3. „Анфийлд” видя реванш срещу Бенфика

„Анфийлд” видя реванш срещу Бенфика

4:1 за мърсисайдци и полуфинал в Лига Европа

Английският гранд Ливърпул ще играе в полуфиналната фаза на Лига Европа.

Мърсисайдци сломиха съпротивата на португалския Бенфика с 4:1 на „Анфийлд” пред 41 377 зрители. Преди седмица „лисабонските орли” бяха победили с 2:1, но днес тимът на Жорже Хесус бе безпомощен.

„Червените” прекъснаха серията на своя съперник от 27 мача без загуба във всички турнири.

Тимът на Рафа Бенитес водеше с 3:0 до 58-ата минута на мача след попадения на Дирк Каут, Лукас Лейва и Фернандо Торес, преди Оскар Кардосо да върне интригата в мача. Отново Торес в 82-ата обаче сложи точка на спора. Отличен мач за домакините изигра капитанът на отбора Стивън Джерард, отчел се с две голови подавания.

Най-резултатният отбор в Лига Европа – Бенфика, напусна надпреварата, а английският гранд Ливърпул продължава похода си към титлата, която може да спаси слабия сезон на отбора. Така Ливърпул си върна на Бенфика за отпадането в 1/8-финалите на Шампионската лига през 2006 година.

Следващ съперник на мърсисайдци по пътя към финала в Хамбург ще е испанският Атлетико (Мадрид).

Ливърпул започна много слабо срещата. Тимът на Рафа Бенитес позволи на гостите от Португалия да вземат инициативата в двубоя. Аймар и Ди Мария бяха много активни и затрудняваха защитата в „червено”. Нямаше типичен домакински натиск.

Едва след 15-ата минута мърсисайдци започнаха да гледат смело към вратата на „лисабонските орли”. Джерард на няколко пъти намери в добри позиции Торес и Каут, но те не бяха точни. Бенфика отговори с няколко центрирания след ъглови удари, но над всички във въздуха бе Карагър.

В 27-ата минута Ливърпул откри резултата. Джерард изпълни много добре корнер и Каут пред погледа на вратаря Сезар вкара с глава – 1:0. Асистент-съдията вдигна своя флаг за засада, но главният Бьорн Куйперс не уважи неговото мнение и зачете гола.

В 34-ата минута англичаните нанесоха втори удар по амбициите на португалския гранд. Бенаюн подаде към Джерард, капитанът изведе Лукас очи в очи срещу стража на гостите, бразилецът го преодоля и насочи топката в опразнената врата за 2:0.

Четири минути по-късно Бенфика отговори с удар от пряк свободен удар на Кардосо, но Рейна спаси без особени проблеми. В края на полувремето португалците бяха близо до намаляване на резултата, но коженото кълбо като по чудо не влетя в мрежата на домакините след удар на Сидней и рикошет в крака на Лукас.

Съставът на Жорже Хесус се опита в началните минути на втората част да упражни натиск към английската врата като Луис стреля неточно от 20-ина метра. В 58-ата минута играчите на Ливърпул организираха страхотна контраатака. Масчерано подаде към Бенаюн, той намери Каут, холандецът центрира прострелно в пеналта и голмайсторът на тима Торес бе безпогрешен – 3:0.

Последваха спокойни минути преди в 70-ата лисабонци да се върнат в мача. Кардосо изпълни пряк свободен удар, топката мина под стената на Ливърпул, рикошира в Джерард и намери мрежата за Рейна за 1:3. Това бе 32-о попадение за парагвайския нападател от началото на сезона.

Няколко минути по-късно отново Кардосо изпълня пряк свободен удар, но този път нямаше късмет. Последва ъглов удар, който отново най-опасният играч в черно се опита да засече с глава, но не успя. 12 минути преди края вратарят на Бенфика Сезар получи контузия и бе заменен принудително от резервния страж Морейра.

Малко след тази ситуация, в 82-ата минута, Масчерано даде пас към Торес, който се намираше на ръба на засада, Фернандо пое отлично топката, напредна в наказателното поле на Бенфика и технично копна коженото кълбо над Морейра за 4:1.

До края на мача нови попадения не паднаха. Ливърпул победи с 4:1, записа 9-а поредна победа у дома във всички турнири и се класира за полуфиналите на Лига Европа.

Ливърпул – Бенфика 4:1 (1:2 в първия мач)
(1:0) Каут 27’
(2:0) Лукас 34’
(3:0) Торес 58’
(3:1) Кардосо 70’
(4:1) Торес 82'

Ливърпул: Рейна; Джонсън, Карагър, Киргиакос, Агер; Масчерано, Лукас, Каут, Бенаюн (90’ Ел Жар); Джерард (88’ Акуилани); Торес (86’ Н’Гог);

Бенфика: Ж. Сезар (80’ Морейра); Аморим, Луизао, Сидней, Д. Луис; Х. Гарсия, К. Мартинс (67’ Кардек), Рамирес, Аймар (87’ Коентрао), Ди Мария; Кардосо;

Жълти картони: Бенаюн (Л); Аймар (Б)
Стадион: „Анфийлд”, Ливърпул, 42 377 зрители;
Съдия: Бьорн Куйперс (Холандия);
ОФИЦИАЛНО: Иниеста сложи край на кариерата си

Испанската легенда окачва бутонки на 40 години

Шефовете на Манчестър Юнайтед се събират на "Олд Трафорд"