3. Зенит се подигра с Щутгарт на "Готлиб Даймлер" за ново 2:1

Зенит се подигра с Щутгарт на "Готлиб Даймлер" за ново 2:1

Предвожданият от Дик Адвокаат състав на Зенит (Санкт Петербург) повтори първия си успех с 2:1 над Щутгарт, но този път в дома на "швабите", с което руснаците взеха първия скалп в евротурнирите за 2009 г.

Зенит, който в дните преди двубоя се подготвяше под тежкия снеговалеж на Мюнхен, бе без ключовата фигура на Анатолий Тимошчук в редиците си, докато “швабите” се радваха на присъствието на нападателя Марио Гомес.

Отсъствието на Тимошчук обаче не се оказа проблем за руските гости, които бяха дошли на „Готлиб – Даймлер” с намерението да спечелят срещата, подобно на първия двубой в Санкт Петербург. Това обаче бе опровергано от силния натиск, който започна да оказва Щутгарт още в първите минути на мача.

Положенията пред Малафеев се трупаха едно след друго като най-близо до така нужното попадение се оказа Какау в 34-ата минута. Нападателят нахлу през средата на терена, остави Крижанац далеч зад себе си и запрати страховит удар от 18 метра, който обаче за голям късмет на гостите срещна страничната греда.

Три минути по-късно зъбите си показаха и футболистите на Зенит. Дани проби по дясното крило и достави ниско прострелно центриране пред очите на Йенс Леман. Най-резултатният футболист в турнира за Купата на УЕФА за изминалата година, Павел Погребняк не успя да оправдае амплоато си, след като пропусна елементарен изстрел от 5 метра разстояние. Свободната топка попадна в Кедира, който въдвори ред в защитната линия на Щутгарт.

Зенит в крайна сметка се добра до гол. Това се случи в 43-ата минута, когато Игор Семшов откри за 1:0. В аналогична на предишната ситуация, Дани бе сменил крилата и този път нахлу отдясно, центрира към пласиралия се в малкото наказателно поле Погребняк, който отново пропусна топката. Този път Игор Семшов не допусна удобната възможност да бъде прахосана и заби топката в близкия десен ъгъл на Йенс Леман.

След подновяването на играта общото поведение на играчите не се промени особено, с изключение на факта, че Зенит започна да играе с една нотка по открито. Основна част от усилията на руския тим бе насочена в дългите центрирания и засиления брой контраатаки. Този подход не даде особен резултат, тъй като Павел Погребняк имаше определено лоша вечер и не съумя да се възползва от болшинството добри положения пред Йенс Леман.

Щутгарт се добра до гола на надеждата в 80-ата минута. Резервата Тимо Гебхарт с пълно право заслужи да изравни резултата, след като се пребори с трима бранители в наказателното поле на Малафеев, забивайки с прецизен удар в долния ляв ъгъл на вратата.

Зенит не загубиха много време преди да попарят и малкото надежда, която таяха привържениците на „швабите”. В 86-ата минута Виктор Файзулин покачи за 2:1, с което практически сложи край на спора. Блестящият Дани изнесе тазвечершната среща за своя тим на раменете си. Универсалният халф проби в лявата половина на наказателното поле, прехвърли дезориентирания Леман, при което единствената задача пред Файзулин бе да се разпише в опразнената врата.

При това положение без особени усилия и драматизъм Зенит (Санкт Петербург) взе първия си голям скалп в евротурнирите за 2009 г и очаква състава на Удинезе на осминафиналите за Купата на УЕФА.

Щутгарт – Зенит 1:2 (2:4 – общ резултат)
0:1 Игор Семшов 43’
1:1 Тимо Гебхарт 80’
1:2 Виктор Файзулин 86’

Стартови състави:

За Щутгарт: Йенс Леман, Кристиан Треш, Халид Буларуз, Сердар Таски, Рикардо Осорио, Ян Симак (Елсон – 60’), Томас Хицелшпергер, Сами Кедира (Чиприан Марица – 76’), Роберто Хилберт (Тимо Гебхарт – 60’), Марио Гомес, Какау
Треньор: Маркус Бабел

За Зенит: Вячеслав Малафеев, Александър Анюков, Роман Широков, Ивица Крижанац, Ким Донг Джин, Игор Семшов, Игор Денисов, Константин Зириянов, Дани, Саболч Хусти, Павел Погребняк
Треньор: Дик Адвокаат

Рефер: Уилям Колъм (Шотландия)

Стадион: „Готлиб Даймлер”, посещаемост 35 000.

Жозе Моуриньо към журналист: Не знам дали си играл футбол

Наставникът на Фенербахче призна, че не е бил добър играч

Челси и Ман Сити удариха на камък с жалбата към Висшата лига

Ръководството на шампионата няма да отложи мачовете на двата отбора в началото на идния сезон

Феновете на Атлетико Мадрид с тежки наказания за хаоса срещу Реал

Двама привърженици са изправени пред доживотни забрани за посещение на мачове на тима

Барселона иска да задържи Левандовски още един сезон

Полският нападател ще е основният стрелец на тима и догодина

Кирил Десподов отнесе глоба от ПАОК

Гръцкият гранд глоби играчите за слабите резултати

Аугсбург надви Гладбах с 2:1 и взе втората си победа за сезона (ВИДЕО)

Кристоф Щьогер вкара почетният гол за гостите, но той не бе достатъчен за частичен обрат