Министърът на младежта и спорта Красен Кралев и членът на УС на Българска федерация по волейбол и вицепрезидент на БОК Любо Ганев присъстваха на дарение на медицинска техника за рехабилитация на дирекция „Координация и контрол на спортната подготовка“ (ККСП) към Министерството на младежта и спорта.
Техниката е дарение от Масимо Маручи, изпълнителен директор на италианската компания Sixtus, която е лидер в производството на медицински продукти, предназначени за професионалния спорт.
На събитието присъстваха и директорът на дирекция ККСП д-р Любомир Младенов, треньорът на волейболния ЦСКА Александър Попов, капитанът Ивайло Стефанов и състезателят Иван Крачев, който стана и първият спортист, който изпробва новите машини.
Дарението се състои от три апарата, които могат да се използват в диагностицирането и рехабилитацията на професионални спортисти.
Pro Board System e система за отчитане на равновесната устойчивост, състояща се от борд и сензор, който отчита проблемни зони на тялото на спортиста. RiEnergy е медицинска система за по-бързо възстановяване след травми и след голямо натоварване, посредством електромагнитна терапия. Третата машина е уред за диатермална терапия за възстановяване след травми и операции, която работи с помощта на високочестотен ток.
"Науката е в основата на днешните успехи в спорта. Затова съм много благодарен за това дарение, всеки нов апарат, с който се оборудва центъра за функционални изследвания и рехабилитация към ММС е в полза на българските спортисти", коментира министър Красен Кралев. По думите му в последните 2 години министерството е инвестирало над 300 000 лв. в оборудване за центъра. "През последните няколко години полагаме големи усилия центърът да работи пълноценно. Преди това дейността му беше занемарена и федерациите бяха отвикнали да го ползват. Усилено работим, за да информираме федерациите за възможностите, които предлагаме тук и аз се надявам все повече елитни спортисти да се възползват от услугите му", добави Кралев.
"Най-важното за нас е с това дарение да дадем възможност на българските спортисти да ползват най-добрата техника за възстановяване и диагностика, до която имат достъп техните колеги в Европа", коментира и Любо Ганев, който е представител на италианската компания производител в България.
Новото оборудване на центъра за контрол на спортната подготовка ще допринесе за увеличаване на капацитета му. Той извършва специализирани функционални и спортно-педагогически тестове и изследвания на национални и олимпийски състезатели и олимпийския резерв, както и подпомага рехабилитацията и възстановяването на националните състезатели. Дейността му е напълно безплатна за олимпийския резерв, националните и олимпийски състезатели на България.
В последната година от страна на ММС бяха закупени няколко специализирани апарати за възстановяване и пособия, чрез които заедно с уменията на експертите стана възможно поемането на повече от 1 300 спортисти годишно. При функционалните изследвания и тестове на спортистите, се използват доказани в годините ефективни методики, чрез специализирана апаратура. Експертния анализ на данните от проведените тестове допринася за правилното планиране на тренировъчния процес, като осигурява треньорските ръководства с необходимата база за оценка състоянието на състезателите към определен момент от спортната им подготовка. Годишно експертите на дирекцията могат да поемат и обработят резултатите на повече от 1 500 спортисти.