Куп суперлативи заслужи София за дейността по подготовката и представянето си като Европейска столица на спорта.
Всеобщото мнение на специалисти и оценители е, че българската столица е била най-иновативната и сред най-успешните във вече близо 20-годишната история на проекта. Същевременно стана известно, че по инициатива на кмета на София Йорданка Фандъкова идната година ще се организира първата среща на всички досегашни европейски столици на спорта.
"С удоволствие констатираме, че българската столица е от най-активните, последователни и иновативни от световно известните градове, заслужили досега това признание. Представители на следващи столици на спорта вече дори споделиха, че са притеснени от нивото, което ще остави след себе си София. Вие бяхте отличници с една изключително успешна кампания в полза на гражданите на вашия древен и красив град" каза Джан Франческо Лупатели, основател и президент на ACES Europe, Асоциацията определяща европейските градове и столици на спорта.
По-късно тази вечер е предвидена годишната Церемония на организацията, която ще се състои в залата на Европарламента в Брюксел.
"Заради отличните резултати, ACES Europe взе решение да обяви София за постоянен носител на титлата, което се случва за първи път в историята. Също в резултат на добрите показатели и без прецедент е определянето на Йорданка Фандъкова за почетен президент на Асоциацията през следващата година", каза още Лупатели на импровизирана пресконференция за българските медии днес.
"София се възползва максимално от титлата и се представи блестящо в годината, в която пое и се справи отлично с Европредседателството. Много ценно бе разнообразието от спортни събития и техният ефект сред различни социални и възрастови групи, както и големият брой хора, до които достигнаха посланията на този проект", каза Андрей Ковачев, член на Европейския парламент.
Стана ясно, че ACES разширява проекта, като утре в Париж за първи път в историята ще бъдат определени "световна столица и градове на спорта". Първият град с титлата за световна спортна столица ще бъде Абу Даби. Глобалният формат се осъществява с помощта на основни международни организации като Обединените нации и др.
"След успеха в Европа, разширяваме дейността с търсене и популяризиране на добрите спортни примери и практики по цял свят. Така предоставяме възможност на обществата да се обединят в името на активния и здравословен начин на живот за всеки", каза Ковачев.
"Варна ще организира над 200 спортни събития, сред които Европейска купа по ветроходство, елитните мачове на волейболните национали, Световна купа по спортна гимнастика, традиционният атлетически маратон, част от Рали България, Европейската седмица на спорта, черноморските игри и др. Инвестираме и в спортната инфраструктура с нов спортен комплекс, закрита зала, 4 футболни игрища, 4 тенис корта, две открити спортни площадки, фитнеси на открито в 14 училища и др.," съобщи Димитров.
"В Албена следващата година ще се състоят над 100 спортни събития, от тях четири европейски първенства - по футбол за девойки до 17 г. през май, по хокей на трева през юли, по тенис на маса за глухонеми през април, по петанк през септември и др. Наред с това курортът ще е домакин на няколко спартакиади, олимпийски младежки фестивал, тренировъчен лагер на тежкоатлети от Канада, а по инвестиционната програма се реновира инфраструктурата на залата, на футболния комплекс, на игрищата в Оброчище и на плажа се оформят специални площадки за въвличане на повече хора в спортни занимания чрез анимациите за почиващите. Общо над 25 000 души ще се възползват през 2019 г. от спортната база на един от най-добрите световни комплекси в това отношение", заяви Тодорова.
Очертава се, също така България да има две нови европейски признания по време на Церемонията в Брюксел, която се ползва със специалната подкрепа на Групата на ЕНП. След визити през юни на "Оценителната комисия" у нас и покриване изискванията на специален въпросник по всички аспекти и критерии, свързани със спортната политика на общините, очаква се тази вечер ACES Europe да обяви Варна за "Европейски град на спорта за 2019 " и Албена за "Европейски курорт на спорта за 2019".У Изборът е базиран на възможностите и намеренията на съответните населени места, като се приема, че спортът е фактор, който влияе върху развитието на обществото, подобряване качеството на живот, съдейства за доброто здраве и интеграцията на отделните социални общности. Определянето на Албена ще бъде историческо, тъй като титлата "курорт на спорта" се дава за първи път и в това отношение морската перла на България ще остане завинаги като номер 1 в статистиките.
В Брюксел вече пристигнаха представители на община Варна водени от Кристиян Димитров и на ръководството на Албена, начело с Маргита Тодорова. Те са в белгийската столица по покана на евродепутата Андрей Ковачев и за да обменят опит с колегите си от сходни европейски градове за добрите практики в областта на спорта и активния начин на живот. Ковачев е президент на Консултативната група на ACES Europe и е в основата на идеята българската столица да кандидатства и да спечели преди 4 години званието Европейска столица на спорта.
Традиционно, отличията и флаговете се връчват от председателя на Асоциацията на европейските столици и градове на спорта ACES Europe Джан Франческо Лупатели, чиято е и инициативата за самия конкурс от 2001-а година насам.
До този момент шест български града вече са лауреати на престижните награда на ACES Europe, което поставя страната ни сред отличниците по този показател на континента. София получи титлата европейска столица на спорта за 2018, Пловдив, Бургас, Русе и Стара Загора бяха обявени за европейски градове на спорта респективно за 2014, 2015, 2016 и 2017 г. а Банско беше "Малък град на спорта" миналата година.
София беше определена за Европейска столица на спорта за 2018 г. преди четири години, като решението бе обявено от Оценителната комисия на организацията ACES Europе с мотивите, че "градът е добър пример за спорт за всички, като инструмент за подобряване на здравословния начин на живот, интеграцията и образованието, които са в основата на инициативата". С избора си София се нареди до градове, които през изминалото столетие са доказали приноса си към развитието на множество спортове с провеждането на стотици национални и световни първенства и фестивали на територията на тези градове.
Решението се базираше на възможностите и намеренията на градската управа, като се приема, че спортът е фактор, който влияе върху развитието на обществото, подобряване качеството на живот, съдейства за доброто здраве и интеграцията на отделните социални общности.
През трите години на подготовка и през самата 2018-а екипът на София - Европейска столица на спорта организира над 460 събития - фестивали, спортни празници, състезания и турнири, плюс още близо 200 съпътстващи. Инициирани бяха редица инфраструктурни проекти и бе разгърната мащабна информационна кампания. Направени бяха презентации във водещите университетски и учебни центрове, в активностите се включиха десетки федерации, подпомогнати бяха неправителствени организации и общности по отделни спортове и дисциплини. София 2018 възстанови част от ученическите първенства, част от градските шампионати, даде нов живот и надгради емблематични за града прояви, инициира десетки нови спортни състезания и фестивали. Многообразните събития дадоха възможност за спорт и активен живот на различни социални и възрастови групи - от 3-4-годишни малчугани до хората от третата възраст, от деца в риск и деца на бежанци до хора в неравностойно положение и др.
Наред с това, Столична община започна директно подпомагане на детско-юношеските школи и спортните клубове в столицата (за тази година сумата е 800 000 лв.), стартиран бе и вече е в ход проект за построяването на 6 нови спортни зали в дворовете на училищата по районите. Междувременно бе анализирано състоянието на Витоша за спиране разрухата и решаване на проблемите, с цел планината да бъде достъпна за всеки за туризъм, спорт и активна почивка. В София отвори врати най-големият спортен комплекс (в парк Възраждане), няколко други основни за града съоръжения бяха реновирани и обновени.