2. - Национален отбор
  3. Юношите победиха Япония в последния си мач на "Алкудия Къп"

Юношите победиха Япония в последния си мач на "Алкудия Къп"

Момчетата на Александър Димитров обърнаха Япония от 0:1 до 2:1 след изключително силно второ полувреме

Юношеският национален отбор на България до 19 години завърши участието си на „Алкудия Къп“ така, както го започна – с победа. Момчетата на Александър Димитров обърнаха Япония от 0:1 до 2:1 след изключително силно второ полувреме. Мачът се оказа и директен спор за третото място в крайното подреждане в групата, след като Аржентина и Канада си осигуриха първите две позиции още вчера. С трите точки „лъвовете“ изместиха „самураите“ от третото място, като събраха общо шест след актив от два успеха и две поражения. Японците имат 4, Беларус остана с 1, а лидерите Аржентина и Канада са с по девет.

И този път старши-треньорът Александър Димитров направи доста промени в стартовата единайсеторка в търсене на освежаване – Георги Китанов, Васил Попов, Пламен Гълъбов, Станислав Дрянов и Милчо Ангелов се завърнаха сред титулярите.„Лъвовете“ имаха интересно положение още във втората минута. Милчо Ангелов успя да се освободи в лявата зона на нашата атака и върна топката към Александър Василев, чийто остър удар отиде над вратата. Япония поведе при първия си точен изстрел. Кобаяши получи топката близо до дузпата и въпреки намесата на Георги Китанов се стигна до попадение в нашата мрежа.

Четвърт час преди края на първото полувреме Борислав Цонев преодоля няколко съперника и потърси изстрел с десния крак от границата на наказателното поле, изпращайки топката близо до лявата греда.

След почивката България заигра с двама нападатели, като Смаил Креболиев зае мястото на Васил Попов, а Александър Василев бе върнат като десен защитник. В 43-та минута именно Креболиев изведе Борислав Цонев сам срещу вратаря на азиатците, но полузащитникът на Левски не успя да реализира. Секунди по-късно далечен удар на Преслав Петров бе отклонен от Ямада. 20 минути преди края пак Ямада спаси японците, този път отразявайки фаул на Боби Цонев.

В следващата атака нашите разиграха чудесно, топката се озова в Милчо Ангелов след подаване на Станислав Дрянов и с десния крак нападателят на Черноморец изравни с шут от 6-7 метра. В 53-та минута Креболиев комбинира с Ангелов, а шутът на нашия голмайстор бе спасен от Ямада. Шанс се откри и пред Станислав Дрянов, а неговият слаб изстрел от 12 метра не бе проблем за вратаря на „самураите“. „Лъвовете“ достигнаха до пълен обрат в последната 70-та минута. Резервата Георги Минчев се ориентира страхотно при рикошет след отиграване на Борислав Цонев и с десния крак изпрати топката в горния ляв ъгъл. Трите точки осигуриха не само третото място на нашия отбор в групата, а и петата позиция в крайното подреждане. Отборът ни събра повече точки от три тима в другата група – Австралия, Саудитска Арабия и Катар.

За полуфиналите се класираха Аржентина, Канада, Испания и Мексико. Нашият отбор се прибира в България в 23:55 часа в понеделник, 19 август, с полет от Мадрид.

„Много сме щастливи за победата, а и с нея зарадвахме всички българи в Алкудия. Нашите сънародници тук ни помагат много и ни подкрепят, изживяват всяка минута с нас, настръхвам, докато говоря за тях. Цяла седмица живееха с отбора, говоря за всички българи в Алкудия, изключително единни са. Сега са ни поканили на вечеря и ще отидем да ги уважим. Иначе самият турнир е голям урок за нас. Не може на никое друго място да срещнем отбори от четири различни континента само за няколко дни, а това е страхотен опит за нас. С такива мачове израстваме, развиваме се, което е и целта ни, да напредваме като отбор и, разбира се, като индивидуалности. Поздравявам момчетата, бяха изключително дисциплинирани, изключително трудолюбиви. Загатват, че вече са пораснали и не са онези юноши от елитния кръг в Германия, загатват за големи неща и чудесно бъдеще. Важното е да продължим оттук-нататък възходящата линия, нямаме право да правим стъпка назад и след само три седмици типично по български да се провалим в контролите с Италия и Румъния. Имаме слабости, видяха се ясно и отчетливо по време на турнира в Испания, говоря за скоростната техника, контрола на топката пред и в наказателното поле, за последния пас и завършващия удар. Имахме доста ситуации с Канада, Япония и Беларус, при които липсата на последния пас и завършващ удар не ни пратиха на полуфиналите. Смятам, че можеше да постигнем и повече, според мен сме в пъти по-добри от Канада, загубихме от тях незаслужено и нечестно, те пуснаха на почивката футболист, който бе получил червен картон в предния мач, и той обърна развоя на срещата. Не очаквахме да го използват, но това е минало, не бива да се оправдаваме.

Използвам възможността да поздравя и националния отбор до 16 години за сребърния медал в Москва. Хубаво е, че пътят, по който са поели юношеските ни национални отбори, а и всъщност всички гарнитури, е правилният. Мисля, че това, което Любослав Пенев постави като цел при идването си – а именно, да отлепим ютията от дъното, вече е постигнато“, каза селекционерът Александър Димитров след участието на нашия тим в 30-то издание на „Алкудия Къп“, което бе и дебютно за български състав в дългата история на мини световното първенство.

Всички резултати на България на „Алкудия Къп“:
Беларус – България 0:1
България – Канада 1:2
Аржентина – България 3:0
България – Япония 2:1

Съставът на България (U19):

Георги Китанов – капитан, Васил Попов (36 – Смаил Креболиев), Стефан Велков, Пламен Гълъбов, Преслав Петров, Чавдар Ивайлов (65 – Янис Карабельов), Петър Витанов, Борислав Цонев (70 – Мирослав Иванов), Александър Василев, Станислав Дрянов, Милчо Ангелов (58 – Георги Минчев)

България U19 записа равенство срещу Молдова (ВИДЕО)

"Лъвчетата" ни завършиха 1:1 в Драгалевци

НА ЖИВО: Северна Ирландия - България (СЪСТАВИ)

Следете тук ключовия мач за "лъвовете" ни в Лигата на нациите

Младежите завършиха с победа след нов гол на Никола Илиев (ВИДЕО)

България U21 спечели визитата си на Израел и финишира на 3-о място в групата за Евро 2025

Митов: Надявам се да продължим положителния път

Стражът на България смята, че с всеки лагер отборът се подобрява

Илиан Илиев: Равенствата не ни радват, искаме победи

Националният селекционер говори преди гостуването на България в Северна Ирландия