Подготовката на българските олимпийци за зимните игри в Сочи е струвала на държавата 10,6 млн. лв.
Това бе съобщено на пресконференция от министъра на младежта и спорта проф. Мариана Георгиева. Парите са дадени на 5 български спортни федерации за последните 4 години, колкото е олимпийският цикъл, пише „Труд”.
Централите по зимни спортове, получавали средства за олимпийска подготовка от 2010-а до 2013-а година са по биатлон, кънки и шорттрек, ски, хокей на лед и шейни. От тях олимпийски състезатели за Сочи класираха само ските в алпийските дисциплини, бягането, ски скока и сноуборда, както и биатлона.
Средно по милион лева годишно е получавала федерацията по ски, като в началото на периода средствата са по-малко, за сметка на 2012-а и 2013-а., когато стигат до 1,3 млн. Единственото призово класиране на българския спорт в Сочи бе петото място на сноубордистката Александра Жекова.
В биатлона парите за подготовка за Сочи са по около 900 000 лв. на сезон и малко под 4 млн. лв. за целия олимпийски цикъл. За федерацията по спортни шейни през първите три години преди Сочи сумите са в порядъка 50-60 хиляди лв., а за 2013-а - близо 120 000 лв. Важно е уточнението, че отпуснатите пари освен за подготовка са използвани и за участия в стартове от световните купи, които се явяваха и квалификации за игрите в Русия. Биатлонът прати петима мъже и една жена в Сочи, а шейните излъчиха един олимпиец.
Федерацията по кънки и шорттрек, която освен бързото пързаляне с кънки включва и фигурното пързаляне, не успя да класира спортисти за олимпиадата. За 4 г. централата е изразходвала около 1,8 млн. лв.
И докато във фигурното пързаляне и шорттрека е реално да се надяваме поне на олимпийски квоти, то в хокея на лед това на практика е невъзможно. Но за последния олимпийски цикъл Българската федерация по хокей на лед е получила от спортното министерство около 900 000 лв. специално по перо "олимпийска подготовка".