Министерството на младежта и спорта е осигурило 200 000 лв. за провеждането на дебютното издание на веригата от маратони в България, която се организира под мотото „Бягането - начин на живот“. Това обяви при представянето на проекта във Варна министър Красен Кралев. В събитието взеха участие и кметът на Варна Иван Портних, областният управител Стоян Пасев и организаторът на веригата маратони Анатоли Илиев.
Веригата включва три състезания - във Варна на 15 май, в Стара Загора на 25 юни и в София на 9 октомври, като маратонът в столицата ще е валиден и за Балканско първенство. Всеки маратон ще има по 50 000 лв. награден фонд, а ако победителят и в трите е един и същ, той ще получи 20 000 лв. допълнителен бонус.
„Това не е световна практика, но целта ни е по този начин да се поддържа високо ниво на интерес от страна на елитните спортисти, които ще участват. Колкото по-силни са състезателите, толкова шансът за международно участие е по-голям и респективно Варна ще има полза от това. Спортните състезания са един от най-добрите начини за промоция на туризма в държавата", заяви Кралев.
Той допълни, че Варна е подходящ център за старт на веригата, защото е град с традиции в дългите бягания.
"Горд съм с факта, че успяхме да организираме верига от маратони в България. Това се случва за първи път. Целта ни е маратонът да стане традиционен, част от международния календар в леката атлетика. Варна е един от градовете, който е със силни традиции в дългите бягания. Имаме състезатели, които са част от историята на леката атлетика като Бинко Колев, който все още е рекордьор на 800 метра, Станимир Ненов, който е един от най-добрите ни маратонци и държи държавния рекорд за един час бягане. Георги Тихов, имащ огромни успехи през 60-те и 70-те години на международни форуми на стипълчейз", заяви спортният министър, който също е бил бегач на дълги разстояния и още държи рекорда на полумаратон (20 км) за юноши.
"Животът ми е бил свързан с дългите бягания и затова знам колко престижно е да се организира едно такова състезание. То определено ще има благоприятен ефект върху младите хора на Варна. Леката атлетика е един от най-достъпните спортове. Когато говорим за програма за здраво поколение и че се борим за раздвижване на нашите деца, мисля, че това е правилният път", категоричен бе министърът.
Варненският маратон ще бъде със следните дисциплини и възрастови групи:
ММС осигури бюджет за провеждане на верига маратони в България
Бягането на дълги разстояния е здравословно и достъпно за всички, според министър Кралев
- 2 км градски крос (без възрастови ограничения)
- 8,4 км една обиколка (без възрастови ограничения)
- 16,8 км две обиколки (без възрастови ограничения)
- 42.195 км пет обиколки (право на участие имат само навършилите 18 години към деня на състезанието)
Контролно време на 42.195 км – пет часа.