Рома мечтае за трети пореден финал в Европа (ВИДЕО)

"Вълците" обезличиха Милан на "Сан Сиро"

Възходът на Рома при Даниеле Де Роси продължава с пълна сила и в евротурнирите след заслужено 1:0 над Милан в първи четвъртфинал в Лига Европа. На "Сан Сиро" гостите от Рим бяха по-прагматичният отбор, а победата донесе Джанлука Манчини, засекъл с глава центриране от ъглов удар още в 17-ата минута.

В същото време "росонерите", намиращи се в отлична форма, включваща 7 поредни победи, бяха плахи и безидейни. Най-добрата възможност се откри пред Оливие Жиру, нацелил гредата от няколко метра. Генерално обаче тимът на Стефано Пиоли бе умело обезвреден от столичани. Победата вдъхна надеждата, че "вълците" могат да играят на трети пореден финал в Европа, след като спечелиха Лигата на конференциите през 2022 година, а през миналата загубиха в Лига Европа с дузпи от Севиля.

Първият точен удар в срещата отправи Тижани Райндерс, но Миле Свилар внимаваше и не се затрудни особено. Малко изненадващо, Рома започна по-добре двубоя, като още в 12-ата минута Дибала получи от Лукаку и имаше възможност да изведе белгиеца сам срещу вратаря, но пасът му бе твърде дълъг.

Резултатът все пак бе открит от "вълците". Дибала центрира от ъглов удар, а Джанлука Манчини с глава прониза Менян в 17-ата минута.

Последваха минути, в които "росонерите" опитаха да притиснат своя съперник, но трудно създаваха положения пред вратата на гостиете. В 36-ата минута Рафаел Леао опита задна ножица, но ударът му бе спрян от бранител в "бяло".

Втората част започна изцяло по вкуса на гостите от Рим. Тимът на Даниеле Де Роси се бе прибрал в своята половина, но опитваше при всяка възможност да атакува, докато играта на Милан в офанзивен план видимо не спореше.

В опит да промени събитията, Пиоли пусна в игра Адли. Първата по-сериозна опасност за домакините след почивката дойде отново чрез Райндерс, стрелял от средна дистанция, но ударът му бе париран от плонжиралия Свилар.

Четвърт час преди края обрачът около вратата на "вълците" започна да се стеснява, а коварен удар на Адли бе избит с мъка от стража на Рома в напречната греда.

В 87-ата минута се откри и най-добрата възможност за Милан, след като резервата Самуел Чуквуезе проби до аутлинията в наказателното поле на столичани, откъдето върна към Жиру, който от няколко метра стреля разочароващо в гредата.

МИЛАН - РОМА 0:1

Милан: 16. Майк Менян, 19. Тео Ернандес, 28. Малик Тиау, 46. Матео Габиа, 2. Давиде Калабрия (К), 14. Тияни Райндерс, 4. Исмаел Бенасер, 10. Рафаел Леао, 8. Рубен Лофтъс-Чийк, 11. Кристиан Пулишич, 9. Оливие Жиру

Резерви: 57. Марко Спортиело, 69. Лапо Нава, 7. Ясин Адли, 15. Лука Йович, 17. Ноа Окафор, 21. Самуел Чуквуезе, 24. Симон Кяер, 38. Филипо Терачано, 42. Алесандро Флоренци, 80. Юнус Муса, 85. Кевин Дзероли, 95. Давиде Бартесаги

Треньор: Стефано Пиол

Рома: 99. Миле Свилар, 37. Леонардо Спинацола, 23. Джанлука Манчини, 6. Крис Смолинг, 19. Зеки Челик, 16. Леандро Паредес, 4. Браян Кристанте, 7. Лоренцо Пелегрини (К), 21. Пауло Дибала, 90. Ромелу Лукаку, 92. Стефан Ел Шаарауи

Резерви: 1. Руй Патрисио, 63. Пиетро Боер, 2. Рик Карсдорп, 9. Тами Ейбрахам, 14. Диего Йоренте, 20. Ренато Санчес, 22. Усем Ауар, 35. Томасо Балданци, 52. Едоардо Бове, 59. Никола Залевски, 67. Жоао Коща, 69. Анхелиньо

Треньор: Даниеле Де Роси