С КЪСМЕТ: Левски пребори храбра Славия (ВИДЕО)

Рикардиньо и Марин Петков носят "син" триумф

Левски спечели с доза късмет най-старото столично дерби със Славия след 2:0 пред 10 000 на стадион "Георги Аспарухов". Сблъсъкът от 26 кръг на Efbet лига бе белязан от две коренно различни полувремена, в които "сини" и "бели" демонстрираха най-доброто в офанзивен план. Преди почивката домакините бяха изключително опасни, но се задоволиха само с шедьовър на Рикардиньо.

Втората част бе белязана от доминация на гостите, пропуснали редица положения пред перфектния в този двубой Пламен Андреев. А развръзката дойде едва в продължението на мача, когато Марин Петков вкара за 2:0.

Акцент бе и завръщането на Билал Бари, който в продължение на година и половина лекуваше контузия. Таранът се появи във финалните 15 минути под бурните аплодисменти на привържениците на Левски.

Двубоят започна с груб фаул на Йеленкович срещу Рикардиньо, който изненадващо не донесе жълт картон на младежкия национал на България. Скоро след това последва ъглов удар за домакините, въпреки че капитанът на "белите" Иван Минчев претендираше за аут. Заученото изпълнение намери Евертон Бала, чийто силен удар бе избит с мъка от Светослав Вуцов.

В 5-ата минута Келиан ван дер Каап позволи на Владимир Николов да се напредне сам срещу Пламен Андреев, но таранът се забави и позволи да бъде настигнат и да загбуи топката.

Десет по-късно отбраната на "белите" допусна Мислович да се озове на перфектна позиция в наказателното поле, но Вуцов внимаваше и изби. Гостите продължиха да изпитват трудности в дефанзивен план и скоро след това Джавад Ел Джемили проби през центъра, за да излезе сам срещу вратаря на Славия, но ударът му попадна право в тялото му.

След полочин час игра Владимир Николов се справи безпроблемнно с Кристиан Димитров, след което и с Ван дер Каап, за да си отвори ъгъл за стрелба, а последвалият шут мина опасно над вратата. Пет по-късно Чунг отправи тежък изстрел от дистанция, но право в ръцете на Пламен Андреев.

За да дойде 39-ата минута, когато Рикардиньо получи топката извън наказателното поле от Мислович, последва бързо обръщане и моментален изстрел, който не остави шанс на Вуцов - 1:0.

В самия край на полувремето Гидженов посочи бялата точка за Левски, след като Венцислав Керчев се хвърли остро в краката на Рикардиньо, който точно се гласеше да стреля към вратата. Последва преразглеждане на ВАР, за да установи, че има засада преди нарушението.

Втората част започна с перфектната възможност за Славия, след като Ерол Дост бе изведен зад отбраната на "сините", но последвалият му удар по диагонала не намери очертанията на вратата. Минути по-късно и Владо Николов се озова на сходна позиция, но атаката завърши по идентичен начин. Последваха силни минути за гостите, които видимо се чувстваха комфортно, продължавайки да създават опасности пред Андреев. Поредната такава дойде след лошо изчистване на Кристиан Димитров, попаднало на крака на Емил Стоев, чийто изстрел мина много близо от дясната греда на "сините".

Старши треньорът Николай Костов видя проблем в отбраната си и побърза да смени именно Димитров с Хоакин Фернандес. А в 75-ата минута настъпи и дългоочаквания момент, след като Билал Бари се завърна в игра след близо 560 дни извън терена заради контузия в коляното. Нападателят замени Рикардиньо, а с него влезе и Асими Фадига. В същото време Златомир Загорчич хвърли Искак Соле, Мартин Сораков и Ерол Дост в опит да промени събитията.

10 минути преди края Пламен Андреев впечатли със спасяване, след като изби коварен удар на Тони Тасев от фаул. Минута по-късно "белите" пропуснаха още една възможност. Последваха удари на Сиде от непосредствена близост, а след това и на Минчев, но "белите" така и не успяваха да се доберат до попадение.

В добавеното време Марин Петков вкара за 2:0, след като отблизо разстреля Вуцов. Така Левски спечели пет от шестте си мача през пролетта и влиза в отлична форма в дербитата с Лудогорец и ЦСКА през следващата седмица.

Левски - Славия 2:0
1:0 Рикардиньо (39')
2:0 Марин Петков (90)

Левски: 1. Пламен Андреев, 5. Келиан ван дер Каап, 6. Цунами (к), 8. Карлос Охене, 9. Рикардиньо, 11. Джавад Ел Джемили, 17. Евертон Мота, 22. Патрик-Габриел Галчев, 23. Патрик Мислович, 50. Кристиан Димитров, 88. Марин Петков;

Треньор: Николай Костов;

Славия: 21. Светослав Вуцов, 3. Ертан Томбак, 5. Велко Йеленкович, 4. Виктор Генев, 37. Венцислав Керчев, 19. Чунг До, 27. Емил Мартинов, 73. Иван Минчев (к), 8. Емил Стоев, 88. Тони Тасев, 10. Владимир Николов;
Треньор: Златомир Загорчич.

Разкритие: Стоян Орманджиев с повече власт в ЦСКА