3. Форлан попари Мърсисайд и класира Атлетико на финал с Фулъм

Форлан попари Мърсисайд и класира Атлетико на финал с Фулъм

„Дюшекчийте” загубиха с 1:2 на „Анфийлд”, но ще играят европейски финал за първи път от 24 години

Атлетико Мадрид – Фулъм е финалът в първото издание на Лига Европа. Това стана ясно, след като испанският тим елиминира Ливърпул с 1:2 след продължения на „Анфийлд” и с гола си на чужд терен ще играе за първи път финал в Европа от 1986 г. В герой за „дюшекчийте” се превърна Диего Форлан – авторът на ценното попадение при 0:2 в първото продължение.

В редовното време Ливърпул отбеляза само един гол – чрез Акуилани, което наложи провеждането на допълнително време. Още в самото му начало Бенаюн вкара втори гол и „мърсисайдци” стъпиха с единия крак на финал. Тогава на сцената излезе иначе не особено убедителният Диего Форлан, който в 103-ата минута вкара попадението, което класира Атлетико на финала на 12 май в Хамбург, и остави Ливърпул без трофей и този сезон.

Ливърпул наложи първоначален натиск, но Атлетико бяха достатъчно концентрирани в задни позиции и не допусна прекалено близо до своята врата домакините. Единствено в 10-ата секунда Бенаюн се озова на добра позиция в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Де Хеа.

Постепенно темпото се успокои, като разбира се испанците бяха главни виновници за това. Те се изтеглиха в по-предни позиции и се опитваха да спират атаките на „мърсисайдци” още в централната зона, а дори и да атакуват на контраатака с намерението да отбележат така ценния гол на чужд терен. Раул Гарсия затрудни Рейна в 19-ата минута, когато отправи далечен опасен удар, но вратарят успя да избие.

Следващата по-интересна ситуация бе за Ливърпул в 26-ата минута. Тогава англичаните осъществиха най-добрата си атака от началото на срещата. С пасове с по едно докосване пред наказателното поле топката отиде на десния фланг при Машчерано, който я центрира към вратарското поле, където Каут атрактивно я засече, но я прати над вратата. Атлетико обаче използва открилите се в отбрана домакини и Серхио Агуеро бе изведен от дълбочина почти сам срещу Рейна, преодоля го, но отиде прекалено встрани и не успя да стреля към вратата.

Домакините стигнаха до гола в 31-ата минута, когато Агер вкара с глава топката в мрежата при статично положение, но попадението не бе зачетено заради чиста засада, както показаха повторенията на ситуацията.

До почивката натискът на Ливърпул се увеличи и „мърсисайдци” закономерно стигнаха до попадение. След ниско центриране на Масчерано, дошло от десния фланг, Алберто Акуилани посрещна топката в близост до бялата точка и я прати в долния ляв ъгъл на Де Хеа. Така домакините изравниха общото съотношение от голове и се оттеглиха спокойни преди втората част.

В началото на второто полувреме мачът бе двуостър, но положения нямаше. Борбата повече се пренесе в центъра, тъй като Атлетико дръпна по-напред. Това обаче бе предпоставка за празни пространства в двете отбрани. И Ливърпул, и Атлетико нямаха особено креативни идеи и затова разчитаха предимно на далечни подавания и удари извън пеналтерията.

Постепенно играта се пренесе в половината на Ливърпул, а мачът отиваше към продължения, тъй като темпото спадна и не се виждаше по какъв начин двата тима ще намеря път към вратите.

Така се стигна до 81-ата минута, когато Глен Джонсън намери празнота и стреля от дистанция, но Де Хеа успя да избие. Това бе последната по-интересна ситуация в иначе предпазливото второ полувреме и победителят трябваше да бъде излъчен след продължения или дузпи.

Настоятелността на Ливърпул веднага роди плодове в началото на първото продължение. След разиграване пред наказателното поле на Атлетико Лукас изведе Бенаюн вляво на пеналта и халфът с хубав диагонален удар в далечния ъгъл не остави шансове на Де Хеа – 2:0.

Атлетико все още имаше шансове, тъй като ако отбележеше втори гол, щеше да продължи напред. Затова „дюшекчийте” не се отказаха и Рейес и резервата Хурадо бяха близо до ценния гол. При единия случай Рейна изби, а при другия топката мина близо до лявата греда на испанеца.

Така се стигна до 103-ата минута, когато Диего Форлан попари Мърсисайд. Хосе Антонио Рейес се пребори с Глен Джонсън и с хубаво центриране намери уругваеца пред вратарското поле, където бе оставен непокрит, и с удар под гредата нападателят смълча не за първи път тържествуващия вече „Анфийлд”.

Ливърпул се втурна напред, но се оголи назад. Шимао можеше да сложи окончателно точка на спора в 112-ата минута, когато изведен добре от Форлан стреля на сантиметри от напречната греда.

До края хаотичните набези на домакините, които иначе се славят с героизъм, не доведоха до нищо. Кун Агуеро пък на контраатака пропусна и така срещата си завърши при 1:2, който резултат устройва испанците.

Така Атлетико има шанса да спечели два трофея този сезон, след като е и финалист за Купата на краля. За последно „дюшекчийте” вдигнаха купа през 1996 г., когато направиха дубъл в Испания.

Единственият трофей на мадридчани пък в Европа е от далечната 1962 г., когато те печелят Купата на носителите на национални купи. През 1984 г. пък губят финала в същата надпревара с 0:3 от Динамо (Киев).