1. Novsport
  2. Други спортове
  3. За втора година ще се проведе национално състезание по плуване за деца с хемофилия

За втора година ще се проведе национално състезание по плуване за деца с хемофилия

Болестта е основно генетична

За втора година ще се проведе национално състезание по плуване за деца с хемофилия

За втора поредна година деца на възраст от 10 до 18 години се изправят на старта на Национално състезание за деца с рядкото генетично заболяване хемофилия. Състезанието се организира със съдействието на Сдружение „Българска асоциация по хемофилия“ на 27 септември, на плувния басейн на Спортната палата в София.

Тази година децата с хемофилия ще бъдат подкрепени и от свои връстници от други две пациентски организации – „Организация на таласемиците в България” и „Национална асоциация на децата с диабет”, заставайки зад посланието „Всички заедно за един свят без кръвоизливи”. Макар да имат свидетелства за инвалидност от ТЕЛК, децата имат шанса да водят максимално пълноценен и активен начин на живот благодарение на рекомбинантна терапия, която се прилага индивидуално спрямо персоналните нужди на пациента.

Въпреки че според здравната статистика те са класифицирани като инвалиди, младите плувци посрещат предизвикателството със самочувствие и хъс. Съдийството е поверено на съдиите от Българската федерация по плувни спортове, а коментарът – на Василена Матакева, редактор и водещ на редакция „Спорт“ на БНТ . Олимпийската ни шампионка по плуване Таня Богомилова изрази своята безрезервна подкрепа и подкрепи за втора година младите плувци. Плувният турнир „Равни на старта, равни в живота“ е част от дългосрочната кампания на Бакстър „Свят без кръвоизливи“, чиято цел е да установи съвременни индивидуализирани стандарти в лечението и профилактиката на хемофилията.

Наред с поддържащото лечение, активният начин на живот е ключов елемент от профилактиката на страдащите от хемофилия, за да бъдат избегнати усложненията и да бъде ограничен рискът от ранна инвалидизация на пациентите. Плуването е един от най- подходящите спортове за пациентите с хемофилия, тъй като е свързан с минимален риск от травми и кръвоизливи. Хемофилията е рядко генетично заболяване, свързано с проблеми в кръвосъсирването, зарастването на раните и риск от ранна инвалидизация.

Болестта е основно генетична, свързана е с дефект в Х-хромозомата, поради което жените са нейни носители, а боледуват мъжете. Генетичният дефект се изразява в липса на специфични белтъци (наречени фактори на кръвосъсирването), които участват в процесите на естествено спиране на кръвотечението при външно или вътрешно нараняване.

Нургюл Салимова с първа победа в Шимкент

Надигра монголка

Насар се оттегли от битката за федерацията по вдигане на тежести

Олимпийският шампион от Париж 2024 Карлос Нарас обяви, че се оттегля от битката за президент на Българската федерация по вдигане на тежести

Открит турнир по фехтовка за купа „Варна“

Заявка за участие в надпреварата на шпага са дали 150 състезатели от 10 клуба в страната

Министър Глушков: Спортът изгражда дисциплинирани и амбициозни млади хора

Компания дарява 12 000 топки на български училища

Германският канцлер: Време е да приемем олимпийски игри

Германският канцлер Олаф Шолц се изказа в подкрепа на провеждането в страната на Олимпийските игри през 2040 година

Лечева: ОИ в Париж влязоха във всеки български дом

"Освен успехите на българските спортисти, данните от българските медии показаха, че 75% от нашите сънародници са гледали, чели, следили през социалните мрежи случващото се в Париж", коментира Лечева

Хандбалните национали се събират на лагер в Габрово

Мъжкият национален отбор на България по хандбал се събира от днес на едноседмичен подготвителен лагер в Габрово

Нургюл Салимова с реми в Шимкент

Българката не можа да притисне рускинята Катерина Лагно в петия кръг на турнира по шахмат за жени от веригата Гран при в казахстанския град

Олимпийски и световни шампиони дадоха старт на тренинг по проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Ивет Горанова, Станимира Петрова и председателят на Административен съд – Пловдив Мариана Шотева питат: „Трябва ли да ни остане един месец живот, за да се замислим за зависимостите?“