Министърът на младежта и спорта в служебното правителство Даниела Дашева се срещна с посланика на Япония в България Н.Пр. Шиничи Яманака. Двамата обсъдиха възможността за обмен на специалисти преди олимпийските игри в Токио през 2020 година и предизвикателствата пред състезателите преди големия спортен форум.
„Олимпийските игри в Токио ще бъдат високо технологични. На закриването на олимпиадата в Рио де Жанейро, при представянето на олимпийското знаме на Токио, видяхме една много иновативна и технологична церемония. Сигурна съм, че игрите в Япония ще са отлично организирани. За всяка следваща страна-домакин ще бъде много трудно да постигне още по-високо ниво “, каза проф. Дашева.
Проф. Дашева сподели впечатленията си от Института за спортни науки в Япония, който си сътрудничи с олимпийския отбор на страната и предоставя специалисти в различни спортове. Институтът играе значителна роля за подобряването на постиженията на японските спортисти. Министър Дашева подчерта, че е важно да има обмен на треньори и специалисти между България и Япония. Меморандумът за сътрудничество в областта на спорта между двете страни ще позволи това да се случи преди олимпиадата. Проф. Дашева изрази надежда, че българските спортисти ще имат възможност да се аклиматизират и да се адаптират към часовата разлика преди игрите в Токио. Н.Пр. Шиничи Яманака каза, че най-добрите ни атлети ще могат да се подготвят в различни градове в Япония.
Проф. Дашева покани японски атлети на базата за високопланинска подготовка в Белмекен и похвали българската школа в тренировките на голяма надморска височина.
„Беше трудно да спечелим домакинството за олимпиадата през 2020 година в конкуренцията на Истанбул и Мадрид. След като това стана, очакванията на японското общество за медали и добри постижения са много високи, а напрежението е голямо. Това е трудна задача, за която ни трябват специалисти с опит и знания. За хората вече не са достатъчни призовите класирания в джудото и в плуването. Конкуренцията в спорта на високо ниво е много голяма, но ние трябва да намираме нови възможности за повече медали и ще направим всичко възможно в тази посока“, каза Н.Пр. Шиничи Яманака.
Н.Пр. Шиничи Яманака изрази увереност, че олимпийските игри ще изградят добър имидж не само на японските спортисти, но и ще представят японската култура и историята на страната в целия свят и ще привлекат много туристи. Освен това изградената инфраструктура ще даде възможност на повече японци да се занимават със спорт. Н.Пр. Шиничи Яманака представи системата за подготовка на млади спортисти в страната и развитието на спорта в училищата и университетите в Япония. Той не пропусна да отбележи възхищението си от представянето на българския сумист Калоян Махлянов-Котоошу и похвали отличния вкус на българското кисело мляко.
Проф. Дашева и Н.Пр. Шиничи Яманака обсъдиха и проблема с допинга. Двамата се съгласиха, че той засяга не само състезателите на високо ниво, но и онези, които се занимават с масов спорт.