3. По следите на сините туристи

По следите на сините туристи

Компилация от най-големите издънки на Левски в евротурнирите

„Премахнете часовете по география в училищата. Прожектирайте на учениците евромачовете на Левски”. Този призив от постове на червени запалянковци във Фейсбук съвсем не е лоша идея. Но за съжаление на учителите – в евротурнирите не могат да участват тимове от целия свят. Това не попречи обаче на Левски да се издъни в Павлодap. Който се намира в Азия, и по-точно в Западен Сибир.

Ако им разрешат, то от „Герена" със сигурност биха се про­чули и в експедиция „Хималаи". Планината не е толкова далеч от мястото на последната им издънка в Казахстан. А след като и шерпите от Еверест ги нау­чат на футбол, левскарите мо­гат да потеглят и към Арктика, та да премерят сили с ескимосите, които сигурно не са виждали топка.

„Тема Спорт" разрови архи­вите и реши да извади най-голе­мите провали, белязали исто­рията на сините.

СЕЗОН 1987/88
КНК
16.09.1987 г..1/16-финал
Левски -ОФИ Крит............1:0
30.09.1987 г.. 1/16-финал. реванш ОФИ Крит - Левски............3:1

Предишния сезон Левски достига до четвъртфинал в КНК. Затова и на „Герена" са доволни след жребия, който им праща за съперник ОФИ Крит. То­гава гръцкият футбол е сочен за „вто­ра ръка", а ОФИ е определян като аматьорски тим. В първия мач в Со­фия Левски взима крехък аванс, до­шъл в 87-ата минута от дузпа, реали­зирана от Наско Сираков. На реванша обаче гърците вкарват 3 гола до 68-ата минута, а сините стигат до почетен гол чрез Росен Крумов. Той обаче не е достатъчен да измие срама. Така Левски е първият отбор, който ОФИ елиминира в Европа.

СЕЗОН 1989/90
УЕФА
12.09.1989 г..1/32-Финал
Левски - Антверпен............0:0
26.09.1989 г.. 1/32-финал. реванш
Антверпен - Левски............4:3

Левски влиза в историята с един от най-невероятните обрати, които допу­ска. Сините водят срещу Антверпен в Белгия с 3:1 минута преди края на ре­довното време с голове на Георги Славчев, Георги Донков и Петър Михтарски. След това обаче се случва немислимо­то. В 7-минутното продължение левска-рите пускат 3 гола и завинаги влизат в историята като топнеудачници.

СЕЗОН 1992/93
КНК
16.09.1992 г.. 1/16-финал
Левски - Люцерн..............2:1
30.09.1992 г.. 1/16-финал. реванш Люцерн - Левски..............1:0

През 1992 година Левски бере голям срам в турнира за Купата на носители на национални купи. В него на първо­то стъпало сините срещат втородиви-зионния швейцарски Люцерн, който е взел купата на страната. Сините бият в първия мач с 2:1, но губят реванша в Швейцария и отпадат. И досега Лев­ски е единственият отбор, който Лю­церн е успявал да отстрани в Европа.

СЕЗОН 1994/95
УЕФА 09.08.1994 г.. кв. кръг Олимпия Любляна - Левски .. .3:2
23.08.1994 г.. кв. кръг, реванш Левски - Олимпия Любляна .. .1:2

В отбора на Левски личат имената на много национали, които месец по-ра­но са станали 4-и в света. Това оба­че не пречи на сините да паднат на два пъти болезнено от словенския Олимпия Любляна. Дотогава държа­вата от бивша Югославия е свързва­на у нас само с колите „Застава Юго", уредите „Горенье" и ските. Но не и с футбола.

СЕЗОН 1995/96
УЕФА
12.09.1995 г.. 1/32-Финал
Левски - Аалст..............1:2
26.09.1995 г.. 1/32-финал. реванш Аалст-Левски ..............1:0

През есента на 1995-а година Левски написва историята на скромния бел­гийски Аалст. Тогава този клуб за първи и последен път участва в евротурнирите. Това обаче не му пречи на два пъти да бие сините от София. И да достигне до мачове с Рома. В начало­то на новия век Аалст фалира и в мо­мента е аматьорски отбор.

СЕЗОН 1996/97
КНК
08.08.1996 г.. предв. кръг Олимпия Любляна - Левски .. .1:0 22.08.1996 г.. предв. кръг, реванш Левски - Олимпия Любляна .. .3:4 след дузпи

През 1996 година се ражда песента на агитката на ЦСКА - „Олимпия, до­година пак ела. Чакаме те с интерес, Левски пак да отнесеш!". Тогава си­ните пак отпадат от Олимпия Любля­на. Този път, за да е драмата пълна -с дузпи. След 0:1 в Словения Левски печели с 1:0 в София. Но Тодор Зайцев и Николай Тодоров пропускат наказателни удари и песента на чер­вените се появява на бял свят.

СЕЗОН 1997/98
КНК
14.08.1997 г.. предв. кръг
Левски - Слован ..........____1:1
28.08.1997 г„ предв. кръг, реванш Слован - Левски ..............2:1

Словашкият клуб се определя за преодолимо препятствие. В първия мач в София Георги Иванов-Гонзо отбелязва дебютното си попадение за сините. Слован обаче изравнява с нещо средно между центриране и удар на Новак. Българите повеждат на реванша, но Левски няма да е Левски, ако не допусне обрат -1:2, и поредна синя издънка в евротурнирите.

СЕЗОН 2004/05
УЕФА 16.10.2004 г.. 1 кръг
Левски - Беверен .............1:1
30.10.2004 г.. 1 кръг, реванш
Беверен - Левски.............1:0

През сезон 2004/2005 Левски отстра­нява босненския Модрича с два разгромни успеха - 3:0 и 5:0. Следващият съперник - белгийският Беверен, е на­ричан подигравателно „10 малки не­гърчета и вратар". На „Герена" обаче гостите стигат до 1:1. А след края на мача двама от играчите си теглят здрав пердах на терена пред погледа на невярващата публика. В реванша обаче сателитът на английския Арсе­нал бие с 1:0 и влиза в групите на Ку­пата на УЕФА. Там губи с 1:5 от Щут­гарт, с 1:6 от Динамо Загреб, с 0:3 от Бенфика и с 0:1 от Хееренвеен. Това е и последното участие нз Беверен в евротурнирите.

СЕЗОН 2007/08
Шампионска лига 31.07.2007 г.. 2 предв. кръг
Тампере - Левски .............1:0
07.08.2007 г.. 2 предв. кръг, реванш Левски - Тампере.............0:1

След европриказката (четвъртфинал в УЕФА през 2006-а и влизане в мечтаните групи на Шампионска­та лига през 2007-а) идва ред на Тампере. Мачовете със скиорите (както са наречени финландците от Тодор Батков) ще останат в ис­торията и с прословутото африканско сафари на Наско Сираков. В държавата, която се вълнува предимно от хокей, Левски пада с 0:1. Същото се случва и на реван­ша. След двата си успеха Тампере има на сметката си само още един в евротурнирите - срещу Будучност.

СЕЗОН 2008/09
Шампионска лига 13.08.2008 г.. 3 предв. кръг
Левски - БАТЕ Борисов.........0:1
27.08.2008 г.. 3 предв. кръг, реванш БАТЕ Борисов - Левски.........1:1

Левски има уникалния шанс да влезе за втори път в групите на Шампион­ската лига. Вместо това пренаписва историята на заводския отбор от 6е-ларуския град Борисов БАТЕ. А в за­вода се правят части за тракторите „Беларус". Преди мача Тодор Батков е духовит и пуска шеги по адрес на „трактористите". Но още след двубоя на „Герена" е принуден да уволни треньора Велислав Вуцов.

Лига Европа 18.09.2008 г.. 1 кръг
Жилина - Левски..............1:1
02.10.2008 г.. 1 кръг, реванш Левски - Жилина..............0:1

След отпадането от БАТЕ Левски оти­ва в Лига Европа. Там го чака сло­вашкият Жилина. В този град много по-популярен е хокеят, но това не пречи на футболния тим да елимини­ра сините, при това с победа насред „Герена", и да влезе в групите на Ли­га Европа. СЕЗОН

СЕЗОН 2009/10
Шампионска лига 19.08.2009 г.. плейоф
Левски - Дебрецен ............1:2
25.08.2009 г.. плейоф. реванш Дебрецен - Левски ............2:0

След подигравките с тракторите и ужилването на Жилина и дебърцините при­сядат на Левски. Дебрецен печели още първия двубой в София, а след това и реванша. Унгарците влизат в групите на ШЛ, където губят всичките си мачове от Ливърпул, Лион и фиорентина.

СЕЗОН 2011/12
Лига Европа 28.07.2011 г.. 3 предв. кръг
Левски - Спартак Търнава......2:1
04.08.2011 г.. 3 предв. кръг, реванш
Спартак Търнава - Левски......4:5 след дузпи

Левски се изправя срещу Спартак Търнава и печели първия двубой в София с обрат в последните минути. Повежда и на реван­ша. През втората част обаче само за 7 ми­нути пропилява аванса си. И стига до дуз­пи. При тях бърка Христо Йовов и неми­слимото е факт - сините отпадат още от първия си съперник в евротурнирите.

СЕЗОН 2012/13
Лига Европа 19.07.2012. г.. 2 кв. кръг
Левски - Сараево .............1:0
26.07.2012 г.. 2 кв. кръг, реванш Сараево - Левски .............3:1

Миналата година Левски и треньорът Илиан Илиев брояха мачовете с босненците за част от подготовката за истинския се­зон. Е, подготвиха са. Каквато бе тя, так­ъв бе и целият сезон - разочароващ.

СЕЗОН 2013/14
Лига Европа 04.07.2013 г.. 1 кв. кръг
Левски - Иртиш...............0:0
11.07.2013 г.. 1 кв. кръг, реванш Иртиш - Левски...............2:0

Срещу Иртиш Левски счупи тъпомера на тъпомерите. За 180 минути не успя да вкара гол на 375-ия в ранглистата на УЕФА (Казахстан е на 38-о място от 52 държави в Европа).