2. Бойни спортове
  3. Стилиян Георгиев стана европейски шампион по сумо във Варна

Стилиян Георгиев стана европейски шампион по сумо във Варна

В спора за златото българинът се наложи над Оле Овербош от Холандия.

Стилиян Георгиев е новият европейски шампион в кат. до 85 кг по сумо! Лъвското сърце се върна от САЩ спeциално за дебютния за България шампионат и триумфира отново. На финала той надви в най-дългата схватка на шампионата Оле Овербош от Холандия.

Трети в тази категория станаха Виталий Олинук (Украйна) и Арон Розум (Полша). Стилиян не сдържа радостта си и след като стана №1 на Стария континент, направи почетна обиколка на зала „Конгресна” в ДКС и няколко салта. Всичките му съотборници го прегърнаха, а Георгиев скочи на конче на Иван Качаков.

Европейският шампион с детето си бе награден от Президента на Република България Георги Първанов, който е и патрон на първото по рода си у нас първенство и то на глинено дохио. Освен държавният глава във ВИП-ложата мястото си заеха президентът на БФСумо Петър Стоянов, зам.спортният министър Иван Ценов, председателят на Европейския сумо съюз Сергей Коробко и много други ръководители, спонсори и бизнесмени.

Медалът и голямата купа бяха истинска оценка за Стилиян Георгиев, който от години е в българския, европейски и световен елит. Лъвското сърце до 26 май 2010 година имаше в колекцията си следните успехи: четирикратен световен вицешампион, също така носител на Световната купа. На Европейското първенство в Швейцария през 2009 година взе сребърен медал за четвърти път, преди това е ставал и първи на Стария континент. От години той живее в САЩ, но продължава да се състезава за българския национален отбор. Състезава се в категория до 85кг. През 2008 година зае четвърто място в класацията „Сумист №1 на България”, преди това бе втори за 2007-ма. Роденият в Добрич състезател е участвал в турнири в различни американски градове, а през септември спечели първото място на надпреварата в Атланта.

България има и двама вицешампиони от Евро`2010 – Христо Христов и Цветана Божилова. При мъжете националният ни треньор бе надвит на финала от реномирания руснак Артур Багаев. С бронзово отличие пък се отличи друг български национал – Иван Качаков. До него на почетната стълбичка застана грузинецът Ада Окруашвили.

При дамите в категория до 95 кг. родната школа отново заслужи отличия. Сребърен медал за опитната Цветана Божилова. Шампионка стана Марина Дворецая (Русия), а трети Наталия Бржукци (Полша) и Никол Ехеман (Германия). Анна Методиева пак се качи при медалистите като този път стигна до бронз при до 65-килограмовите. Заедно с нея Президенът одостои с медали Алина Бойкова (Украйна), Свитлана Трошюк (Украйна) и Нина Щракова (Русия).
В сметката на България попаднаха и още два медала. За пореден път Николай Николов надви конкуренцията и заслужи бронз заедно с Володя  Драпака (Украйна). На финала схватката в категория до 100 кг. бе между Мартин Алчер (Полша) и Ариз Алиев (Азербайджан).

При дебюта си на международно състезание по сумо Димитър Рангелов стигна до третото място в кат.до 70кг. Там за първото място схватката бе между Сергей Береговой (Украйна) и Кузечи Куулар (Русия), а другият бронзов медал отиде при Емил Хасаов (Азербайджан).

В отборната надпревара при мъжете България стана трета след победа над Грузия, съобщиха за Novsport.com организаторите на проявата.

Ален Хубулов със сребро на световното до 23 г.

Останалите ни представители днес отпаднаха

11 българи ще участват на Европейската купа по джудо в Словения

11 български състезатели ще участват на Европейската купа по джудо в Копер (Словения) този уикенд

Кикбоксът с нов успешен ход към участие на Олимпийски игри

Рой Бейкър бе назначен за член на Комисията на „SportAccord“

Ивайло Иванов отпадна от Световното по борба на мъже и жени до 23 г.

Ивайло Иванов отпадна на старта на на световното първенство по борба за мъже и жени до 23 години в Тирана, Албания, след като отстъпи на състезаващия се с неутрален статут Иля Мялешчик с 1:6.

Девет български боксьори на Световното за младежи и девойки

България ще бъде представена от девет боксьори на световното първенство за младежи и девойки в Будва

Скандалната Имане Хелиф спира с аматьорския бокс

Алжирката ще се премести при професионалистите

Мениджърът на Кубрат: Той е в супер форма

Боксовият мениджър Ивайло Гоцев обяви, че Кубрат Пулев се намира в отлична форма преди мача си с германеца Махмуд Чар и е готов да стане първият български световен шампион в професионалния бокс