Министър Красен Кралев връчи почетен плакет на бронзовия медалист от Европейското първенство по вдигане на тежести, което се проведе в норвежкия град Фьорде. Владимир Урумов взе бронз в двубоя в категория до 62 кг., като преди това стана трети в изхвърлянето и втори в изтласкването.
Събитието се състоя в сградата на община Варна в присъствието на кмета Иван Портних, областния управител Стоян Пасев, президента на Българската федерация по вдигане на тежести Неделчо Колев и треньора на щангиста Живко Томов.
„Бронзовият медал на Владо Урумов е началото на нов възход на българските щанги“, заяви министър Кралев. „Надявам се, че наистина вървим по нов път, който да скъса с практиките от миналото и в следващите години българските щангисти да ни донесат много радости. Вярвам, че този бронзов медал ще бъде първото отличие от серията успехи, които ни очакват в новата ера в българското вдигане на тежести“, добави Красен Кралев.
Той коментира и казуса с повторно наложеното наказание от 500 000 щ.д. на Българската федерация и изрази надежда, че българските адвокати ще успеят да се преборят то да бъде отменено. Според министъра е безспорно доказано, че вината за допинга в пробите на 11-те български щангисти от миналата година не е на състезателите, а се дължи на „замърсена“ хранителна добавка. „От ММС искаме промени в законодателството по отношение на режима за хранителните добавки“, обясни министърът.
„Не става въпрос само за елитния спорт, всички български граждани ползват и имат лесен достъп до хранителни добавки“, добави Кралев. Министерството на младежта и спорта е поискало в закона за храните да се затегне контрола над хранителните добавки, като се удостоверява, че действителното им съдържание отговаря на посоченото в етикета.
Министър Кралев коментира и положителната допинг проба на параолимпийката Стела Енева. По думите му по случая няма нова информация в Министерството на младежта и спорта. „Идеята на параолимпийския спорт е да има равнопоставеност, да се дадат възможности на хората с увреждания да спортуват, затова използването на допинг там е недопустимо според мен“, каза министърът. Той се обяви за това публичните средства отпускани за подпомагане на спорта за хора с увреждания да осигуряват масовост и повече спортни съоръжения, пригодени за използване.
„До момента парите са давани само за подготовката на 12 души от елитния спорт, а не да правим спорта достъпен за повече хора с увреждания. Ние имаме друга идея. Искам да поздравя община Врана, те са първите, които протегнаха ръка на баскетбола с инвалидни колички и по техния пример тази година ММС отпусна 100 000 лв. за закупуване на инвалидни колички за баскетбол за 3 отбора. В средата на май във Варна ще гледаме първенство по баскетбол в инвалидни колички. Аз смятам тези пари за най-правилно инвестираните средства за спорт за хора с увреждания през тази година“, категоричен беше Красен Кралев.