2. Коментар
  3. Как играха "сини" и "червени" и къде сбъркаха?

Как играха "сини" и "червени" и къде сбъркаха?

Левски победи ЦСКА с 1:0 в голямото дерби на българския футбол. "Сините" спечелиха 50-ата си победа над вечния съперник след попадението на Гара Дембеле в 39-ата минута...

Левски победи ЦСКА с 1:0 в голямото дерби на българския футбол. "Сините" спечелиха 50-ата си победа над вечния съперник след попадението на Гара Дембеле в 39-ата минута. Една от интересните гледни точки след 129-ия двубой между двата родни гранда е с какви тактически прийоми са си послужили и какви грешки са допуснали на Националния стадион "Васил Левски". Вижте анализа на "7 дни спорт":

ЛЕВСКИ

Тактиката
Треньорът на Левски Ясен Петров за пореден път не изневери на себе си и срещу ЦСКА излезе с познатата схема 4-5-1. В защита за сините действаха Мулдер отдясно, Иванов и Милиев в центъра, а отляво Веселин Минев. В центъра на терена Петров отново бе заложил на тандема Гаджев и Христо Йовов. Пред тях беше македонецът Дарко Тасевски, а по крилата Жоазиньо и Даниел Младенов. В нападение за сините игра новото попълнение Гара Дембеле.

Грешките
Футболистите на Левски допуснаха доста грешки още в самото начало на първото полувреме. Левият бек Веселин Минев имаше сериозни проблеми с бразилеца Маркиньос, докато в центъра на защитата Иво Иванов и Йордан Милиев изпитваха затруднения да се справят със Спас Делев и Димитър Илиев. В центъра на терена Владимир Гаджев и Христо Йовов не успяха да се справят с халфовете на ЦСКА, особено през първото полувреме, когато на терена за червените бяха Тодор Янчев и Борис Галчев. Към края абсурден червен картон си изпроси Гаджев и остави сините с човек по-малко в най-важния момент.

ЦСКА

Тактиката

Треньорът на ЦСКА Павел Дочев заложи на схема 4-5-1, като на върха на атаката беше поставен Димитър Илиев, а бразилецът Маркиньос действаше зад него. Дочев изпитваше проблеми със защитниците си. На тренировката преди мача се контузи Йордан Минев, а на разгрявката отпадна и Костадин Стоянов. Така като ляв краен бранител действаше неопитният юноша Мартин Дечев, а Павел Виданов беше поставен отдясно.

Грешките
Централният защитник на ЦСКА Апостол Попов направи най-слабото си полувреме с червената фланелка. Той се появи сред титулярите и си партнираше с Акуаро в центъра на защитата. Попов действаше много разконцентрирано до почивката. В началото на мача подари една топка на Жоазиньо и Левски спокойно можеше да поведе. Това все пак се случи в 36-ата минута. Отново Попов сбърка една топка в центъра на терена, а след него се изложи и Акуаро. Централният нападател на Левски Гара Дембеле надигра италианеца и отблизо разстреля Караджов.