2. Париж 2024
  3. Южен Судан с победа в дебюта си на Олимпийски игри

Южен Судан с победа в дебюта си на Олимпийски игри

Мачът започна със сериозен гаф от страна на организаторите

Националният отбор по баскетбол за мъже на Южен Судан направи успешен дебют на Олимпийски игри. Африканският представител се наложи с 90:79 (20:28, 28:26, 23:15, 19:10) над Пуерто Рико.

В предградието на Лил Вилньов-д’Аск южносуданците изоставаха през цялото първо полувреме, но с отлична игра в защита през второто, в което допуснаха само 25 точки в коша си, успяха да направят обрат за историческия успех.

Най-резултатен за победата на Южен Судан бе гардът Карлин Джоунс, който записа 19 точки. Мариал Шайок добави още 15 точки, а Нуни Омот и Бул Куол вкараха по още 12 за победата.

За Пуерто Рико гардът на Ню Орлиънс Пеликанс Хосе Алварадо реализира 26 точки, а Тремонд Уотърс прибави 18.

Мачът започна със сериозен гаф от страна на организаторите, които вместо химна на Южен Судан пуснаха този на Судан.

Това предизвика сериозно недоволство както сред играчите в тима, така и сред феновете по трибуните. Проблемът беше разрешен за около две минути, когато бе пуснат химна на Южен Судан.

През 2011 година Южен Судан обяви независимост от Судан след дълга и кръвопролитна гражданска война

По-късно днес е другият мач от група „С“ на мъжкия баскетболен турнир. В него съперници са олимпийският шампион САЩ и световният вицешампион Сърбия.