През лятото три клуба, носители на купата на европейските шампиони или победители в Шампионската лига, привлякоха за първи път български футболисти. Това са “Борусия” (Дортмунд) и Димитър Рангелов, “Стяуа” и Крум Бибишков, “Айндховен” и Станислав Манолев. Така нашенци вече са обличали екипа на 15 от 21 първенци на континента.
Общо българите, играли в тези отбори, са 16. В тази бройка не се включва Михаил Лозанов, който е играл в “Байерн” (Мюнхен) през 1938-1939 г., когато все още не е имало европейски клубни турнири.
Първият български футболист, облякъл екипа на европейски шампион, е капитанът на “Славия” и националния отбор Андрей Желязков. През 1981 г. той преминава в холандския “Фейенорд”, триумфирал с КЕШ през 1970 г. В тима от Ротердам Жужо е съотборник с един бивш и един бъдещ носител на “Златната топка” - ветерана тогава Йофан Кройф, завърнал се в родината след гурбет в Испания и САЩ, и съвсем младия Рууд Гулит, който дори все още не е с плитки.
Единственият българин, който е бил в отбор и преди, и след спечелването на европейската титла, е Христо Стоичков. Той подписва с "Барселона" през 1990 г., извежда отбора още през първия сезон до финал за купата на купите, а през втория - и до финал за КЕШ. Него каталунците печелят с 1:0 с гол от фал на Роналд Куман.
Същото можеше да направи и Димитър Бербатов през 2002 г. Тотава обаче неговият “Байер” (Леверкузен) загуби 1:2 от “Реал” (Мадрид). През тази година Митко не успя и при втория си опит, след като “Манчестър Юнайтед” падна 0:2 от “Барселона”.
Трима пък са игралите в по два отбора, носители на КЕШ или победители в Шампионската лига. Емил Костадинов рита в “Порто” и “Байерн”, Йордан Лечков - в “Хамбургер” и “Олимпик”, а Стилиян Петров - в “Селтик” и “Астън Вила”.