Всеки втори спортист, който ще стартира на зимните олимпийски игри в Сочи, ще бъде проверен за допинг. Това е една от амбициозните цели, които си поставя Международният олимпийски комитет (МОК) за състезанията в Русия.
В Сочи се очаква да стартират между 2500 и 2700 олимпийци от 88 страни, които ще си разпределят 98 комплекта медали. А МОК обяви - на игрите ще се направят точно 1249 теста за употреба на непозволени стимуланти. Това означава, че всеки втори олимпиец ще мине проверка. Преди 4 години на зимните игри във Ванкувър са анализирани 800 проби.
От седмица в Сочи вече работи лицензираната модерна лаборатория, която е клон на Руската антидопингова централа. За гарантиране на независимостта и прозрачността МОК е командировал 25 чуждестранни специалисти по анализиране на проби, които вече са в столицата на предстоящите игри.
Програмата за независимата комисия от наблюдатели на Световната антидо-пингова агенция в Сочи ще бъде оглавявана от англичанина Еди Паркинсон. Той е шеф на Британската анти-допингова агенция. Комисията е осемчленна и ще следи за стриктното изпълнение на процедурата по допинг контрол на игрите.
Най-вероятно повечето от пробите на олимпийците ще бъдат взети в навечерието на състезанията -още при пристигането на съответните отбори. След това, когато стартовете започнат, задължително се проверяват медалистите, както и други участници в надпреварите. Те се определят с жребий или по усмотрение на допинг ченгетата.
На зимната олимпиада в Солт Лейк сити през 2002 г. положителните проби бяха седем,а в Торино(2006) и Ванкувър (2010) - по две. Общо 13 спортисти в историята на зимните олимпиади са уличени в употреба на допинг.