Ерата "Доменек" завърши с 1:2 от ЮАР (видео)

Франция и "Бафана Бафана" отпадат още в груповата фаза на Мондиала

Ерата на Раймон Доменек начело на френския национален отбор завърши със загуба.

„Петлите” паднаха с 1:2 от ЮАР в последния си мач на световните футболни финали и няма да играят в 1/8-финалите на Мондиала. Там обаче няма да са и домакините на шампионата, въпреки успеха на „Фрий Стейт Стейдиъм” в Блумфонтейн.

Уругвай победи Мексико в другия мач от група „А” и завършва на 1-о място в крайното класиране със 7 точки. „Ацтеките” и „Бафана Бафана” имат по 4 точки, но второто място в крайното класиране е за „грингосите” на Хавиер Агире, имащи по-добра голова разлика. Французите си тръгват от Черния континент с една точка.

ЮАР поведе с два гола още до почивката, а Малуда направи загубата на „сините” по-почетна през втората част. Още в 20-ата минута пък Гуркюф бе изгонен с директен червен картон.

Доменек си тръгва от националния отбор след безброй скандали и конфликти. Френската нация вече няма търпение да посрещне Лоран Блан, чиято основна цел е да възроди тима.

Раймон Доменек направи цели 6 промени в титулярната единадесеторка. Най-значимата от тях бе изваждането на капитана Патрис Евра, който в неделя за малко не се сби с фитнес-треньора на френския национален отбор, а след отстраняването на Никола Анелка от тима заяви, че в щаба има предател. В негово отсъствие лентата на „петлите” бе носена от Алу Диара, а мачът започнаха още Скилачи, Клиши, който бе заместникът на Евра по левия бек, Гуркюф, Сисе, Жиняк. Те не бяха титуляри при загубата от Мексико с 0:2.

Карлос Алберто Парейра започна с по-офанзивна схема на игра като до Мпфела в атака започна Паркър, а по крилата бяха поставени Пиенаар и Чабалала.

Първите минути на срещата бяха доста скучни. Пред Мпфела и Жиняк се откриха добри възможности, които те не успяха да оползотворят.

В 20-ата минута вувузелите запяха радостната си песен. Чабалала центрира от ъглов удар, Лорис се размина с топката, централният бранител Кумало надскочи Диаби и прати кълбото в мрежата – 1:0. „Бафана Бафана” продължи да атакува. Любимецът на Христо Стоичков Мпфела направи страхотен самостоятелен пробив, но стреля неточно.

В 25-ата минута трагедията на „петлите” стана пълна. Гуркюф скочи със Сибая за една висока топка в пеналта на домакините, след което играчът на африканците падна на тревата. Главният съдия от Колумбия Оскар Руис прецени, че халфът на „сините” е застрашил здравето на своя противник и му вдигна червен картон. Така тимът на Раймон Доменек остана с 10 човека на терена.

ЮАР се възползва по най-добрия начин от численото си преимущество. 8 минути преди края на първото полувреме на таблото на „Фрий Стейт Стейдиъм” светеше 2:0. След нова страхотна атака в зелено, Клиши не успя да се намеси решително на метър от голлинията си и Мпфела добута топката в мрежата на Лорис.

До края на полувремето Джоузефс се намеси акробатично при коварно центриране на Рибери от фаул, а към края Лорис спаси изстрел на Мпфела от 20-ина метра.

2:0 за ЮАР на почивката, а в другия мач от групата Уругвай водеше на Мексико с 1:0. Това означаваше, че след 45 минути игра за осминафиналите се класират „Селесте” и „ацтеките”.

Затова „Момчетата” започнаха с вихрени нападения втората част. В 51-ата минута Чабалала изведе по страхотен начин Мпфела, но той заложи на силата и се опита да счупи гредата.

Доменек замени Жиняк с Малуда на почивката, а малко след подновяването на играта заложи на Анри вместо Сисе. Парейра пък бе принуден да извади контузилия се Нгконга с Гакса. В 58-ата минута снаряд на Мпфела бе спасен блестящо от Лорис. Централният нападател продължи да тормози жалките „петли”, но така и не успяваше да реализира трети гол за домакините на шампионата.

20 минути преди края „сините” върнаха един гол. Саня направи страхотен рейд, изведе Рибери сам срещу стража Джоузефс, крилото на Байерн комбинира с Малуда, който насочи топката към опразнената мрежа.

До края резервата Модисе се опита да направи по-убедителна победата за своя отбор, но не бе точен. В даденото от съдията добавено време Лорис направи спасяването на мача след шут на Чабалала.

ЮАР победи Франция с 2:1, но и двата отбора отпадат от световните финали още в груповата фаза, тъй като Уругвай надделя с 1:0 над Мексико. „Ацтеките” и „Бафана Бафана” имат по 4 точки, но второто място в крайното класиране е за мексиканците, имащи по-добра голова разлика.

Франция – ЮАР 1:2
(0:1) Кумало 20’
(0:2) Мпфела 37’
(1:2) Малуда 70’