Изпълнителният директор на ЦСКА Александър Тодоров даде финансов отчет за изминалата календарна година, съобщи репортер на Novsport.com. Шефът на "Българска армия" разкри, че са изплатени над 10 млн. лева стари задължения на клуба, които са спасили "червените" от фалит.
„Знаете, че точно преди година ЦСКА бе изваден от евротурнирите с писмо, а бе и подготвено такова от предишните собственици за изваждане от „А” група и отнемане на професионалния лиценз. Това на практика означваше, че ЦСКА ще бъде заличен. Не смятам, че има дискусия по този въпрос, дали след отнемането на професионален лиценз ЦСКА можеше по някакъв начин да съществува и то със задълженията към онзи момент от 35 млн. лв.”
„На 10 юни 2013 година една група от спортни дейци и треньори, включително аз и г-н Сашо Томов, решихме да се хвърлим в една авантюра, защото абсолютно никой не изявяваше желание да направи каквото и да е за спасението на ЦСКА. Естествено сега, година по-късно, чувам интерпретации, че има изключително много хора, които искат да ръководят и да издържат клуба. Официално казвам ,че такъв човек няма.”
„За една година клубът бе изваден от състоянието на фалит и този отбор започна да работи като едно нормално предприятие. Бе възстановен първият отбор, като се има предвид, че ние го заварихме в състав от 6 души, които имаха професионален договор. Искам да припомня всички тези неща, защото много бързо се забравят.”
Селекцията:
„През юни тази година бе извършена една мащабна селекция с цел привличане на млади и перспективни играчи, които да са в основата на един бъдещ отбор, а и да имаме възможност да правим бъдещи трансфери. Всички знаете какъв трамплин е ЦСКА не само за българските, но и за чуждестранните играчи. Едно добро представяне в този клуб означава многократно увеличаване на цената на дадения футболист. Когато имаш само 6 състезатели, е нормално да вземеш 20 души. Едни футболисти се отказаха, други трансферирахме, трети не искаха да си продължат договорите и двама напуснаха по причини, които не искам да коментирам. Даже чувам, че единият иска да се връща, а си събра багажа посред нощ от Боровец. Той ще бъде почти сигурно осъден във ФИФА, а сега съжалява, че го били подвели. Затова нека, когато се говори постоянно, че сме взели 14 футболисти, да се казва, че и толкова са напуснали. Общо с 20 000 лв. се увеличи фонд работна заплата, а потенциалът на този отбор е несравним с потенциала на онзи от миналата година. Вижте колко футболисти можеше да продадем миналия сезон и колко можем да продадем сега. Нека погледнем стратегически на това нещо. Ако следващото лято можем да продадем 5-10 футболисти за над 1 млн. лева, ще го направим, защото в крайна сметка футболът е и бизнес, освен емоция.”
Равносметката:
„Искам първо да кажа, че към днешна дата нямаме неплатена заплата. Относно задълженията, една голяма част от тях бяха платени или преструктурирани. Общо бяха платени задължения за над 10 млн. лева!”
„Само за получаване на лицензите бяха платени над 2,7 млн. лв. Това реално се равнява на текущата издръжка на клуба за 5 месеца. Ако не бяха тези наследени задължения, нямаше да си говорим за забавени заплати, а за трансфери. Защото, когато можеш да платиш трансфер, можеш да си позволиш по-добър футболист. Не случайно един отбор, с който ще се срещнем в съобта (Лудогорец), има възможност да дава 1,5 млн. лева за ляв бек, например.”
„Въпреки всички „приятели” и зложелатели, които казваха, че няма да вземем лиценз, ние успяхме да го получим и да играем в евротурнирите. Въпреки много предвиждания още в началото на миналия шампионат, че ще се борим едва ли не за изпадане, ние завършихме на второ място, изпреварвайки много отбори, имащи както финансов, така и медиен комфорт. В клуба бе въведена и прозрачност, защото ние сме единствени в България, които обявяват както заплатите, така и подробности по договорите на футболистите. Има ли друг такъв клуб у нас? Мисля, че няма. През тази година се опитваме да влезем в методиката на УЕФА за финансов феърплей и до края на календарната година ще сме в тези параметри, които УЕФА задава. Заедно с „ЦСКА завинаги” и контракта с тях, са изградени две игрища, а третото е на път да се изгради. Смятам, че това е много необходимо за юношеския футбол на ЦСКА. Попълнихме изцяло и заявения капитал от предишните собственици.”
Неуспехите и грешките:
„Има и доста неща, които не успяхме да направим по една или друга причина. Не можахме да направим успешен процес, за да може ЦСКА да стане публично дружество. В момента подготвяме втори опит и са положени всички основи този път да успеем и да станем първият клуб в нашия регион, който да бъде публично дружество.”
„Не успяхме да се представим добре в евротурнирите, но аз сигурно съм човекът, който най-много съжалява за това нещо. Освен като фен, съжалявам и като изпълнителен директор, защото се лишихме от средства. Дори още 5 пъти да бием Левски, приходи в клуба няма да дойдат.”
„Въпреки многократните обещания и многото разговори с представители на парламента, базата не ни бе предоставена за дългосрочно ползване. Това определено спъва развитието на клуба. Не може да развиваме школата и първия отбор, ако нямаме съответната база. Това е основата за развитие на спорта в България и недоумявам до ден днешен позицията както на правителството, така и на спортното министерство. Ясно е, че държавата няма пари, които да вложи за модернизация на базата. Ние не искаме нито лев, а само условия, за да можем да привлечем съответните инвестиции.”
Стратегията за развитие на ЦСКА:
„На предпоследното общо събрание бе приета стратегия за развитието на клуба в средносрочен план през следващите 5 години. Целите на този план са възходящо финансово развитие на клуба, чрез нови спонсори и най-вече генерален такъв, който трябва да бъде привлечен до края на годината. Дотогава трябва да бъде извършено и успешно публично предлагане на акции.”
„Една от стратегиите е и активната трансферна политика. Както привличане на млади футболисти от чужбина, така и развитието на децата от нашата школа, които да бъдат интегрирани в първия отбор. Естествено, за второто трябва време. Не може допреди няколко месеца тези деца да са играли по всички игрища около София, а след това да искаме юноши, готови за мъжкия отбор. Това е утопия. Трябва първо да се направи база, а после, от 3 до 5 години, да чакаме подготвени юноши за първия тим. Сега също има млади момчета, които евентуално могат да се интегрират, но това е просто, защото някое дете е по-талантливо. Въпреки всичко обаче, то не е готово за мъжкия отбор.”
„Другата цел, която си поставяме, това е окончателно изплащане на старите задължения до края на 2015 година. Изключително ни е трудно да покрием текущите нужди и да изплащаме стари задължения.”
„И накрая, генерална реконструкция на „Българска армия”, но това зависи от правителството и от държавата. Ако успеем да се договорим с правителството, то около 2016-2017 година можем да извършим генерална реконструкция на стадиона, както и на базата в Панчарево.”
ЕТО ПЪЛЕН ЗАПИС НА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯТА НА ЦСКА, ПРОДЪЛЖИЛА ЧАС И 15 МИНУТИ