Сър Алекс Фъргюсън бе избран от класацията на британския „Таймс” за 100-те най-влиятелни личности в Британския спорт. В продължение на шест седмици изданието публикува в обратен ред списъка, изготвен на базата на дълбоки анализи през годините.
Така се оказа, че футболът има невъобразимо влияние на Острова.
Номер 10 в класацията на „Таймс” е Ричърд Скудамур – шефът на английската Висша лига, човекът, който притежава властта над най-богатите клубове в света. Кадърен администратор, добър търговец, дипломат и сърцат защитник на неговите клубове. Скудамур обаче е поставен под напрежение относно дълговете на английските тимове, котио европейската централа иска да бъдат намалени.
Номер 9 в класацията е Симон Фулер – шефът на компанията 19 Entertainment. Гуруто на поп музиката вече слага ръката си и върху спорта, след като привлече към своята компания и Анди Мъри.
Освен това, всеки знае, че неговата компания представлява и Дейвид Бекъм, което дава на Фулър уникална позиция сред най-високите кръгове в британския спорт.
Номер 8 е мениджърът на английския национален отбор Фабио Капело. Излишно е да се казва колко добре тръгна италианецът с националния отбор и как промени мисленето му. Затова Капело се ползва с огромно влияние в момента на Острова.
Номер 7 е Дейвид Бекъм. Въпреки че е в залеза на своята кариера, англичанинът достигна ненадмината слава, която се разпростря далеч извън футбола. Бекъм стана символ по света и невероятна марка. Според „Таймс” Бекъм отново ще върне старата си форма и ще поведе Англия като символ на кандидатурата за световното първенство през 2018 г.
Номер 6 – Роман Абрамович – вероятно харченето на всичките тези пари, за да промени английския футбол се оказа доста изморително. Спекулациите, че той ще продаде клуба, след като бе жестоко ударен от финансовата криза, са тъжни и плашещи. Въпреки това руснакът каза, че няма такова намерение. Абрамович превърна Челси в световна марка, популярна в цял свят.
Най-накрая и някой извън футбола намира място в класацията. Това е изпълнителният директор на Британската федерация по колоездене Дейв Брейлсфорд. Мениджърът ръководеше тимът на Великобритания по време на Олимпийските игри, където тимът спечели 8 златни медала.
Номер 4 в Британия е изпълнителният шеф на „Скай ТВ” Джеръми Дароч. Само погледнете договорите му за излъчване на различните състезания и ще разберете влиянието му – ексклузивни договори за Шампионската лига, футболните лиги на Англия, Карлинг Къп, в ръгбито – Хайнекен Къп и Гинес премиършип; в голфа – Райдър Къп, Европейския тур, US Open и US PGA Чемпиъншип; в крикета – турнето на Англия в Западна Индия. Освен това „Скай спортс” е първи партньор на британското колоездене.
Бизнесменът притежава правата и за организиране на много състезания, носещи огромни доходи. Въпреки това той отделя, пари и за благотворителност, като например 30 000 деца, които се обучават в спорта по програма на неговата компания.
Очаква се Дароч скоро да подпише и чека, с който ще продължи правата за излъчването на мачовете от Премиършип. Предишната сделка струваше 1,4 милиарда паунда.
Номер 3 в собственикът на Манчестър Сити шейх Мансур бин Заяд ал Наях. „Бийтълс” направиха хит с песента „Не можеш да купиш моята любов” през 1964 г., а отказът на Кака да премина за 100 милиона паунда в отбора може да върне обратно славата на тази песен. Задачата да кажеш на някой, който има 1 трилион семейно богатство, че не всичко се купува с пари, ще падне върху Марк Хюз, на когото тръгването от отбора е поставено на карта.
Ключова фигура в консорциума Абу Даби, както и председател на First Gulf Bank и International Petroleum Investment Company, шейх Мансур обича спорта и иска да дава парите си за него. Той е председател на федерацията на ОАЕ за конни надбягвания, както и президент на футболния клуб Ал Джазира. Самият отбор има уникален комплекс, в който да се подготовя. Басен с олимпийски размери, 32 стаи за играчите, плюс хандбално, волейболно и баскетболно игрище.
Амбициите на шефа на Сити във футбола могат да се нарекат експанзивни с неговата политика за взимане на всичко най-добро.
Номер 2 е Лорд Коу – лицето на кандидатурата на Лондон за Олимпийските игри през 2012 г. Коу е не само ключовата фигура за спечелване на кандидатурата, но сега вече се превърна и в лице на Олимпийските игри в своята страна.
Този форум изисква колосални средства и само Коу знае колко и как те ще се отразят на английската икономика. В момента влиянието на Коу в спорта е невероятно.
Въпреки това човекът с най-силно влияние в британския спорт е легендата Алекс Фъргюсън. Въпреки че като конкуренция съществува човек с трилиони долари в сметката си или шеф, който седи зад бюро и има невъобразима власт над много хора, Фъргюсън ги минава всички според критериите на „Таймс”.
Мениджърът, който десетки години е лицето на английския футбол, е признат от всички в Англия за най-невероятния и харизматичен човек. Ако не беше Фъргюсън, според анализите на изданието английската висша лига нямаше да е и наполовина толкова популярна, тъй като налице нямаше да бъде успеха на Юнайтед.
Силата на Фъгюсън се показва и в проекта за 39-и кръг на Висшата лига, играещ се далеч от дома. Въпреки, че всичко това бе изградено на базата на турнетата на Юнайтед, точно Алекс Фъргюсън уби идеята. Той наложи вето на това намерение и показа силата си.
През 2012 г. златото може да бъде около врата на Фъргюсън. Как? Ами Лорд Коу се опитва да убеди Сър Алекс да поведе олимпийския отбор. Само той може да обедини англичаните, шотландците, северноирландците и уелсците, за да направи обединен футболен тим. Тогава Фъргюсън ще бъде на 70, но дали тново няма да покаже силата си на обединител.