Параолимпийският шампион на гюле и световен рекордьор от Рио Ружди Ружди заедно с треньора си Радостин Тодоров днес бяха наградени като спортист и треньор на септември в традиционната анкета на Пресклуб “България” сред спортните редакции. На церемонията присъстваха майката на атлета Сайме Мустафа и председателят на Параолимпийската асоциация Илия Лалов. Ружди излезе безапелационен победител в медийната класация – 24 от общо 26 гласа – и заслужи традиционната значка “Златна България” плюс ваучер за луксозен уикенд със СПА процедури от Пампорово АД. Наставникът на шампиона Радостин Тодоров взе познатия “Златен трикольор” след като се пребори с конкуренцията на косъм – 10 гласа срещу 9 гласа за треньора на футболния Левски Люпко Петрович и 7 гласа за старши треньора на националния женски отбор по волейбол Иван Сеферинов.
Ружди Ружди грабна златото и в медийната класация
ММС осигури много добра издръжка за подготовка, но го няма признанието, каза треньорът на шампионa Радостин Тодоров
Параолимпийският, световен и 4-кратен европейски шампион благодари за наградите и сподели, че мечтае да продължи да печели титли. Майка му си спомни, че е усетила у сина си духа на шампиона още след първото му състезание в Чехия през 2010 г., когато Ружди се завръща с три сребърни медала. Запитан как се чувства след създалата се обстановка на дискусии и коментари около оценяването на постиженията на спортистите с увреждания и по-точно какви трябва да са техните премии, Ружди каза: “Аз се чувствам зле”. Треньорът Тодоров добави, че е подал жалба до Комисията за защита срещу дискриминация, отговор досега няма. Шефът на асоциацията Лалов върна лентата и допълни, че за медалистите от Параолимпийските игри в Лондон 2012 г. премиите са били в размер на 80 на сто от тези на олимпийските шампиони и медалисти.
За допълнително отпуснатите 100 хил. лв. с решение на Министерския съвет по предложение на премиера Бойко Борисов, Лалов поясни, че Управителният съвет на асоциацията е одобрил предложението средствата да се разпределят между параолимпийците, класираси се в Рио от първо до шесто място. Предложението е съгласувано със състезателите. Що се отнася до финансовото осигуряване, Тодоров подчерта, че тази година ММС е осигурило много добра издръжка за подготовка на Ружди – 16 000 лв. “Затова не разбирам защо след всичко това се прави разлика в резултатите”, продължи треньорът. “Признанието го няма от ММС”, каза още Радостин Тодоров. Признанието на хората е това, което ги прави щастливи и което поддържа огъня на желанието да продължат да се борят за медали от името на България, не на чужда държава, стана ясно още от думите на наставника. Той опроверга твърденията, че при параолимпийците конкуренцията не е така силна, както при здравите спортисти. Просто отсяването е предварително, но битката да стигнеш до Параолимпийските игри не е по-малка отколкото до Олимпийските игри, обърна внимание Тодоров и даде пример с хвърлянето на диск – от 40 най-добри в света 12 участват на Игрите. Илия Лалов сподели, че след премахването на коефициентите за увреждане от Международния параолмпийски комитет, системата за оценяване е несправедлива. Така например в хвърлянето на диск Ружди е 6-и на Параолимпиадата в Рио, а петимата пред него са с несравнимо по-леки увреждания. Шампионът в дисциплината куца, но се движи без помощ на два крака, докато Ружди е с тежко гръбначно-мозъчно увреждане в инвалидна количка. Ако се отчиташе реално степента на инвалидност, Ружди щеше да е със златен медал и на диск, каза още Лалов.
На 2-ри ноември Ружди и Радостин подновяват целогодишната си подготовка в Павел Баня, където единствено има условия за рехабилитация. Двамата се притесняват от тренировките на открито през зимата, което рязко засилва риска от контузии, а контузиите са изключително опасни за хората с увреждания. Шампионът и наставникът си пожелават скоро да се направи една малка олекотена метална конструкция, която да покрива само пространството около инвалидното столче, така че тренировките да са на закрито. Радостин се грижи за подготовката на още двама параолимпийци – Даниела Тодорова и Мустафа Юсеин.