Магичен Лудогорец разкъса Астана - 5:1! (ВИДЕО)

Шампионите в Европа поне до Нова година

Лудогорец показа класа, разбивайки казахстанския Астана с 5:1 в реванша от третия квалификационен кръг на турнира Лига Европа.

Българският шампион разпиля бившия тим на Станимир Стоилов в Разград след ударно начало на второто полувреме и 4 попадения в рамките на 20 минути.

По два пъти на „Хювефарма Арена“ се разписаха Бърнард Текпетей и Якуб Пьотровски, а крайния резултат оформи капитанът Кирил Десподов.

За гостите от Астана точен бе Дембо Дарбо, докато неговият съотборник Душан Йованчич беше изгонен в 75-ата минута.

Тогава обаче вече бе ясно, че „орлите“ ще продължат напред. Те сториха това с общ резултат 6:3 и си уредиха среща с нидерландския гранд Аякс в плейофите за влизане в групите на Лига Европа.

Отборът, който отпадне, ще продължи в тези на Лигата на конференциите, така че със сигурност Лудогорец ще играе в същинската част на международен клубен турнир този сезон.

Лудогорец започна по-добре срещата и още във втората минута Бърнард Текпетей проби отлично в пеналта, където подаде към Кирил Десподов, но капитанът не успя да овладее добре топката.

В 6-ата минута се стигна до сериозно разбъркване в наказателното поле на гостите, след статично положение, но изстрелите на Клод Гонсалвеш и на Текпетей бяха блокирани.

Първият точен удар пък бе нанесен от Якуб Пьотровски в 8-ата минута, ала бе от дистанция и право в ръцете на вратаря.

Само 5 минути по-късно именно Пьотровски създаде и дебютното чисто голово положение в срещата, след като изведе в коридор Десподов сам срещу вратаря.

Йосип Чондрич обаче успя да избие в корнер, след който направи страхотно спасяване и след шут отблизо, за да остане резултатът 0:0.

Впоследствие гостите поизравниха играта, разчитайки на дълги подавания и контраатаки в нападение, докато Десподов пробва неуспешно 2 удара от дистанция.

Така се стигна до 25-ата минута, в която Текпетей получи пред границата на наказателното поле, успя да си поведе топката и да я нагласи за изстрел, с който да матира вратаря на гостите и да открие резултата, изравнявайки общия такъв до 2:2.

Астана обаче успя да отвърне на удара само 4 минути след това. В 29-ата Фабиан Урега получи на фланга и центрира към границата на вратарското поле, откъдето Дембо Дарбо с глава не остави шансове на Симон Слуга и изравни – 1:1.

Така гостите отново поведоха в общия резултат, но вече с 3:2.

Това сякаш смути разградчани и те заиграха по-плахо, но в 37-ата минута пресираха вратаря на гостите при изнасянето на топката, а това даде резултат. След рикошет топката се озова у Десподов, ала той стреля твърде слабо и стражът успя да се върне, за да улови.

В 40-ата минута дошлият от Левски защитник на „орлите“ Сонко Сундберг трябваше да се намесва решително и да чисти в корнер след лошо връщане на Йорданов.

Така първото полувреме приключи при 1:1, но Лудогорец нанесе бърз двоен удар секунди след подновяването на играта за втората част.

Пьотровски бе оставен да напредне с топка в крака и се възползва по най-добрия начин, тъй като от 20-ина метра стреля мощно по земя в долния ъгъл, за да матира вратаря – 2:1, в 47-ата минута!

Само 3 по-късно Лудогорец нанесе решителен удар, а в основата му отново бе Текпетей.

Ганаецът проби по фланга, направи двойно подаване с Руан Секо и макар с доза късмет стигна до границата на наказателното поле.

Там той бе безпощаден, тъй като със страхотен изстрел в далечния горен ъгъл не остави шансове на вратаря и направи резултата 3:1, за да може Лудогорец да поведе в общия с 4:3.

В 55-ата минута пък Десподов проби отлично отляво и намери Фон Витри, чийто шут от движение обаче не затрудни стража на Астана.

Последният обаче бе безпомощен в 58-ата минута, когато се стигна до разбъркване в наказателното му поле и отблизо Пьотровски го наказа за втори път, макар и след добавка – 4:1.

Секунди след това Секо можеше да оформи разгрома, ала пропусна от удобна позиция, след което същото стори и Клод Гонсалвеш.

В 67-ата минута дойде ред и на Десподов да се разпише.

Българският национал получи страхотен пас в коридор, надбяга персоналния си пазач и се озова сам срещу вратаря, след което хладнокръвно прати топката в мрежата му за 5-и път и на практика интригата приключи – 5:1 за Лудогорец, както и 6:3 в общия резултат.

В 72-ата минута Десподов отправи изненадващ изстрел от малък ъгъл, но стражът на Астана успя да боксира.

Само 3 по-късно пък Астана остана с човек по-малко, след като Душан Йованчич получи втори жълт и съответно червен картон, защото задържа откъсващия се Пьотровски.

До края резервата Тодор Неделев пропиля една добра ситуация, решавайки да подава, вместо да стреля, но в крайна сметка Лудогорец взе своето и уверено продължи напред след своя мач №135 в Европа.

Лудогорец – Астана 5:1 (общ. рез. 6:3)
1:0 Бърнард Текпетей (25)
1:1 Дембо Дарбо (29)
2:1 Якуб Пьотровски (47)
3:1 Бърнард Текпетей (50)
4:1 Якуб Пьотровски (58)
5:1 Кирил Десподов (67)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛУДОГОРЕЦ: 12. Симон Слуга, 44. Марсел Хайстер, 24. Оливие Вердон, 26. Ноа Сонко-Сундберг, 16. Аслак фон Витри, 82. Иван Йорданов, 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонсалвеш, 37. Бърнард Текпетей, 99. Руан Секо, 11. Кирил Десподов (к);

Резерви: 1. Серджо Падт, 69. Пламен Пепеляшев, 5. Георги Терзиев, 7. Рик Джонатан, 10. Матиас Тисера, 22. Франко Русо, 30. Педро Нареси, 32. Игор Пластун, 64. Доминик Янков, 77. Кайо Видал, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев;

Треньор: Ивайло Петев;

АСТАНА: 93. Йосип Чондрич, 22. Александр Марочкин, 33. Жарко Томашевич, 13. Камо Ховнанисян, 7. Макс Ебонг, 29. Душан Йованчич, 44. Степан Лончар, 6. Ян Вороговский, 88. Дембо Дарбо, 17. Абат Аимбетов (к), 23. Фабиан Урега;

Резерви: 31. Данил Подумский, 55. Александър Зарутски, 5. Микаил Габушев, 8. Исламбек Куат, 10. Марин Томасов, 11. Аслан Дарабайев, 15. Абзал Бейсебеков,  20. Владислав Прокопенко, 21. Елкан Астанов, 27. Тимур Досмагамбетов, 45. Алекса Аманович, 72. Станислав Басманов;