За някои може да е изненада, че боксът е на ръба да бъде изключен от олимпиадата в Токио 2020, заради политическа война между Международната федерация (АИБА) и Международния олимпийски комитет (МОК).
В последните години световната централа е една лавина от корупционни скандали, които ескалират все повече, стигайки до там, че заподозрян в трафик на наркотици – Гафур Рахимов оглави федерацията. Това накара МОК да заплаши, че ако той остане президент на бокса след Общото събрание в началото на ноември, то спортът ще бъде изключен от олимпийската програма в Токио.
АИБА ще избира нов президент след Ву Киунг Куо, който ръководи организацията от 2006 г. до 2017 г. и бе принуден да напусне след обвиненията за недобросъвестно управление, което едва не доведе бокса до фалит. Сега единственият кандидат за поста му е настоящият времено изпълняващ длъжността Гафур Рахимов - узбекски бизнесмен, когото правителството на САЩ подозира в трафик на хероин и счита за член на престъпна организация.
Наскоро на Рахимов бе отказана виза за Аржентина за приключилата вече Младежка олимпиада в Буенос Айрес. От МОК са категорични, че той не отговаря на техните етични стандарти за ръководител на федерация, член на комитета.
Пропастта между МОК и АИБА се увеличи значително на последните олимпийски игри в Рио де Жанейро., когато редица съмнителни решения на съдиите оставиха горчив привкус за провеждането на грандиозното събитие. Един от най-фрапиращите моменти беше финалът между една от най-големите надежди на ирландците за злато - Майкъл Конлан и руснака Владимир Никити , който спечели след спорно съдийско решение. Стигна се до там, че ирландецът дори показа среден пръст на реферите, недоволен от работата им.
Дни по-късно друг руснак Евгени Тишченко получи златен медал в тежка категория в битка, в която по-голямата част от специалистите дават предимство на опонента му – боксьорът от Казахстан Василий Левит, но не и съдиите. Спорните отсъждания на олимпиадата в Рио доведоха до отстраняването на всички 36 съдии, но за МОК това не беше достатъчно.
Президентът Ву се опита да изчисти спорта, но вместо това се оказа, че се е забъркал в скандал. Обвиненията за финансови злоупотреби станаха причина той да загуби доверие в членовете на АИБА. Макар че първоначално Ву отказа да напусне поста си, по-късно той бе принуден да го направи.
Наследи го обаче също толкова скандален човек – Рахимов, който не успя да подобри репутацията на бокса. Неотдавна, през септември, състезанието по бокс на азиатските игри в Индонезия беше компрометирано от нови съдийски изцепки, като двама корейски треньори бяха изведени от залата с полицията, след като протестираха срещу решения на реферите.
Понастоящем Рахимов е единственият кандидат за президент, след като основният му съперник - бившият сребърен медалист на Казахстан и шеф на Азиатската боксова конфедерация Серик Конакбаев бе отстранен, заради подаване на документи след крайния срок. Конакбаев обжалва това решение на Изпълкома на АИБА пред Арбитражния съд по спорт (CAS) в Швейцария, като твърди, че тъй като крайният срок е неделя, формулярите, подадени в понеделник, трябва да са валидни. CAS ще излезе с решение по казуса на 30 октомври, а самите избори за президент са в Москва на 3 ноември.
Ако Рахимов спечели, МОК ще бъде принуден да изключи АИБА от олимпиадата в Токио 2020. Така за хилядите талантливи боксьори, опитващи се да се класират за игрите след 18 месеца, резултатите може да са фатални.
Боксът е в програмата на олимпийските игри от далечната 1904 г. и изключването му сега ще е сериозен удар по този спорт.
Майкъл Мийхал Ууд, forbes.com