха мероприятието.

През почивните дни Русе бе домакин на първи кръг от държавния шампионат по автомоделизъм за радиоуправляеми автомодели с електродвигател, предаде кореспондент на Novsport.com. 52-ма състезатели с 66 болида от 15 клуба от страната и 9 състезатели от съседна Румъния уважиха мероприятието. Състезанието бе включено в дните на Русе, като по този повод първенството бе уважено от кмета на града Йотов и посланикът на България в Румъния Драгомиров, които присъстваха на откриването на шампионата.

През първия състезателен ден пилотите на малките болиди проведоха по пет квалификационни старта в класовете електроформула, електроформула със сток мотор за деца, електроформула със сток мотор за мъже,тим рейсинг и Фигурен курс.

В клас електроформула най-добро време за финала в неделния ден постигна младият предствител на АЕЦ Козлодуй Марио Вутов, който за първи път заслужи първо място в неделната стартова решетка. Втори е шуменският ас Юрий Трънчев, а трети представителят на софийските таксиметрови шофьори Калин Кокошаров. В същия клас , но във втория финал “Б” първите три места окупираха румънските пилоти Александро Базито, Влад Мънеску и Ромулус Нафома, а седми се класира Александър Томов от АЕЦ Колодуй. Във третия финал в този клас четвърти е представителят на Калето 1 Мездра Ивелин Иванов.

В клас електроформула със сток мотор при децата с най-добро време за неделния финал се нареди представителят на Девня Слав Братоев, следван от Теодор Трънчев от Шумен и Росен Ралчовски от Враца. Четвърти остана Владимир Борисов от “Калето 1” Мездра. Във същия клас, но при мъжете с първо място завърши представителят на град Левски Мирослав Русев, следван от врачанския автомоделист Мартин Дамянов и третият Стоян Радков от Девня. Четвърти остана Велизар Пешанов от отбора на “Калето 1” в Мездра.

В клас суперсток първи завърши румънският пилот Кристиан Лопеску, следван от представителя на “Приста” Русе Траян Манолов, а трети е съотборникът му Траян Манолов. В късния следобяд организаторите проведоха финала в клас радиоуправляеми автомодели във фигурен курс.

В сложната плетеница от врати най -добро време от 35.6 секунди постигна Владимир Борисов от отбора на “Калето 1” Мездра, който заслужи първото място и златния медал.

Втори се класира шестокласникът от врачанското спортно училище Оливър Карамелски, който спря хронометрите на 38.8 секунди с една допусната грешка, а трети остана представителят на Девня Стоян Радков с постижение 44.1 секунда.

В решителния неделен ден всички участници, достигнали до финалите караха по три Финала, след което по точкова система се определяха първенците в отделните класове. В клас “Електроформула със сток мотор” за мъже в първата финална гонка врачанският представител Мартин Дамянов завърши втори, после на втората победи категорично и всичко остана да се реши в последния трети финал. В началото Мартин взе убедителна преднина и води до последната пета минута от гонката, когато електродвигателят му запуши и той завърши втори. Това му отреди и второ място в крайното класиране в този клас модели. Първото място в този клас завоюва Мирослав Русев от отбора на гр. Левски, а трети остана представителят на “Калето1” Мездра Велизар Пешанов.

В клас “Електроформула със сток мотор” при децата врачанският представител Росен Ралчовски в първата финална гонка имаше технически проблеми и завърши пети. Във втория и в третия финал обаче, петокласникът от СОУ „Христо Ботев” във Враца даде всичко от себе си, два пъти завърши втори и заслужено се нареди на второто място в крайното класиране в този клас модели.

В клас “Електроформула” борбата за първото място бе изключително напрегната и драматична. До последната трета гонга Юрий Трънчев от Шумен и Марио Вутов от АЕЦ Козлодуй бяха изключително равностойни, като накрая шуменският ас Юрий Трънчев завърши първи, следван от изключително бързо проспериращия млад представител на козлодуйската школа Марио Вутов, а трети остана Борислав Трънчев от Шумен.

Във финал „Б” на същия клас победи Станимир Иванов от “Хоби Дик” София, следван от румънския пилот Ромулус Нафорнита, а трети завърши Александър Томов от отбора на АЕЦ-Козлодуй.

В клас „Тимово надбягване” първи със 126 обиколки завършиха представителите на домакините от “Приста” Русе Тодор Томов и Свилен Манев, следвани от Шуменския тандем Трънчеви баща и син, които навъртяха 125 обиколки, а трети останаха румънските пилоти Влад Мънеску и Кристиян Лопеску със 121 обиколки.

В неофициалния клас, който се проведе извън първия кръг от шампионата “Суперсток”, първото място спечели румънският състезател Кристиян Лопеску, следван от представителите на домакините от “Приста” Русе Велико Стефанов и Страхил Димитров.

В крайното отборно класиране при моделите с електродвигател, първи се класира отборът на Девня, които набраха 156 точки, следвани от врачанския спортно-технически моделен клуб, който набра 138 точки, а трети останаха моделния клуб от град Левски със спечелените 126 точки.

Кралев: Успяхме да вдигнем качеството на управлението на българския спорт, но след нас проектите спряха

Ретроспекция на Красен Кралев

Национални рекорди на турнира „Млади стрелци“

Зам.-министър Петър Младенов: Целта на ММС е да спомогне местните общности да сформират устойчива младежка политика

Петър Младенов присъства на първото заседание на Националната работна група за местна младежка политика

Българин влезе в основната схема на Европейското по тенис на маса

Българинът Йоан Величков се класира за основната схема при мъжете на Европейското индивидуално първенство по тенис на маса

Веселин Топалов се върна със загуба

Бившият световен шампион по шахмат при мъжете Веселин Топалов взе участие в първото издание на супертурнира "WR Chess Masters Cup" в Лондон

Държавен турнир по спортна стрелба „Не на дрогата“

В поредното издание на Държавния турнир по спортна стрелба с пневматично оръжие „Не на дрогата“ в НСБ „Спортпалас“, се включиха над 100 състезатели от 14 клуба в страната