Райнхард Гриндел, президент на Германския футболен съюз, даде ексклузивно интервю за предаването „Код Спорт“ по ТВ+. Шефът на най-могъщата спортна федерация в Европа бе в София с мисия от УЕФА да наблюдава как ще премине конгресът на Българския футболен съюз. Преди отпътуването си, Гриндел се срещна с екип на „Код Спорт“.
- Добър ден, хер Гриндел и добре дошли в България! Проследихте на живо конгреса на Българския футболен съюз. Как ви се видя? Какво мислите за преизбирането на Борислав Михайлов за президент?
- Работя с Борислав Михайлов в изпълнителния комитет на УЕФА много добре. Той не е от хората, които не са шумни, нито от тези, които са за краткосрочни решения. Напротив – Михайлов е човек, който поставя важните проблеми и подкрепя малките федерации, които са членове на УЕФА. Държи да се обръща особено внимание на юношеския футбол. Виждаме и колко хубава база е направена от Българския футболен съюз. Това е предпоставка за доброто развитие на футбола ви. Изненадах се от високата култура, която показаха делегатите на конгреса. Всеки имаше възможност да изкаже свободно мнението си. Резултатът безспорно е много добър за Борислав Михайлов. В края на конгреса съм сигурен, че и той, и хората във федерацията са отчели като много добър изборния ден.
- Имахте много малко време в България, но предполагам, че поне малко сте останали насаме с Михайлов. Бихте ли разкрили нещо от този частен разговор?
- Което е лично, трябва да остане лично. Говорихме повече за настоящата ситуация в българския футбол. Спомнихме си и за златните времена от 90-те години, когато вашите футболисти играеха в големи първенства и клубове в Европа. Сега повечето ви играчи са в Турция, Русия и други подобни лиги. И това положение ще се подобри само с добра работа при юношите. Така отборите ще си вдигнат нивото и като цяло ще повишат качеството на българската лига. От друга страна най-добрите ще имат шанса да стигнат и до големите европейски клубове, където ще могат да покажат и международна класа. Точно така бяхте създали вашия златен отбор, който на световното първенство в САЩ през 1994 година отстрани Германия.
- Какви са настоящите отношения между българския и германския футболен съюз?
- Имаме подписан меморандум за разбирателство. Работим заедно по въпроса за обучение на треньори и съдии. Освен това, интензивно ще засилим сътрудничеството си по обмяна на таланти. От много години например федерацията във Вестфалия има контакти с българския футбол. Аз самият идвам от района на Нидерзаксен. Германски младежки отбори от нашата област също редовно пътуват до България. Същото се отнася и за ваши отбори, на които ние сме домакини. Вярвам, че тази обмяна ще се задълбочава и развива. Така младите момчета трупат така нужния международен опит. А предполагам, че всичко това ще е от голяма помощ за подрастващите български футболисти.
- В България преизбраха Михайлов. А как вие станахте президент на германския футболен съюз?
- Знаете, че в Германия възникна дълга дискусия за домакинството ни на световното първенство през 2006 година. Имаше и държавно разследване. Тогава моят предшественик Волфганг Нирсбах се оттегли от поста. През 2016 година бях ковчежник на федерацията. Аз не съм участвал по време на избора за мондиала и съответно върху мен нямаше никакво напрежение. От друга страна вече имах опит в администрацията като депутат в Бундестага. На Германския футболен съюз трябваше човек, който, както казваме, да успокои водата. Освен това да подобри отношенията между професионалните и аматьорските клубове. Така получих доверието и на едните, и на другите. Първоначално започнах като изпълняващ длъжността, но след шест месеца поех поста с мандат за три години.
- Как се чувствате на тази позиция?
- Много напрегната, но и хубава работа. Всеки, който се интересува от футбол, знае, че това е голяма привилегия. Особено да съм редом до нашия национален отбор и треньора Йоги Льов. Наистина е чест да работя с тях. От друга страна пред себе си имам цяла редица сериозни предизвикателства. Искаме по примера на българския футболен съюз да построим нов център, където тренировъчната база и администрацията да бъдат под един покрив. В момента сме в подготовка за участие във финалите на световното в Русия през лятото. Освен това кандидатстваме за домакинство на европейското първенство през 2024 година. В края на април ще представим официално на УЕФА нашата кандидатура. Това е предизвикателство на най-високо ниво. Така че е ясно - имам изключително отговорна работа като президент на футболния съюз. Трудна е, но и приятна заради отличните постижения на нашия национален отбор и на селекционера Льов. Също и на спортния директор Оливер Бирхоф. Разбира се, много е приятно да съм част от този процес.
- Колко силна е Бундеслигата в сравнение с другите големи европейски първенства?
- Смея да твърдя, че нашата лига продължава да е от най-силните в света заедно с тези в Англия, Испания, Италия и Франция. Но трябва да внимаваме, защото през настоящия сезон нашите отбори не се представиха достатъчно убедително в Шампионската лига и Лига Европа. Да, ще кажете, че в лицето на Байерн (Мюнхен) и още два отбора, имаме трима представители. Но много други отпаднаха. Затова чрез икономическата сила на нашите клубове трябва да задържим националите ни в Германия. А не всички да ходят в чужбина, най-вече в Англия и Испания. Ако запазим тази наша сила, ще бъдем атрактивни и за легионери от други държави. Нивото на Бундеслигата ще продължава да е високо. Не е изобщо лесно, защото телевизионният пазар е по-малък в сравнение с този на Висшата лига и на Примера дивисион. Но ние трябва да работим, за да може Бундеслигата да стане по-популярна в чужбина. Така солидната капитална база, която клубовете ни имат, ще се използва разумно. Ще се привличат силни футболисти, което ще води до добри резултати.
- Защо Байерн е единственият отбор, който е на едно ниво с Реал (Мадрид), Барселона, Манчестър Сити и Пари Сен Жермен?
- На първо четене е така. Но това не е заради мощта на Байерн. Например Борусия (Дортмунд) през този сезон показа слабости. При Лайпциг се забеляза, че двойното натоварване от евротурнирите и Бундеслигата е особено предизвикателство, към което отборът трябва да привикне. През следващия сезон очаквам този тим да е по-подготвен. В Англия например също има един тим в лицето на Манчестър Сити, който в момента е далеч пред останалите. В Испания също – там това е Барселона. Навсякъде по света и големи клубове срещат трудности в определен сезон. Сигурен съм, че и в Борусия, и в Лайпциг, и в Шалке, и в Байер (Леверкузен) ще се взимат най-правилните решения. Така очаквам много оспорван следващ сезон и подобрение на нашия маркетинг в чужбина. Това е много важно. По този начин ще имаме отлично лице на Бундеслигата, добро представяне в Европа и, разбира се, ще продължим да разполагаме с един страхотен национален отбор. Вярвам, че на световното в Русия пак ще се представим отлично. Така германският футбол ще продължи да привлича чуждестранни почитатели.
- Как виждате шансовете Германия да защити световната титла?
- Очаквам, че бразилците и аржентинците ще бъдат много по-силни от 2014 година. Те не са само Неймар или само Меси. В Шампионската лига виждаме, че притежават огромно количество силни футболисти. За нас ще бъде по-тежко на предстоящото световно. Със сигурност няма да се повтори паметната победа над Бразилия със 7:1, както стана в Белу Оризонте. Ценя много и отбора на Франция. Очаквам Испания отново да бъде силна. Португалия е настоящият европейски шампион и не трябва да се подценява. Бих добавил в този списък и Англия. Отборът им също ще играе сериозна роля заради силата на Висшата лига. Видяхме, че в домакинските мачове англичаните се справят много добре. Ние играхме контроли срещу тях, и срещу французите. Трудни бяха. Забеляза се, че имат много високо качество. И да заключа – ние със сигурност сме сред фаворитите. Но ще бъде много по-трудно в Русия, отколкото беше в Бразилия. Трябва във всеки мач от началото да даваме 100 процента. Със сигурност сме също така по-голям фаворит сега, отколкото бяхме в Бразилия. Затова и нашите съперници ще играят на 105 процента срещу нас. Ще се опитват да се доказват, а ние трябва да им попречим.
- Българите сме много горди с четвъртфинала на световното през 1994 година, когато победихме Германия с 2:1. Къде гледахте мача? Какво помните от него?
- У дома гледах по телевизията. Много добре си спомням, че наблюдавах със смесени чувства. Аз израснах в Хамбург и съответно съм голям фен на Хамбургер. Тогава при нас играеше Йордан Лечков и точно неговият гол изхвърли Германия от световното. Това не беше хубаво за нас, но беше заслужен успех за България. На това световно защитавахме титлата си, но направихме прекалено малко, за да запазим реномето си. Но успехът на златния отбор на България беше напълно заслужен.
- Освен Лечков кои други български футболисти цените?
- Гледал съм на живо Димитър Бербатов. Трябва да призная, че като фен на Хамбургер познавам добре и сегашния ви национален селекционер Петър Хубчев. Тогава той също играеше в моя отбор. Това са българите, които най-добре зная.
- Колко мача гледате на седмица?
- Много по-често наблюдавам мачове по телевизията, отколкото на стадиона, защото имам много задачи. Когато се играят международни мачове, ги проследявам почти всичките. Пускам най-често канала с конферентната връзка, защото искам да имам поглед върху всички отбори. Трябва да призная, че в момента съм много впечатлен от качествата на английските тимове. Особено от Тотнъм, който традиционно остава в сянката. Но отборът направи супер мач като гост на Ювентус в Торино. Щастлив съм, че Илкай Гюндоган започна да играе толкова силно в Манчестър Сити. Той ще е много важен за нас на световното. Стискам палци всички наши национали да са здрави. Гледам много мачове и на всички футболисти пожелавам да са здрави.
- Какво мислите за навлизането на системата ВАР и въобще за видео съдиите? И какво като цяло е мнението ви за технологиите във футбола?
- Като цяло вярвам, че видео съдиите ще направят футбола по-честен. Достатъчно пъти сме слушали как след мач един рефер идва в съблекалнята и се извинява на отбора с думите: „Ако бях видял повторение, нямаше да отсъдя така.“ Така че помощта от видеото е и за арбитрите, и за отборите, които са ощетени. Предстои съвет на ФИФА в Богота и там много внимателно ще прегледаме и изследваме доколко можем да се осланяме на ВАР. И реферите, и видео съдиите, трябва да отчитат кога има ясна и очевидна грешка. Кога трябва да се изисква повторение.
Кога съдията 100 процента е отсъдил грешно. Комуникацията между видео съдиите и арбитъра на терена, който има последната дума, трябва да бъде ясна. За всичко това се налага и ние да се обучим. Затова казвам, че системата като цяло е правилна. И трябва да се използва разумно. Няма да доведе до нищо, ако имаме проблеми с комуникацията на световното. Ако съдиите и видео асистентите не работят заедно и разумно. Трябва много ясно да се знае кога повторението се изисква и кога не. Работата на ВАР е да подпомага на реферите на терена. Последното решение винаги ще е на главния арбитър. Най-важното е системата да започне да функционира кардинално. В началото на сезона имахме проблеми в Бундеслигата, но с течение на времето те стават все по-малко. Нашите съдии вече дълго работят с този инструмент и свикват. Имат повече време да се учат. За феновете и за отборите няма да е добре да има прекалено дълги спирания на играта. Затова казвам – трябва да функционира разумно. Ако има голям спор на терена, ВАР е най-справедливият арбитър. Мондиалът в Русия ще е огромен празник и ние трябва да го пазим. И накрая завършвам така – ВАР е система, която трябва да направи футбола по-справедлив. Но трябва да функционира на 100 процента.
- Много благодаря за това интервю. Кога да ви очакваме отново в България?
- Не знам точно. Надявам се, че ще се паднем в една квалификационна група с България. Жребият за Евро 2020 е в края на годината и ще се радвам пак да дойда тук с националния отбор на Германия.