1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. Официално: Русия и Катар приемат изданията на Световното първенство през 2018 и 2022 г.

Официално: Русия и Катар приемат изданията на Световното първенство през 2018 и 2022 г.

Русия спечели домакинството на Световното първенство през 2018 г. Това реши Изпълнителният комитет на ФИФА в Цюрих. Страната от бившия СССР ще организира за първи път най-голямата спортна проява на планетата.

Официално: Русия и Катар приемат изданията на Световното първенство през 2018 и 2022 г.

Русия спечели домакинството на Световното първенство през 2018 г. Това реши Изпълнителният комитет на ФИФА в Цюрих. Страната от бившия СССР ще организира за първи път най-голямата спортна проява на планетата. 

Русия надделя над кандидатурите на Англия, Испания/Португалия и Холандия/Белгия.

Още преди официалното обявяване от страна на Сеп Блатер се разбра, че руският премиер Владимир Путин по спешност е заминал за Цюрих, където се проведе церемонията по гласуването. Първоначално той предпочете да не пътува специално за събитието, но в крайна сметка е хванал самолета за Швейцария.

На Острова пък са покрусени. Английската кандидатура е отпаднала още след първия кръг на вота. Усилията на посланика Дейвид Бекъм, британския премиер Дейвид Камерън и престолонаследника принц Уилям се оказаха безрезултатни. През 1966 г., когато е и триумфът на Албиона на световния връх, засега остава единственото домакинство на Острова.

Катар пък ще приеме Световното първенство през 2022 г. Атрактивната кандидатура на страната от Близкия изток се е сторила най-достойна на световната централа спрямо офертите на САЩ, Япония, Южна Корея и Австралия. 

Арабската страна имаше проблеми единствено откъм правителствените гаранции, но изглежда, че всичко това е изчистено. Катар ще бъде най-малката държава, която ще приеме Световното първенство в 22-ото издание на турнира.

Изборът на Русия и Катар предполага огромна икономическа полза за двете страни.

Само 22-ма членове на ФИФА имаха право да гласуват, след като президентът на Футболната конфедерация на Океания - Рейнолд Тамари от Таити /Таити - най-големият остров на Френска Полинезия, намиращ се в Южния океан - бел. на пр./ и президентът на футболния съюз на Западна Африка - Амосе Адаму от Нигерия получиха забрана. Те бяха разкрити от британския „Сънди Таймс”, че са получили подкупи да гласуват в полза на САЩ.
 
Вотът се проведе на закрити врата и до последно домакините на двата мондиала бяха забулени в тайна. Решението беше оповестено от президента на ФИФА Сеп Блатер точно в 17:36 ч. Условието една от кандидатките да се сдобие с организацията на Мондиала беше да получи 12 от общо 22 гласове.  
 
През 2014 г. домакин на Световното първенство ще бъде Бразилия. 

 




Русия (на руски: Россѝя), или Руска федерация (на руски: Россѝйская Федера́ция; съгласно чл. 1 от Конституцията на страната, наименованията Руска федерация и Русия са равнозначни), е най-голямата по територия държава в света.
 
Тя обхваща обширни територии в Източна Европа и Северна Азия. Русия граничи с 18 държави — 12 в Европа, четири в Азия и с две по вода (САЩ при Беринговия пролив и Япония) при Южнокурилския пролив. Общата дължина на държавните граници възлиза на 57 946 км. Северната и източната ѝ граница представляват Северния ледовит (19 240 км) и Тихия океан (12 280 км). Русия също така има излаз на Азовско море (672 км), Черно (430 км), Балтийско (135 км) и Финския залив (540 км), както и Каспийско море (920 км).
 
За година на основаване се счита 862, когато варяжкият принц Рюрик започва да властва над Новгород, и дава началото на Рюриковичите, които управляват Русия през следващите 700 години. На територията на днешната Руска федерация в Европа са съществували няколко големи държави, сред които са Волжка България и Киевска Рус, но образувалото се в началото на 15 век Велико Московско княжество завладява всички останали. В края на 17. и началото на 18 век руската държава започва завоевателни походи. Към края на 18 век Руската империя вече се простира на три континента — Европа, Азия и Северна Америка, включваща в себе си стотици различни народи, култури и вероизповедания. През 1917 избухва Октомврийската революция, в следствие на която самодържавието е свалено, а властта на императора — отнета. На власт идват болшевиките, водени от революционера Владимир Ленин. Малко след това се създава първата в света комунистическа държава — Съюз на Съветските Социалистически Републики (СССР), просъществувала до 1991 година. След разпада на СССР се появява съвременната държава, позната като Руска федерация.
 
Със своите 17 098 242 km2, Русия е най-голямата страна по територия в света, като покрива една осма от територията на Земята. Със своите 145 млн. души население, тя е деветата страна по население. Русия притежава най-големите световни запаси от минерали и енергийни ресурси, което я прави енергийна суперсила. Русия има най-обширните горски масиви в Европа и света, а нейните езера съдържат приблизително една четвърт от световния запас на чиста, незаледена вода.
 
Русия е президентска република, където президентът има широки правомощия. В момента поста заема Дмитрий Медведев. Русия е на осмо място в света по брутен вътрешен продукт за 2009 ($ 2,117 трлн.). Армията ѝ е петата най-голяма в света, а ядреният арсенал е най-големият. В началото на 21 век Русия отново заявява претенциите си да бъде една от световните суперсили, както Съветския съюз в миналото и е членка на Г-8. (Уикипедия)



Катар (на арабски: قطر) е емирство в Близкия Изток. Намира се на малкия полуостров Катар, на североизточния бряг на по-големия Арабски полуостров. Граничи със Саудитска Арабия на юг, а от другите страни е обграден от Персийския залив.

Емирството Катар заема едноименния малък полуостров, дълбоко (на 160 км) вдаден в Персийския залив. Територията му представлява суха камениста пустиня с особено големи запаси от природен газ и редки оазиси.
 
На запад, към крайбрежието, има малки хълмове, а най-високата точка е на юг — връх Курейн Абу ал-Баул, висок 103 м. Климатът е тропически — горещ и сух. Валежите са много оскъдни — под 100 мм годишно, и падат предимно през зимата, когато има силни бури. В страната няма достатъчно течащи води. Прясна вода се добива от подземни води, но Катар разчита основно на обезсоляващите инсталации, които преработват морската вода в сладка вода за пиене.

След като е управляван от Персийската империя в продължение на хиляди години и после от Османската и Британската империя, Катар става независима държава на 3 септември 1971 г. За разлика от повечето емирства в района Катар отказва да стане част от Обединените арабски емирства или Саудитска Арабия. На 22 февруари 1972г властта наследява шейх Халифа бин Хамад бин Абдулах Ат Тани (خليفة بن حمد آلثاني), който предприема мащабна кампания по обновяването на цялото правителство. На 19 април 1972 г. Негово Величество шейх Халифа бин Хамад ат-Тани внася поправки в конституцията и увеличил броя на местата в Кабинета. Страната му изиграва важна роля във войната в Персийския залив. През 1991 Катар предоставя военновъздушна база на Коалиционни войски от Канада и взема участие в битката при Кафджи.
 
На 26 юни 1995 шейх Хамад бин Халифа ат-Тани (الشيخ حمد بن خليفة آلثاني) става емир на Емирство Катар, след като осъществява безкръвен преврат срещу баща си.
 
По формата на своето държавно управление Катар е емирство (абсолютна монархия).
 
Управляван от фамилията Ат Тани, Катар става много богата държава, главно заради огромните запаси от природен газ и нефт. Населението на страната има висок стандарт на живот, не се облага с данъци, а здравеопазването и образованието са безплатни. (Уикипедия)