Бившият треньор на Лудогорец Георги Дерменджиев сподели, че не е очарован от моментното състояние на Левски и ЦСКА, но бе категоричен, че вижда подобрение в двата тима. Пред Блиц специалистът коментира слуховете, които го пращат начело на Черно море, както и начинът, по който се раздели с разградчани.
Възможно ли е да станете треньор на Черно море?
- Няма как да коментирам подобно нещо. Когато се случи, тогава можем да говорим. Сега са само слухове.
С какви чувства се разделихте с Лудогорец?
- Приятелски. Много дълго бях в Разград, контактувам с доста хора от града. Постоянно разговаряме по телефона, звъним си взаимно. Знаете, че постигнах много с Лудогорец, включително преодоляване на груповата фаза на Шампионска лига. Отношенията ми с всички в клуба и с цялото ръководство са изключително добри. Много пъти съм казвал и пак ще повторя - управлението в Лудогорец е на изключително високо интелектуално ниво. И като отбор, и като клуб, и като развитие. Виждате колко бързо се разви Лудогорец. Много бързо достигна почти над средно европейско ниво. И поддържа това ниво. Школата също напредна изключително. Може би до две-три години ще има футболисти от школата, които ще играят в първия отбор. Лудогорец вече ще бере плодовете. Това се дължи на много големия професионализъм и разбиране от хората, които ръководят клуба.
Ще успее ли Лудогорец да прескочи групата в Лига Европа?
- Твърдо вярвам в отбора. За момента се представя много добре. Видяхте, че имаше много мнения за гостуването на Истанбул Башакшехир - че са по-добър отбор, но видяхте, че Лудогорец за малко щеше да си тръгне с трите точки. Срещу Хофенхайм победата е заслужена.
Очарован ли сте от състоянието на ЦСКА и Левски, които очевидно са по-силни този сезон?
- Чак да съм очарован - не. Но има подобрения, които се виждат. Това е добре за българския футбол. ЦСКА значително подобри играта си, отборът е компактен. Не искам да правя анализ на Стамен Белчев, поздравления за това, което прави. Левски също има значително подобрение, но там ще им трябва по-дълго време. Адаптация към треньора Делио Роси, а и към играчите, тъй като привлякоха голям брой нови футболисти. Берое и Верея и по-специално Томаш и Илиан Илиев заслужават адмирации.
При кои гостувания ви беше по-тежко - на ЦСКА или на Левски?
- Лесен мач няма. Срещите са зависили до голяма степен от това в какъв период се е намирал Лудогорец. Дали около мач с Левски или ЦСКА е имало и такъв от Шампионска лига. Много трудно превключвахме в подобни моменти. Особено през първата ни кампания в групите на Шампионска лига. Това е един много особен психологически момент. Единият ден играеш срещу Роналдо, а след два-три дни излизаш в мач от вътрешното първенство. През втората кампания вече футболистите имаха опита и мотивацията беше по-добра за срещите от "А" група. И неслучайно отборът стана с много голяма разлика шампион в точките и подобри рекорда на България за всички времена по брой отбелязани голове в рамките на един сезон - 119. Това само по себе си говори, че отборът е влизал значително по-мотивиран в мачовете. Да, в някои срещи момчетата играеха на 70% концентрация. Но все пак тогава пътувахме много, имахме мачове в София. Постоянно провеждахме разговори с футболистите, те са разбрани момчета. Също така благодаря и на психолозите, с които работихме. Те успяваха по същия начин да разговарят с тях и съвместно постигахме значително добра мотивация в критичните моменти.
Трудно ли се контролира съблекалня при наличието на българи, голям брой бразилци и румънци - различни характери?
- Да. Това също е един изключително труден момент, защото има футболисти, които искат постоянно да играят. Но в разговори ги убеждавах, че има игрово време за всички, и постигахме добро разбиране. И на базата на колектива успявахме да печелим и да вървим напред.
Кой е лидерът на Лудогорец - Дяков, Моци или Марселиньо?
- Лудогорец дължи успехите си на много голям процент на колектива. Има добри футболисти, които са не един, двама или трима. И понеже аз исках и отдавах значението на тези играчи, че те са допринесли много за успехите на Лудогорец, винаги вземах мнението не от един, двама или трима.
През годините начело на Лудогорец оставихте впечатлението, че сте спокоен, умерен в приказките пред камерите. Такъв ли сте и пред футболистите и какво може да ви изкара извън релси?
- Не само пред камерите съм такъв. С годините, които имам във футбола, винаги такива треньори са ми харесвали - които умеят да ръководят отборите си умерено, с конкретно държание, което да влияе на футболистите. Един треньор, който подскача, вика и търси обяснение от съдията... това не е нормално. И няма как при мен да се случи. Поведението ми в съблекалнята е същото. Аз трябва да вдъхвам на момчетата увереност, а не да ги разконцентрирам.
Преди време бяхте казали, че някои мразят Лудогорец, но повечето го обичат. Защо се насажда омраза срещу бившия ви клуб?
- Не съм казвал, че мразят Лудогорец. Да, може да има определено отношение към това, че Лудогорец се превърна в хегемон, но клубът си извоюва правото да бъде харесван и уважаван - най-вече с успехите в международно отношение. Да, в българското първенство има мачове и дербита, в които е нормално да има омраза. Но класата и силата на Лудогорец, който играе успешно в евротурнирите, преодолял е груповата фаза на Шампионска лига и Лига Европа, си казват думата. Неслучайно отборът е харесван и обичан от неутралните фенове. Успехите на международната сцена са много показателни, това е барометърът. Лудогорец обърна погледите на международните специалисти към себе си. Виждате, че големи европейски клубове искат футболисти на Лудогорец. Кайсара, Кафу и Паломино бяха успешно трансферирани, което говори много за отличната работа в Лудогорец.
Петър Хубчев не повика нито един играч от шампиона за последните две световни квалификации...
- Искам да пожелая успех на националния отбор, това е лицето на България. Поздравявам Хубчев за смелостта и това, което прави. Всички виждаме и знаем, че трябва да бъдем търпеливи към националния отбор, знаем с какви футболисти разполагаме. Негово право е за конкретните мачове да вика играчи, които той реши. И нека да не му се бъркаме в работата. Той много добре знае какво прави.
На кои треньори сте се възхищавали?
- Сър Алекс Фъргюсън, Кройф - това са треньорите, на които съм се възхищавал. От по-новото поколение - на Венгер, Пеп Гуардиола, Анчелоти, Чоло Симеоне и Клоп - все успешни специалисти.
Меси или Роналдо?
- Меси повече ми харесва.
Защо в Лудогорец се залага предимно на чужденци и искаше ли ви се да разчитате на повече българи?
- Целта определя какво качество футболисти трябва да има един отбор. И особено в момента в България се налага да има класни чужденци в Лудогорец, които за щастие са наистина добри играчи и вдигат нивото на отбора. Виждате, че у нас мотивацията не е до такава степен и те го усещат. Знаят, че могат да побеждават по-лесно, но в международните мачове показват истинското си лице. Успехите в евротурнирите изграждат отбора. Това го доказаха с високите класирания в последните години, постигнахме много.
Как Лудогорец се превърна в хегемон само за няколко години?
- Проектът на братя Домусчиеви е изключително успешен и съм убеден, че ще продължи да е такъв. Лудогорец вече разполага с отлична база. Изграждането продължава. Проектът ще се развива, но важното е, че има много добра основа. Лудогорец вече е с реноме в Европа, което сам си изгради. Клубът е наложена марка на Стария континент, отборът го познават. В началото гледаха с недоверие към Лудогорец - дали няма да е еднодневка, дали бързо ще приключи... Но ето какво стана - големи успехи, реноме в Европа, коментарите отвсякъде са изключително положителни. Радостен съм, че и аз бях замесен в това. Желая още много успехи на Лудогорец! Изключително благодарен и доволен съм, че съм имал възможността да работя в този клуб, с успех да работя. И с хората, които сме били в изключително добър екип - Александър Александров, Ангел Петричев, Мето Томанов, който винаги е бил човекът в сянка, Караманджуков... големи благодарности и на братя Домусчиеви.